Մենք պետք է գիտակցենք, որ առջևում հայկական պետականության ամրապնդման ոչ պակաս դժվարին շրջանն է. Ռոբերտ Քոչարյան
11:22 21/09/2020
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը շնորհավորական ուղերձ է հեղել ՀՀ անկախության 29-րդ տարեդարձի կապակցությամբ.
Շնորհավորում եմ ձեզ Անկախության տոնի առթիվ։
Մաղթում եմ աշխարհասփյուռ հայությանը, որպեսզի մեր ընդհանուր տանը՝ Հայաստանի Հանրապետությունում, տիրեն համերաշխությունը, միասնությունը, խաղաղությունն ու բարեկեցությունը։
Այսօր, մեր Անկախության 30-ամյա հոբելյանից ընդամենը մեկ տարի առաջ, գնահատելով անցած ճանապարհը, մենք պետք է գիտակցենք, որ առջևում հայկական պետականության ամրապնդման ոչ պակաս դժվարին շրջանն է։ Ակնհայտ է, որ ժամանակակից աշխարհում մենք պարտավոր ենք մտածել միաժամանակ և՛ արդիականացման, և՛ մեր ազգային ինքնության պաշտպանության հուսալի մեխանիզմների մասին։ Անհրաժեշտություն է դառնում Հայաստանի բազմակողմանի զարգացման իրատեսական ծրագրի ստեղծումը։ Ապագային միտված մի ազգային նախագծի, որի իրականացումն արդեն առաջիկա տարիներին կապահովի մեր քաղաքացիների բարեկեցությունը, Հայաստանի և Արցախի հուսալի անվտանգությունը։
Չեմ կասկածում, որ մենք միասնաբար կարող ենք հաղթահարել բոլոր դժվարությունները և կառուցել Հարավային Կովկասի ամենակազմակերպված, պաշտպանված և ժամանակակից պետությունը»։

Robert Kocharyan extends congratulations to Armenians on Independence Day
Second President of Armenia Robert Kocharyan issued a congratulatory message on the 29th anniversary of Armenia’s independence celebrated on September 21.
“Today, just a year before the 30th anniversary of our independence, assessing the path we have passed through, we must realize that the no less difficult period of strengthening the Armenian statehood is ahead,” the ex-president said.
“It is obvious that in the modern world we must think at the same time both about modernization and reliable mechanisms for the protection of our national identity. It is necessary to create a realistic program for multilateral development of Armenia; a national program aimed at the future, the implementation of which in the next few years will ensure the well-being of our citizens and the reliable security of Armenia and Artsakh.
"I have no doubt that together we can overcome all the challenges and build the most organized, protected and modern state in the South Caucasus,” the message read.