ՀՊՏՀ դասախոսներն ակցիա են անում կառավարության դիմաց
«Մենք ոչ Նիկոլ Փաշինյանի, ոչ կառավարության, ոչ ԿԳՄՍ նախարարի դեմ ցույց չենք անում։ Մեր պահանջը  հուլիսի 17-ին «ՀՊՏՀ» ՊՈԱԿ ռեկտորի մրցույթի արդյունքների՝ օրենքով սահմանված կարգով հաստատումն  է»,- կառավարության դիմաց հայտարարեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կոլեկտիվից ձևավորված կազմկոմիտեի անդամը։
Հիշեցնենք՝  այսօր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կոլեկտիվից ձևավորված կազմկոմիտեն հայտարարել էր, որ ՀՊՏՀ դիմացից երթով շարժվելու են դեպի ՀՀ կառավարություն, ներկայացնելու իրենց միակ պահանջը։
ԵՊՏՀ դասախոս, ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամ Միքայել Մելքումյանն ասաց, որ կոկլոտիվի պահանջն արդարացի է. «Ասում է՝  դուք՝ կառավարություն,  ձևավորել եք խորհուրդ, որն օրինական ընտրել է ռեկտորի, հիմա չի նշանակում ռեկտոր, արդեն անցել է երկու ամսից ավելի։ Ինչո՞ւմն է խնդիրը։
Բուհը  չի կարող ապրել  անորոշության  պայմաններում։ Պետք է ունենա հստակ ղեկավար, որպեսզի շարունակի գործունեությունը»,- նշեց նա։
Ակցիայի մասնակիցները հիշեցրեցին, որ հուլիսի 17-ին ՀՊՏՀ խորհրդի նիստում անդամների 2/3 -ի ընտրությամբ ռեկտոր էր ընտրվել Դիանա Գալոյանը։
Կազմկոմիտեի մի քանի անդամ մտան կառավարություն։
«Արդեն շուրջ 2 տարի է՝ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական  համալսարանը ղեկավարվում է ռեկտորի պաշտոնակատարների կողմից։ 2020 թվականի մայիսին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը վերջապես հայտարարեց «ՀՊՏՀ» ՊՈԱԿ-ի ռեկտորի թափուր պաշտոնի մրցույթ: Հուլիսի 17-ին կայացած մրցույթում «ՀՊՏՀ» ՊՈԱԿ խորհրդի անդամների ձայների 2/3-ով ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնում ընտրվեց Դիանա Գալոյանը: «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն՝ ՀՀ Կառավարությունը հաստատում է ռեկտորի ընտրության արդյունքները, ինչը ընտրությունից ավելի քանի երկու ամիս անց դեռևս չի իրականացվել։ Այս իրավիճակը ավելի է խորացնում անորոշությունը, որը ստեղծվել է ՀՊՏՀ շուրջ՝ հանդիսանալով ճգնաժամի պատճառ»,- նշված էր կազմկոմիտեի ավելի վաղ տարածած հայտարարության մեջ:

Преподаватели Армянского государственного экономического университета проводят акцию перед зданием правительства
«Мы проводим акцию не против премьер-министра Армении Никола Пашиняна, правительства или министра образования, науки, культуры и спорта. Наше требование – утвердить в установленном законом порядке результаты состоявшегося 17 июля конкурса на замещение вакантной должности ректора ГНКО «Армянский государственный экономический университет» (АГЭУ)», – заявил на акции у здания правительства представитель оргкомитета, сформированного из коллектива АГЭУ.
Напомним, сегодня ранее из оргкомитета, сформированного из коллектива АГЭУ, заявили, что они от здания вуза шествием направятся к зданию правительства Армении, чтобы представить свое единственное требование.
Преподаватель Армянского государственного экономического университета, депутат Национального Собрания от фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян назвал требование коллектива справедливым.
«Коллектив говорит: вы – правительство – сформировали Совет, который законно избрал ректора, но сейчас не назначаете ректора, хотя и прошло более 2 месяцев. В чем проблема? Вуз не может функционировать в условиях неопределенности. Ему нужен конкретный руководитель, чтобы он продолжил свою деятельность», – отметил он.
Несколько членов оргкомитета вошли в здание правительства.
«Уже около двух лет Армянским государственным экономическим университетом руководит исполняющий обязанности ректора. В мае 2020 года министерство образования, науки, культуры и спорта, наконец, объявило конкурс на замещение вакантной должности ректора ГНКО «АГЭУ». На состоявшемся 17 июля конкурсе 2/3 голосов членов Совета ГНКО «АГЭУ» на должность ректора была избрана Диана Галоян. Согласно пункту 4 статьи 15 закона «О высшем и послевузовском профессиональном образовании», результаты выбора ректора утверждает правительство, что не сделано по прошествии более чем двух месяцев после выборов. Эта ситуация еще больше усугубляет неопределенность, которая создалась вокруг АГЭУ, став причиной кризиса. По этому вопросу научный совет АГЭУ обращался и к министру образования, науки, культуры и спорта, и к правительству Армении, однако какого-либо ответа не получено», – указывается в распространенном ранее заявлении оргкомитета.