ՀՀ-ի ատոմային էներգետիկայի բնագավառի զարգացման առնչվող հարցեր են քննարկվել Վիեննայում
Վիեննայում Ատոմային էներգիայի միջազգային Գլխավոր համաժողովի 64-րդ նստաշրջանի շրջանակներում նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Ատոմային Էներգիայի Միջազգային Գործակալության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Դաժու Յանգին: Այս մասին տեղեկացնում է ՏԿԵ նախարարությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի բնագավառի զարգացման առնչվող հարցերի լայն շրջանակ՝ մասնավորապես, անդրադառնալով ՀԱԷԿ նախագծային շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրին և անվտանգության բարձրացմանը:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել ԱՄԷԳ-ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող տեխնիկական աջակցության շրջանակներում իրականացվող ծրագրերի ընթացքից:
Անդրադարձ է կատարվել համատեղ ծրագրերի միջոցով Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի բնագավառում մասնագիտական ներուժի զարգացման, կադրերի վերապատրաստման հետ կապված հարցերին։

Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure Suren Papikyan on Tuesday met with International Atomic Energy Agency (IAEA) Deputy Director General Dazhu Yang in Vienna on the sidelines of the 64th IAEA General Conference.
The officials discussed a wide range of issues related to the development of nuclear energy sector in Armenia, in particular referring to the program of extending the operating lifetime of the Armenian Nuclear Power Plant (NPP) and increasing its security, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure reported.
The parties expressed satisfaction with the progress of the programs implemented within the framework of technical support provided by the IAEA to Armenia.
Issues related to the development of professional potential in the field of nuclear energy in Armenia and training of personnel through joint programs were also discussed at the meeting.