Եվրոպայում կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքն է․ միջազգային մամուլի ուշագրավ հատվածները
Կորոնավիրուսի երկրորդ ալիք. Եվրոպայում մի շարք երկրներ տարեսկզբին բռնկումները հաջողությամբ դանդաղեցնելուց հետո COVID-19 դեպքերի վերածնունդ են տեսնում: Որոշ երկրներ, ինչպիսիք են Ալբանիան, Բուլղարիան, Չեխիան, Չեռնոգորիան, Հյուսիսային Մակեդոնիան, օգոստոսին ավելի մեծ թվեր են գրանցում, քան տարվա սկզբին:
Եվրոպայում ամենաշատ տուժած երկրներից Բելգիան, Իտալիան և Մեծ Բրիտանիան վարակի աճ են գրանցում, բայց ոչ մարտի և ապրիլի նման: Երեքից Մեծ Բրիտանիայի թվերն առավել մտահոգիչ են։
Ֆրանսիան, Լեհաստանը, Նիդերլանդները և Իսպանիան, ամենայն հավանականությամբ, գործ ունեն երկրորդ ալիքի հետ և սկսել են գործողություններ ձեռնարկել՝ այն զսպելու համար: Օրինակ, Ֆրանսիան շաբաթ օրը հայտարարեց 13,498 նոր դեպք, որը համաճարակի ընթացքում ամենաբարձր ցուցանիշն է:
102-ամյա կինը հաղթահարել է կորոնավիրուսը․Ամերիկայում կորոնավիրուսից ապաքինվել է 102-ամյա մի կին, ով 1918 թվականին հաղթահարել է Իսպանական գրիպը:
ՌԴ-ն թույլատրել է ևս մեկ պատվաստանյութ փորձարկել կորոնավիրուսի դեմ․ Ռուսաստանի առողջապահության նախարարությունը թույլտվություն է տվել «Չումակով» կենտրոնի կողմից մշակված կորոնավիրուսային պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումների համար։ Նախարարությունից հայտնում են, որ ավելի քան երեք հազար կամավորներ կմասնակցեն պատվաստանյութի հետազոտությանը, որը կհամապատասխանի Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության պահանջներին:
Պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումը կսկսվի Կիրովում, Սանկտ Պետերբուրգում և Նովոսիբիրսկում: 16 օր պատվաստումից հետո կամավորները մեկուսացված կլինեն հիվանդանոցում:
Իտալացիները կրճատում են խորհրդարանի թիվը․Իտալացիների ավելի քան 60%-ը կողմ է արտահայտվել երկրի խորհրդարանի թվի կրճատմանը: Այդ մասին վկայում են էքզիթ փոլի տվյալները, որոնք հրապարակվել են կիրակնօրյա հանրաքվեի ավարտից հետո: Նախագիծը նախատեսում է կրճատել սենատորների քանակը 315-ից 200, իսկ ստորին պալատի պատգամավորներինը՝ 630-ից 400: Այս միջոցը տարեկան 80 մլրդ եվրոյով կկրճատի բյուջեի ծախսերը և կբարելավի օրենսդիր մարմնի արդյունավետությունը:
ԱՄՆ-ն աշխատում է «Հյուսիսային հոսք 2»-ի դեմ կոալիցիայի վրա. ԱՄՆ-ը հույս ունի, որ գազատարը չի ավարտվի, ասել է Պետդեպարտամենտի ղեկավարը: Մայքլ Պոմպեոն ակնկալում է, որ Նավալնիի թունավորումից հետո Բեռլինը «Հյուսիսային հոսք 2»-ում կտեսնի Ռուսաստանի Դաշնության գազից կախվածության ռիսկ:
«Հուսով ենք, որ շինարարությունը չի ավարտվի», - ասել է Պետդեպարտամենտի ղեկավարը երկուշաբթի՝ սեպտեմբերի 21-ին, գերմանական Bild-ին։
Ֆոնդային բորսաներն անկում են գրանցում՝ կարանտինային նոր միջոցառումների վախի պատճառով․ Համաշխարհային բորսաները երկուշաբթի օրն անկում են գրանցել։ Վերլուծաբանները դա կապում են կարանտինային սահմանափակումների նոր ալիքի հետ`սպառնալով նոր սկսված տնտեսական վերականգնմանը: Անկումը կազմել է 3-ից 5 տոկոս։

Вторая волна Covid-19 в Европе и падение фондовых рынков: обзор мировой прессы
Вторая волна коронавируса. Во вторник вечером британский премьер обратится к нации. Джонсон намерен объявить об ограничительным мерах, которые коснуться, в частности, часов работы ресторанов, баров, кафе, и, разумеется, пабов - все эти заведения будут закрываться в десять вечера. Обслуживание будет допускаться только для клиентуры за столиком, у стойки больше никому наливать или подавать не будут.
Во Франции за истекшие 24 часа были выявлены свыше 5 тысяч новых случаев заражения. И, как и в Британии, самую большую озабоченность вызывают возможности больничной системы принять всех тех, кто нуждается в госпитализации, поскольку плановых операций и последующего ухода в реанимации, никто, как это было весной, не отменял.
В немецкой Баварии, в частности, в Мюнхене число гостей, которым позволено собираться на торжество, уменьшено в сравнении с Лионом в два раза.
В Исландии власти говорят уже даже не о второй, а о третьей волне эпидемии COVID-19.
102-летняя женщина из США пережила испанку, рак и коронавирус. Джерри Шаппэл из Нью-Гэмпшира выжила во время самой массовой пандемии гриппа за всю историю человечества в 1918 году, победила рак молочной железы и рак толстой кишки, а недавно выздоровела от коронавируса.
Разрешены испытания еще одной вакцины от коронавируса. Минздрав России выдал разрешение на клинические исследования вакцины от коронавируса, разработанной Центром Чумакова, сообщила пресс-служба ведомства. В испытаниях препарата примут участие более трех тысяч добровольцев, что будет соответствовать требованиям Всемирной организации здравоохранения, отметили в министерстве.
Клиническое исследование вакцины начнется в ближайшее время в Кирове, Санкт-Петербурге и Новосибирске. Добровольцы после вакцинации 16 дней будут находиться в изоляции в стационаре.
Итальянцы – за сокращение парламента. Более 60% итальянцев поддержали сокращение парламента страны. Об этом свидетельствуют данные экзит-пола, опубликованного после завершения воскресного референдума. Инициатива принадлежит правящей партии «5 звёзд». Проект предусматривает сокращение числа сенаторов с 315 до 200, а депутатов нижней палаты – с 630 до 400. Обе палаты одобрили идею в прошлом году. Предполагается, что эта мера позволит сократить бюджетные расходы на 80 миллиардов евро в год и повысить эффективность законодательного органа.
США работают над коалицией против «Северного потока – 2». США надеются, что газопровод не достроят, заявил глава Госдепартамента. Майкл Помпео рассчитывает, что Берлин после отравления Навального увидит в «Северном потоке – 2» риск зависимости от газа из РФ.
«Мы надеемся, что строительство не будет завершено», - заявил глава Госдепартамента в видеоинтервью онлайн-изданию немецкой газеты Das Bild в понедельник, 21 сентября.
Мировые фондовые рынки пережили в понедельник падение. Аналитики связывают его с новой волной карантинных ограничений, ставящей под угрозу только начавшееся восстановление экономики.
Европейский индекс European Stoxx 600, который определяется на основе котировок крупнейших промышленных компаний, снизился на 3%. Немецкие гиганты химической промышленности BASF и Covestro потеряли 5% своей рыночной стоимости. Снизились и национальные индексы европейских стран.