Բողոքի ակցիայի մասնակից դասախոսները նախարարին ու կառավարության ներկայացուցիչներին հրավիրում են ՀՊՏՀ
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կոլեկտիվի կողմից ձևավորված կազմկոմիտեն տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Այս տարի հուլիսի 17-ին կայացած մրցույթում «ՀՊՏՀ» ՊՈԱԿ խորհրդի անդամների ձայների 2/3-ով ռեկտորի պաշտոնում ընտրվել է Դիանա Գալոյանը: «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն՝ ՀՀ Կառավարությունը հաստատում է ռեկտորի ընտրության արդյունքները, ինչն ընտրությունից ավելի քանի երկու ամիս անց դեռևս չի իրականացվել։
Ս.թ․ օգոստոսի 28-ին ՀՊՏՀ գիտական խորհուրդը դիմել է և´ ՀՀ վարչապետին, և´ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարին՝ խնդրելով պարզաբանել, թե ինչու օրինական ընտրված ռեկտորը մինչ օրս նշանակված չէ պաշտոնում։
Երեկ համալսարանի աշխատակիցները և ուսանողները երթ են իրականացրել դեպի ՀՀ Կառավարություն՝ այս հարցով պարզաբանում ստանալու համար, սակայն մինչ այս պահը ՀՊՏՀ-ն չի ստացել որևէ պատասխան։
Տեղեկացնում ենք, որ ՀՊՏՀ կոլեկտիվի գերակշիռ մեծամասնության որոշմամբ ժամանակավորապես դադարեցվում է ուսումնական գործընթացը՝ մինչև Դ․ Գալոյանի՝ օրենքով սահմանված կարգով ռեկտորի պաշտոնում նշանակումը։
Քաջ գիտակցելով պատասխանատվությունը ուսանողների և մյուս շահառուների հանդեպ և հայցելով նրանց ներողամտությունը՝ հայտնում ենք, որ այս պարտադրված քայլը բխում է նաև ուսանողների շահերից, քանի որ կրթության որակը ենթադրում է կայունություն երկարաժամկետ կտրվածքով։
Միևնույն ժամանակ, ԿԳՄՍ նախարարին և ՀՀ Կառավարության ներկայացուցիչներին հրավիրում ենք համալսարան՝ ծանոթանալու ՀՊՏՀ կոլեկտիվի դիրքորոշմանը»։

Коллектив АГЭУ временно прекращает учебный процесс и приглашает в вуз представителей правительства Армении
17:43 23/09/2020
Сформированный коллективом Армянского государственного экономического университета организационный комитет распространил заявление, в котором говорится:
«На проведенном 17 июля сего года конкурсе 2/3 голосов членов Совета ГНКО «АГЭУ» на пост ректора была избрана Диана Галоян. Согласно пункту 4 статьи 15 Закона Республики Армения «О высшем и послевузовском профессиональном образовании», правительство утверждает результаты выборов ректора, чего не сделано за более чем два месяца после выборов.
28 августа Ученый совет АГЭУ обратился к премьер-министру Республики Армения, министру образования, науки, культуры и спорта Республики Армения с просьбой разъяснить, почему законно избранный ректор до сих пор не назначен на должность.
Вчера сотрудники и студенты университета провели шествие к правительству РА – за разъяснениями по этому поводу, однако до сих пор АГЭУ не получил какого бы то ни было ответа.
Сообщаем, что по решению подавляющего большинства коллектива АГЭУ учебный процесс временно приостановлен – до назначения в предусмотренном законом порядке Дианы Галоян на должность ректора.
Хорошо осознавая ответственность перед студентами и другими бенефициарами, приносим им свои извинения и сообщаем, что этот вынужденный шаг отвечает и интересам студентов, поскольку качество образования предполагает стабильность в долгосрочной перспективе.
Одновременно приглашаем министра образования, науки, культуры и спорта, представителей правительства Республики Армения в университет – для ознакомления с позицией коллектива АГЭУ».