Ֆրանսիացի քաղաքապետ․ Բավական է, Ադրբեջանը չէ, որ պետք է օրենք սահմանի Ֆրանսիայում
Ֆրանսիայի Բուրգ-լես-Վալանսի քաղաքապետ Մարլեն Մուրիեն հայտարարություն է տարածել, որում դատապարտում է իր պետության գործերում Ադրբեջանի պետական միջամտությունը: Այս մասին գրում է Nouvelles d'Armenie-ն։
«Բավական է! Ադրբեջանը չէ, որ պետք է օրենք սահմանի Ֆրանսիայում»,- ասում է Մարլեն Մուրիեն։
Բուրգ-լես-Վալանսում մենք դասեր չենք քաղում Ադրբեջանից, «նավթային բռնապետությունից», որն ըստ «Լրագրող առանց սահմանների» 180-ից 168-րդն է:
Նշվում է, որ 2014-ին Մուրիեն ներառվել է Ադրբեջանի սև ցուցակում, 2018-ին դատարան հայց է ներկայացվել Ադրբեջանի պետության կողմից՝ նպատակ ունենալով անվավեր ճանաչել 2014-ի հոկտեմբերի 5-ին Շուշիի և Բուրգ-լես-Վալանսի միջև ստորագրված բարեկամության կանոնադրությունը:
«Ես ուզում եմ պարզաբանել, որ բողոքարկելով առաջին ատյանի վճիռը, Բաքվի կողմից վիճարկվող մեր բարեկամության կանոնադրությունը մնում է ուժի մեջ օրենսդրորեն, և ոչ ոք չի կարող կանխորոշել Պետխորհրդի վերջնական որոշումը։ Այսօր ես կրկին սպառնալիքների թիրախ եմ դարձել, որին չեմ ենթարկվելու»,- հայտարարել է Մուրիեն։
Հաղորդվում է, որ օգոստոսի 25-ին երեք ադրբեջանցիներ են եկել քաղաքապետարան ու «հրամայել», որ մեկ ժամվա ընթացքում Արցախի դրոշը, որը ծածանվում է մեր քաղաքների դրոշների կողքին, որոնց հետ կապեր ենք պահպանում, հանվի։
Ասել են, թե իբր զբոսաշրջիկներ են, սակայն մոտ 15 րոպե անց Փարիզում Ադրբեջանի դեսպանության մի պաշտոնյա զանգահարել է քաղաքապետի տեղակալին ու փորձել վախեցնել նրան, որպեսզի «Արցախի դրոշն անմիջապես հանվի»։
«Ադրբեջանը, Ալիևը և նրա համախոհները պետք է համակերպվեն այն մտքի հետ, որ չեն կարող բարեկամությունը որոշել, կամ չեղյալ հայտարարել, և որ քաղաքը հարգանք ունի Շուշիի բնակիչների և ընդհանրապես արցախցիների նկատմամբ:
Նույնիսկ եթե մեր Բուրգ-լես-Վալանսում գազ չունենանք, մենք կկարողանանք պաշտպանել մեր քաղաքային սահմանները և մեր լիազորությունները՝ որպես Ֆրանսիայի Հանրապետության ընտրված ներկայացուցիչներ, որոնք շնորհում են մեզ՝ մեզ ընտրած համաքաղաքացիները։ Ե՞րբվանից է օտար պետությունը, Ադրբեջանի բռնապետությունը, իրեն թույլ տվել միջամտել մեր ֆրանսիական տեղական համայնքների գործունեությանը, ինչպես նաև մեր դատական համակարգին։ Սա պետք է դադարեցվի՝ առանց հապաղելու»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Ֆրանսիայում, Բուրգ-լես-Վալանսում, Արցախի դրոշի ցուցադրումը համերաշխության գործողություն է այն ժողովրդի հետ, որին Ադրբեջանը սպառնում է ոչնչացնել ամեն օր՝ աշխարհին ցույց տալով, որ իր միակ հայտարարված հավակնությունը ավարտին հասցնել 1915-ի հայերի ցեղասպանությունը, որոնց երեկ կատարողները այսօր նրանց դաշնակիցներն են:
«Ոչ, ո՛չ Բուրգ-լե-Վալանսը, ո՛չ էլ նրա քաղաքապետ Մարլեն Մուրիեն չեն լինի Բաքվի բռնապետության հրամանատարության ներքո»,- ասում է Մարլեն Մուրիեն։

Французский мэр: «Довольно! Не Азербайджану устанавливать законы во Франции!»
Мэр французского города Бург-Ле-Валанс Марлен Мурье выступила с заявлением, выразив возмущение и осудив государственное вмешательство Азербайджана в дела своего государства. Nouvelles d'Armenie представляет подробности.
«Довольно! Не Азербайджану устанавливать законы во Франции!» – подчеркнула мэр, добавив:
«В Бург-Ле-Валансе мы не берем уроков у Азербайджана, «нефтяной диктатуры», занимающей 168-е место из 180 по версии Reporters Without Borders (Репортёры без границ)!»
Отмечается, что Марлен Мурье в 2014 году была внесена в «черный список» Азербайджана, в 2018 году Азербайджаном в суд был подан иск с целью признать недействительной Декларацию о дружбе, подписанную 5 октября 2014 года между городами Шуши (Арцах) и Бург-Ле-Валанс (Франция).
«Я хотела бы отметить, что после обжалования решения суда первой инстанции наша Декларация о дружбе, оспоренная Баку, остается в силе по закону, и никто не может предрешить окончательный вердикт Государственного совета. Сегодня я снова стала мишенью угроз и запугивания, которым я не уступлю», – заявила она.
«25 августа трое азербайджанских приспешников пришли в мэрию, чтобы приказать мне снять в течение часа флаг Арцаха, который развевается рядом с флагами наших городов-побратимов, с которыми мы поддерживаем связи», – указала она.
«Азербайджан, Алиев и его соратники должны смириться с мыслью, что не им выбирать или отменять дружбу и что город испытывает уважение к жителям Шуши и к арцахцам в целом.
Даже если у нас не будет газа в Бург-Ле-Валансе, мы сможем защитить наши муниципальные границы и наши полномочия в качестве избранных представителей Французской Республики, предоставленные нам нашими согражданами, которые избрали нас.
С каких это пор иностранное государство, диктатура Азербайджана, позволяет себе вмешиваться в деятельность французских местных общин, а также нашего судебного аппарата? Это нужно немедленно прекратить!» – говорится в заявлении.
Отмечается, что во Франции, в Бург-Ле-Валансе, демонстрация флага Арцаха является актом солидарности с народом, которому Азербайджан ежедневно угрожает уничтожением, демонстрируя миру, что его единственная амбиция – это довести до завершения Геноцид армян 1915 года, вчерашние исполнители которого являются их союзниками сегодня.
«Нет, ни Бург-Ле-Валанс, ни его мэр Марлен Мурье не будут подчиняться диктатуре Баку!» – подчеркнула мэр.