Սեպտեմբերի 24-28-ը Երևանում տեղի կունենա «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնը։ Երաժշտասերները հնարավորություն կունենան ունկնդրելու դասական երաժշտության 5 համերգներ, որոնք կկայանան Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի համերգային դահլիճում։
4-րդ անգամ Հայաստանում կազմակերպվող «Արմենիա» փառատոնի շրջանակներում Հայաստան կժամանեն մեծանուն երաժիշտներ։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Սերգեյ Սմբատյան) ելույթ կունենան ջութակահարներ Ստելլա Չենը, Զիա Հյունսու Շինը, դաշնակահարներ Դենիս Կոժուխինը, Ֆրեդի Կեմպֆը, Անդրեյ Գուգնինը, թավջութակահար Ալեքսանդր Կնյազևը, կլարնետահար Անդրեաս Օտենսամերը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են, որ ունկնդրին կներկայացվեն Պյոտր Չայկովսկու, Պաբլո Սարասատեի, Ալեքսեյ Շորի, Էռնեստ Շոսոնի ստեղծագործություններից։ Համերգային երեկոները կղեկավարեն դիրիժորներ Դմիտրի Յաբլոնսկին և Մարիուս Ստրավինսկին։
Փառատոնի կազմակերպիչներն են Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը (նախագահ՝ Կոնստանտին Իշխանով), Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, համակազմակերպիչները՝ Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրը և «Դասական Հայաստան» մշակութային ՀԿ-ն։
Փառատոնային համերգները կկայանան՝ պահպանելով սահմանված առողջապահական բոլոր նորմերը։ Կապահովվի նաև համերգների առցանց հեռարձակումը, ինչը հնարավորություն կտա դրանք ունկնդրելու ոչ միայն Հայաստանում, այլև աշխարհի ցանկացած ծայրում։

The Armenia International Music Festival will be held in Yerevan from September 24-28. Lovers of classical music will enjoy 5 concerts throughout the festival days performed in the concert hall of the Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex, the Armenian State Symphony Orchestra said.
Within the framework of the 4th annual festival celebrated artists Stella Chen (violin), Denis Kozhukhin (piano), Freddy Kempf (piano), Zia Hyunsu (violin), Andrey Gugnin (piano), Alexey Knyazev (cello), Andreas Ottensamer (clarinet) will be hosted in Armenia to perform with the Armenian State Symphony Orchestra. Under the lead of conductors Dmitry Yablonsky and Marius Stravinsky, the concert evenings will feature works by Pyotr Tchaikovsky, Pablo de Sarasate, Ernest Chausson, Alexey Shor.
The festival is organized by the European Foundation for Support of Culture, the Armenian State Symphony Orchestra, co-organized by the Karen Demirchyan Sport and Concert Complex and the Classical Armenia Cultural NGO.
"I am incredibly proud and excited that the Armenia International Music Festival will be taking place at the end of this month, especially at such a difficult time for the arts and culture sectors. This festival promises a varied and exhilarating programme of works by composers both classical and contemporary and includes performances by some of our most celebrated and respected artists practising today. I extend a warm welcome to our valued audience members and festival participants,” said President of the EFSC Konstantin Ishkhanov.
The concerts of the festival will be held in strict observance of public health care norms. Meanwhile, the concerts will be live streamed online to be made available both for audiences in Armenia and around the world.