«Բարսելոնայի» ֆուտբոլիստ Լուիս Սուարեսը հրաժեշտ է տվել ակումբակիցներին։ Լքելով ակումբի բազան՝ ֆուտբոլիստը չի կարողացել զսպել արցունքները։
Հարձակվողը ելույթ է ունեցել «Բարսելոնայում» 2014 թվականից։ news.ru-ն գրում է, որ նրա պայմանագիրը «Բարսելոնայի» հետ գործում է դեռ մեկ մրցարցան էլ, սակայն նա պայմանավորվել է ակումբի հետ խզել պայմանագիրը։ Սպասվում է, որ Սուարեսը կդառնա մադրիդյան «Ատլետիկոյի» խաղացող։
«Բարսելոնայի» կազմում նա անցկացրել է 283 խաղ, 198 գոլի հեղինակ է, չորս անգամ հաղթել է առաջնությունը և Իսպանիայի գավաթը, ՈՒԵՖԱ-ի սուպերգավաթը, Չեմպիոնների լիգայի գավաթակիր է։

Luis Suarez breaks down in tears while leaving Barcelona training for ‘last time’
Luis Suarez broke down in tears as he left Barcelona's training ground for what was understood to be last time ahead of his switch to Atletico Madrid, The Sun reported.
The 33-year-old could be seen wiping his eyes behind the wheel of his car as his six-year stay with the Catalans comes to an end.
The Uruguayan said goodbye to his Barca team-mates on Wednesday and is expected to seal a cut-price £3.7million move to rivals Atletico within hours.
Suarez will leave the Camp Nou as the club's third-highest goalscorer of all time following 198 strikes in 283 appearances for the club.
Since his move from Liverpool, he has also won four LaLiga titles, four Copa del Reys and the Champions League and Club World Cup in 2015.