Արսեն Թորոսյան. Վարակակիրների կտրուկ աճը դեռևս չենք պայմանավորում դպրոցները բացելով
«Նոր տիպի կորոնավիրուսի հետ կապված մենք կրկին իրավիճակի սրում ունենք»,- կառավարության նիստի մեկնարկին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նոր վարակակիրների թվի կտրուկ  ավելացումը պայմանավորեց մարդկանց շարժողունակության ավելացմամբ։
«Ինչպե՞ս ենք մենք այս իրավիճակին վերաբերվում։ Մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը, որ պետք է շարունակենք ապրել կորոնավիրուսին զուգահեռ, և այստեղ շատ բան կախված է յուրաքանչյուրիս անհատական պատասխանատվությունից։ Իհակե, վարչական մեթոդներ պետք է նաև խստորեն կիրառենք։ Պայմանավորվել ենք, որ ոստիկանությունն ու տեսչական մարմինները կուժեղացնեն հսկողությունը կանոնների պահպանման նկատմամբ»,-հայտարարեց նա՝ չբացառելով, որ վարակակիրների թվի աճի պարագայում  ստիպված կլինեն նորից ծավալել հիվանդանոցային հնարավորություններ, ինչպես եղավ նախորդ ամիսներին։
Փաշինյանը նկատեց՝ այս պահին նոր ծավալումների խնդիր չկա։
Նիստին մասնակցող Արսեն Թորոսյանը թվային որոշ տվյալներ ներկայացրեց. այս պահի դրությամբ 1230 ծավալած սովարական մահաճակալ կա և 170 վերակենդանացման մահճակալ, որոնց մոտ 30 տոկոսը դեռևս ազատ է։
«Այսինքն, ազատ մահճակալներ շատ կան։ Մոտ 20 բժշկական կենտրոններից կորոնավիրուսային հիվանդությամբ զբաղվում է 5 հիվանդանոց, ևս երեքը՝ նեղ մասնագիտացված երեխաների, նորածինների և հղիների համար»,-նշեց նախարարը՝ ավելացնելով, եթե իրավիճակը կտրուկ սրվի 1-2 օրվա ընթացքում կրկին նախկին չափով մահճակալները կծավալեն։
Նա նաև հիշեցրեց, որ խոսքը 2700-2800 սովարական մահճակալների, 200 վերակենդանացման մահճակալների մասին է։
Թորոսյանն ասաց՝ նոր վարակակիրների ամենաբարձր թիվը գրանցվել է հուլիսի 6-ին, ամենացածրը՝ սեպտեմբերի 11-ին, սակայն այդ օրվանից սկսած հիվանդների թիվն ավելանում է, ինչը պայմանավորված է թե շարժողականությամբ, թե համաճարակային կանոնների չպահպանմամբ։
«Մենք այս թվերը դեռևս չենք պայմանավորում դպրոցների բացվելով, բայց եթե առաջիկա շաբաթում կտրուկ աճ լինի, կապելու ենք դպրոցների հետ։ Խոսքը միայն դպրոցի ներսում փոխանցման մասին չէ, քանի որ դրանք շարժողականության գործոն են»,-նշեց նա։
Փաշինյանն էլ ավելացրեց, որ Եվրոպայում մեծ ալիք է սկսել։
«Բայց կա մի գործոն, որ չեմ կարող չնշել։ Մենք այս գործում 100 տոկոսանոց թափանցիկ ենք, որևէ թիվ չենք փոխել, ինչ թիվ գիտենք մենք, գիտի Հայաստանի հանրությունն ու ամբողջ աշխարհը, այն տարբերությամբ, որ մենք կարող է մի քանի ժամ շուտ ենք իմանում, քան մյուսները»,-նշեց նա։

Surge in coronavirus cases not yet attributed to reopening of schools, says Armenia’s health minister
14:09 24/09/2020
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan expressed concerns over the surge in the new daily cases of Covid-19 at a cabinet meeting on Thursday.
He linked the rising number of infections to the increased mobility of people, urging all to show a high sense of individual responsibility to get along with the novel coronavirus.
The premier said that police and inspection bodies have been told to tighten control on the observance of all safety rules.
Pashinyan said currently there is no need to involve more hospitals in the fight against the pandemic.
Minister of Health Arsen Torosyan said, in turn, that there are a large number of free hospital beds at the moment.
“Only 5 out of around 20 medical centers are treating coronavirus patients, with three of them specializing in treatment of children, infants and pregnant women," the minister said, adding that if the situation worsens abruptly, more beds will be provided for coronavirus patients again in 1 to 2 days.
He reminded that it refers to some 2,700-2,800 ordinary beds and 200 beds in rehabilitation departments.
Torosyan said that Armenia recorded its highest daily coronavirus increase on July 6, with the cases dropping to a record low level on September 11, but ever since the infection rate has increased, which he linked to both increased mobility of people and a failure to observe coronavirus safety rules.
However, he said, the surge in coronavirus infections is not yet attributed to the reopening of schools across the country.
“But if the coming weeks see a spike again, we will attribute it to school reopening. It is not only about transmissions within schools, as they also contribute to increased mobility," the minister said.