Արսեն Թորոսյան. Վարակակիրների կտրուկ աճը դեռևս չենք պայմանավորում դպրոցները բացելով
«Նոր տիպի կորոնավիրուսի հետ կապված մենք կրկին իրավիճակի սրում ունենք»,- կառավարության նիստի մեկնարկին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նոր վարակակիրների թվի կտրուկ  ավելացումը պայմանավորեց մարդկանց շարժողունակության ավելացմամբ։
«Ինչպե՞ս ենք մենք այս իրավիճակին վերաբերվում։ Մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը, որ պետք է շարունակենք ապրել կորոնավիրուսին զուգահեռ, և այստեղ շատ բան կախված է յուրաքանչյուրիս անհատական պատասխանատվությունից։ Իհակե, վարչական մեթոդներ պետք է նաև խստորեն կիրառենք։ Պայմանավորվել ենք, որ ոստիկանությունն ու տեսչական մարմինները կուժեղացնեն հսկողությունը կանոնների պահպանման նկատմամբ»,-հայտարարեց նա՝ չբացառելով, որ վարակակիրների թվի աճի պարագայում  ստիպված կլինեն նորից ծավալել հիվանդանոցային հնարավորություններ, ինչպես եղավ նախորդ ամիսներին։
Փաշինյանը նկատեց՝ այս պահին նոր ծավալումների խնդիր չկա։
Նիստին մասնակցող Արսեն Թորոսյանը թվային որոշ տվյալներ ներկայացրեց. այս պահի դրությամբ 1230 ծավալած սովարական մահաճակալ կա և 170 վերակենդանացման մահճակալ, որոնց մոտ 30 տոկոսը դեռևս ազատ է։
«Այսինքն, ազատ մահճակալներ շատ կան։ Մոտ 20 բժշկական կենտրոններից կորոնավիրուսային հիվանդությամբ զբաղվում է 5 հիվանդանոց, ևս երեքը՝ նեղ մասնագիտացված երեխաների, նորածինների և հղիների համար»,-նշեց նախարարը՝ ավելացնելով, եթե իրավիճակը կտրուկ սրվի 1-2 օրվա ընթացքում կրկին նախկին չափով մահճակալները կծավալեն։
Նա նաև հիշեցրեց, որ խոսքը 2700-2800 սովարական մահճակալների, 200 վերակենդանացման մահճակալների մասին է։
Թորոսյանն ասաց՝ նոր վարակակիրների ամենաբարձր թիվը գրանցվել է հուլիսի 6-ին, ամենացածրը՝ սեպտեմբերի 11-ին, սակայն այդ օրվանից սկսած հիվանդների թիվն ավելանում է, ինչը պայմանավորված է թե շարժողականությամբ, թե համաճարակային կանոնների չպահպանմամբ։
«Մենք այս թվերը դեռևս չենք պայմանավորում դպրոցների բացվելով, բայց եթե առաջիկա շաբաթում կտրուկ աճ լինի, կապելու ենք դպրոցների հետ։ Խոսքը միայն դպրոցի ներսում փոխանցման մասին չէ, քանի որ դրանք շարժողականության գործոն են»,-նշեց նա։
Փաշինյանն էլ ավելացրեց, որ Եվրոպայում մեծ ալիք է սկսել։
«Բայց կա մի գործոն, որ չեմ կարող չնշել։ Մենք այս գործում 100 տոկոսանոց թափանցիկ ենք, որևէ թիվ չենք փոխել, ինչ թիվ գիտենք մենք, գիտի Հայաստանի հանրությունն ու ամբողջ աշխարհը, այն տարբերությամբ, որ մենք կարող է մի քանի ժամ շուտ ենք իմանում, քան մյուսները»,-նշեց նա։

Арсен Торосян: Резкий рост числа зараженных COVID-19 в Армении пока не обуславливаем открытием школ
«У нас снова обострение ситуации с коронавирусом», – заявил на заседании правительства в четверг, 24 сентября, премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Премьер обусловил рост числа случаев заражения коронавирусом в Армении увеличением подвижности граждан.
«Как мы относимся к ситуации? Наша позиция по-прежнему заключается в том, что мы должны жить параллельно с коронавирусом, и здесь многое зависит от личной ответственности каждого из нас.
Конечно, также будут строго применяться административные методы. Мы договорились, что инспекционные органы и Полиция усилят контроль за соблюдением правил», – отметил Никол Пашинян, не исключив, что в случае роста числа зараженных придется вновь увеличивать потенциал больниц, как это было в прошлые месяцы. Он указал, что пока такой необходимости нет.
Присутствующий на заседании министр здравоохранения Армении Арсен Торосян представил ряд цифр: на данный момент для пациентов с COVID-19 развернуто около 1 230 обычных коек и 170 реанимационных коек, 30% из которых пока остаются свободными.
«То есть, свободных коек много. На сегодняшний день из 20 медцентров лечением COVID-19 занимаются 5 больниц. Еще три специализированные клиники предусмотрены для детей, новорожденных и беременных», – отметил глава Минздрава Армении, добавив: если ситуация снова обострится, в течение 1-2 дней количество коек будет доведено до прежнего уровня.
Он напомнил, что речь идет примерно о 2 700 - 2800 обычных койках и 300 реанимационных.
Торосян указал также: рекордный прирост новых случаев заболевания коронавирусом в Армении был зафиксирован 6 июля, наименьшее число новых случаев – 11 сентября, но с тех пор число зараженных растет. Это обусловлено как повышением мобильности граждан, так и несоблюдением противоэпидемических правил, отметил он.
Арсен Торосян отметил, что рост числа случаев заражения в последние дни не обуславливают пока открытием школ. «Но если в течение ближайшей недели будет зафиксирован резкий рост случаев заражения, тогда эту динамику можно будет связать с открытием школ», – указал он.
Пашинян обратил внимание на начавшуюся в Европе вторую волну. «Но есть фактор, который не могу не отметить. Мы в этом деле действовали 100% прозрачно, не меняли ни одну цифру. Все цифры, которые знаем мы, знают и общество Армении и весь мир, с той разницей, что мы можем их узнать на час раньше остальных», – указал он.