Հացադուլ հայտարարածներից մեկի ինքնազգացողությունը վատացել է. ՌԴ մեկնել ցանկացող քաղաքացի
ՌԴ մեկնել ցանկացողների հացադուլը շարունակվում է։ Նրանք երեկ գիշերել են Կառավարության շենքի դիմաց, և վստահեցնում են՝ չեն հեռանալու այնտեղից, քանի դեռ իրենց հարցին լուծում չի տրվել։
Հիշեցնենք, որ ՌԴ-ն դեռևս ընդունում է Հայաստանում մնացած ՌԴ քաղաքացիներին, իսկ ակցիայի մասնակիցներից շատերը թեև չունեն ՌԴ քաղաքացիություն, այնուամենայնիվ, նրանք տարիներ շարունակ ապրել են ՌԴ-ում, այնտեղ հիմնել սեփական բիզնեսը։
Ակցիայի մասնակիցներից մեկը նշեց, որ ինքն ու երեխաները Հայաստանում են, ամուսինը՝ ՌԴ-ում։
«Երեխաներս դպրոցական են, հիմա զրկված են կրթության իրավունքից։ Ես մարզից եմ, այնտեղ ռուսական դպրոց չկա, իսկ երեխաներս հայկական դպրոցում չեն կարող սովորել։ Հիմա 15 օրը մեկը դպրոցի տնօրենին դիմում եմ գրում ու ներկայացնում, թե ինչ վիճակ է։ Օնլայն ուղարկում են դասերը, երեխաներն ինչ-որ բան անում են, բայց դա կրթություն ստանալ չէ։ Ինքս երեք տարի տանջվել, բիզնես եմ հիմնել, հիմա չեմ կարողանում կառավարել, սաղ ջուրն է ընկնում։ Եթե Հայաստան եկած չլինեի, արդեն ՌԴ քաղաքացիություն կստանայի»,- նշեց նա։
Ակցիայի մասնակիցներից Արթուր Ոսկանյանն էլ տեղեկացրեց, որ հացադուլ հայտարարած քաղաքացիներից մեկի ինքնազգացողությունը վատացել է, ճնշման տատանում է եղել, ուստի նրան խնդրել են դադարեցնել հացադուլը, սակայն ինքը պնդել է, որ մնում է ակցիայի մասնակիցների կողքին։
«Նրա ճնշումը իջել էր մինչև 90-50, շտապ օգնություն կանչեցինք, եկան, ներարկեցին, մի փոքր կարգավորվեց։ Հիմա բոլորիս մոտ էլ ճնշման անկում կա, լավ չենք քնել, գիշերը ցուրտ էր, բայց դիմանում ենք»,- ասաց նա։
Նշենք, որ հացադուլ հայտարարած քաղաքացիների թիվը 20 է։
Հարցին՝ արդյո՞ք Կառավարությունից որևէ արձագանք եղել է, ակցիայի մասնակիցը պատասխանեց՝ այո։ Երեկ ինքը և ակցիայի մեկ այլ մասնակից հանդիպել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
«Մենք ասացինք, որ 200 քաղաքացիներ պետք է հապճեպ մեկնեն ՌԴ, էլ հնարավոր չի ձգձգել։ Պարոն վարչապետն էլ խոստացավ՝ մեզ ինչ-որ հարցով կաջակցի։ Մենք մեր 200 հոգանոց ցուցակը ներկայացրել ենք իրեն։ Երբ հասկանանք՝ հարցը լուծվում է, և՛ ակցիաները կդադարեցնենք, և՛ հացադուլը։ Ինքը գիտեր, որ մենք այստեղ հացադուլ ենք անում, բայց չի ասել, որ դադարեցնենք։ Եթե իրենք եկան ու ասացին, որ հարցն արդեն լուծվում է, մենք կդադարեցնենք հացադուլը»,- շեշտեց նա։
Նրա խոսքով, թեև մեկնել ցանկացող քաղաքացիների ցուցակն ուզել են, բայց դա հիմք չէ հացադուլը դադարեցնելու համար. գուցե այդ ցուցակն ուզել են, որ հասկանան՝ ինչ կարելի է անել.
«Եթե իրենք որոշել են մեզ առաջնահերթ ուղարկել, ապա կդադարեցնենք։ Բացի այդ, այսօր հրապարակումներ կային, թե մեզ հետ հացադուլ են անում նաև երեխաները։ Մենք կտրականապես դեմ ենք, որ երեխաները մասնակցեն հացադուլի, թույլ էլ չենք տա։ Օրինակ, մայրիկ է եղել, առաջարկել է, որ ինքն էլ մնա, բայց թույլ չենք տվել։ Միայն ցերեկվա ընթացքում են երեխաները ծնողների հետ գալիս»։

Желающие выехать в Россию граждане продолжают голодовку у здания правительства Армении
Продолжается голодовка граждан, желающих выехать в Россию. Они вчера ночевали у здания правительства Армении и заверили, что не уйдут, пока не будет решен их вопрос.
Напомним, что РФ пока принимает оставшихся в Армении граждан РФ, а многие участники акции протеста, хоть и не имеют гражданства РФ, тем не менее, долгие годы жили в России и там основали собственный бизнес.
Одна из участниц акции отметила, что сейчас с детьми находится в Армении, её супруг – в РФ.
«Мои дети – школьники и сейчас они лишены права на образование. Я проживаю сейчас в области, там нет российских школ, а дети не могут учиться в армянской. Сейчас раз в 15 дней я пишу заявление на имя директора школы и описываю ситуацию. Они отправляют мне уроки онлайн, дети учатся, делают что-то, но это не является полноценным получением образования. Я сама основала свой бизнес, а сейчас не могу управлять им, всё впустую. Если бы я не приехала в Россию, то уже получила бы гражданство РФ», – пояснила она.
Другой участник акции Артур Восканян сообщил, что состояние здоровья одного из объявивших голодовку граждан ухудшилось, посему его попросили прекратить голодовку, однако, он заявил, что останется в рядах участников акции.
Напомним, что 20 человек объявили о голодовке.
На вопрос, поступила ли какая-либо реакция со стороны правительства, участник акции ответил положительно. Вчера он и другой участник акции встретились с премьер-министром РА Николом Пашиняном.
«Мы сказали, что 200 граждан должны в срочном порядке выехать в РФ. Господин премьер-министр же пообещал, что поможет нам по какому-либо вопросу. Мы уже представили наш список в составе 200 человек. Когда поймем, что вопрос решается, и акцию прекратим, и голодовку. Он знал, что мы здесь объявили голодовку, но не сказал, чтобы прекратили. Если они придут и скажут, что вопрос решается, мы прекратим голодовку», – подчеркнул он.