ՍԴ նախագահի պաշտոնն ամենևին գրավիչ չէ. ՍԴ դատավոր Դիլանյան
Սահմանադրական դատարանի դատավոր Արման Դիլանյանը չի ինքնաառաջադրվելու ՍԴ նախագահի պաշտոնի համար: Լրագրողների հետ զրույցում նա ասաց, որ այս պահին ՍԴ նախագահի որևէ թեկնածու չկա:
«Այս պահին դեռ որեւէ թեկնածու չկա, մենք դեռ չենք հասել առաջադրման կամ ինքնառաջադրման փուլին»,- նշեց ՍԴ դատավորը:
Հարցին, որ ըստ մամուլի, ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի սցենարով հենց Դուք եք լինելու ՍԴ նախագահը, և հիմնական պայքարը ձեր և Խունդկարյանի միջև է, Ա. Դիլանյանն ասաց. «Իսկ ով ասաց՝ Վահե Գրիգորյանի սցենարով, էլի ՍԴ-ի աղբյուրներն են փոխանցո՞ւմ: Այն աղբյուրները, ըստ որոնց ես ամեն օր կառավարություն եմ գնում և այնտեղից ցուցումներ եմ ստանո՞ւմ: Այդպիսի հերյուրանքների մի հավատացեք»:
Հարցին, թե ինքը չի՞ ուզում ղեկավարել ՍԴ-ն, Արման Դիլնյանն ասաց. «Ես ձեզ անկեղծ ասեմ, առանց որևէ փարիսեցիության, կարծում եմ, որ ՍԴ դատավորի պաշտոնը իրավաբանների համար ամենալավ պաշտոնն է իրենց մասնագիտական հմտությունները դրսևորելու համար: Ես ինձ շատ լավ եմ զգում այդ պաշտոնում և հուսով եմ, որ այդտեղ էլ կշարունակեմ աշխատել:
Իմ կարծիքով, ՍԴ նախագահի պաշտոնն ամենևին գրավիչ չէ: Թե ինչպես հետո կզարգանան իրադարձությունները, չեմ կարող ասել, բայց ես կարծում եմ՝ շատ դժվար է համատեղել ՍԴ դատավորի մասնագիտական աշխատանքը, որը մեծ պատասխանատվութուն է ենթադրում, հսկայական ժամանակ խլում քեզանից, համատեղել  ՍԴ նախագահի պաշտոնի հետ, որը ենթադրում է ներկայացուցչական, վարչաան կազմակերպչական գործառույթներ: Շատ ավելի կոմֆորտնի է Սահմանադրական դատարանում աշխատել որպես ՍԴ դատավոր»:
Հարցին՝ ձեր կարծիքով ՍԴ-ում ճգնաժամ կա՞ր, Ա. Դիլանյանն ասաց. «Եկեք առաջ նայեք, բավական է հետ նայենք, մտածենք՝ ինչ է եղել, ինչու է այսպես եղել: Եկեք  բոլորս մեր մտքները կազմակերպենք՝ ուղղելով դեպի լավ ապագա»:
Երեկ  Սահմանադրական դատարանում կայացել է  աշխատակարգային նիստ, որի օրակարգում էր Սահմանադրական դատարանի նախագահի ընտրության հարցը: Սակայն աշխատանքային օրվա ավարտով պայմանավորված՝ նիստը չէր ավարտվել: Այն կշարունակվի նաև այսօր:
ՍԴ 9 անդամներից յուրաքանչյուրը կարող էր և ինքնառաջադրվել, և առաջադրել այլ թեկնածուի: «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի կազմից նախագահ կարող է ընտրվել այն թեկնածուն, որը ստացել է դատավորների ընդհանուր թվի ձայների երկու երրորդը, որը կազմում է 6 ձայն։ Իսկ այն դեպքում, երբ առաջադրվել է մեկ թեկնածու, ընտրվում է դատավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ՝ 5 ձայնով:Քվեարկությունը փակ է։

Judge: Constitutional Court head’s post not appealing at all
Judge of Armenia’s Constitutional Court Arman Dilanyan will not stand as a candidate for the top court chairman, he told reported on Thursday, adding no one has been nominated for the post so far.
"At the moment, there are no candidates, we have not yet reached the stage of nomination or self-nomination," the judge said.
To the remark that according to some media reports he will be the new chairman of the Constitutional Court based on the scenario of his fellow judge Vahe Grigoryan, who named Yervand Khundkaryan as his main challenger, Dilanyan urged reporters not to believe such “fabrications” spread by some “sources” of the high court.
"I believe that the office of a Constitutional Court judge is the best position for lawyers to manifest their professional skills. I feel very good in that position and I hope to continue my service here,” he said.
“In my opinion, the position of the Constitutional Court chairman is not appealing at all. I can't say how things will unfold later, but I believe it’s very difficult to combine the professional work of a judge of the Constitutional Court, which implies a great responsibility and is time-consuming, with the position of the Constitutional Court head, which presupposes representative, administrative and organizational functions. It is much more comfortable to serve as a judge of the Constitutional Court," Dilanyan said.
The Constitutional Court held a working meeting on Wednesday, with the election of its new head on the agenda. However, the session did not finish due to the end of the working day. It is set to continue today.
A candidate nominated by judges or by self-nomination, who has received two-thirds of the votes of judges of the Constitutional Court, may be elected chairman, and in the case when one candidate is nominated, s/he shall be elected by a majority of the total number of judges of the Constitutional Court.
If none of the two or more nominated candidates by the results of the vote receives the required number of votes, then a second round of elections shall be held within five days, where two candidates who receive the majority of votes in the first round shall participate. The candidate who receives the majority of votes of judges of the Constitutional Court shall be considered elected after the second round of elections.