ՍԴ նախագահի պաշտոնն ամենևին գրավիչ չէ. ՍԴ դատավոր Դիլանյան
Սահմանադրական դատարանի դատավոր Արման Դիլանյանը չի ինքնաառաջադրվելու ՍԴ նախագահի պաշտոնի համար: Լրագրողների հետ զրույցում նա ասաց, որ այս պահին ՍԴ նախագահի որևէ թեկնածու չկա:
«Այս պահին դեռ որեւէ թեկնածու չկա, մենք դեռ չենք հասել առաջադրման կամ ինքնառաջադրման փուլին»,- նշեց ՍԴ դատավորը:
Հարցին, որ ըստ մամուլի, ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի սցենարով հենց Դուք եք լինելու ՍԴ նախագահը, և հիմնական պայքարը ձեր և Խունդկարյանի միջև է, Ա. Դիլանյանն ասաց. «Իսկ ով ասաց՝ Վահե Գրիգորյանի սցենարով, էլի ՍԴ-ի աղբյուրներն են փոխանցո՞ւմ: Այն աղբյուրները, ըստ որոնց ես ամեն օր կառավարություն եմ գնում և այնտեղից ցուցումներ եմ ստանո՞ւմ: Այդպիսի հերյուրանքների մի հավատացեք»:
Հարցին, թե ինքը չի՞ ուզում ղեկավարել ՍԴ-ն, Արման Դիլնյանն ասաց. «Ես ձեզ անկեղծ ասեմ, առանց որևէ փարիսեցիության, կարծում եմ, որ ՍԴ դատավորի պաշտոնը իրավաբանների համար ամենալավ պաշտոնն է իրենց մասնագիտական հմտությունները դրսևորելու համար: Ես ինձ շատ լավ եմ զգում այդ պաշտոնում և հուսով եմ, որ այդտեղ էլ կշարունակեմ աշխատել:
Իմ կարծիքով, ՍԴ նախագահի պաշտոնն ամենևին գրավիչ չէ: Թե ինչպես հետո կզարգանան իրադարձությունները, չեմ կարող ասել, բայց ես կարծում եմ՝ շատ դժվար է համատեղել ՍԴ դատավորի մասնագիտական աշխատանքը, որը մեծ պատասխանատվութուն է ենթադրում, հսկայական ժամանակ խլում քեզանից, համատեղել  ՍԴ նախագահի պաշտոնի հետ, որը ենթադրում է ներկայացուցչական, վարչաան կազմակերպչական գործառույթներ: Շատ ավելի կոմֆորտնի է Սահմանադրական դատարանում աշխատել որպես ՍԴ դատավոր»:
Հարցին՝ ձեր կարծիքով ՍԴ-ում ճգնաժամ կա՞ր, Ա. Դիլանյանն ասաց. «Եկեք առաջ նայեք, բավական է հետ նայենք, մտածենք՝ ինչ է եղել, ինչու է այսպես եղել: Եկեք  բոլորս մեր մտքները կազմակերպենք՝ ուղղելով դեպի լավ ապագա»:
Երեկ  Սահմանադրական դատարանում կայացել է  աշխատակարգային նիստ, որի օրակարգում էր Սահմանադրական դատարանի նախագահի ընտրության հարցը: Սակայն աշխատանքային օրվա ավարտով պայմանավորված՝ նիստը չէր ավարտվել: Այն կշարունակվի նաև այսօր:
ՍԴ 9 անդամներից յուրաքանչյուրը կարող էր և ինքնառաջադրվել, և առաջադրել այլ թեկնածուի: «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի կազմից նախագահ կարող է ընտրվել այն թեկնածուն, որը ստացել է դատավորների ընդհանուր թվի ձայների երկու երրորդը, որը կազմում է 6 ձայն։ Իսկ այն դեպքում, երբ առաջադրվել է մեկ թեկնածու, ընտրվում է դատավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ՝ 5 ձայնով:Քվեարկությունը փակ է։

«Без фарисейства»: Арман Диланян не считает должность председателя КС Армении привлекательной
Судья Конституционного суда Армении Арман Диланян не выдвинет своей кандидатуры на пост председателя КС Армении. В беседе с журналистами он сообщил, что на данный момент кандидата на этот пост пока нет.
«На данный момент кандидата нет, мы еще не дошли до стадии выдвижения или самовыдвижения», – сказал судья Конституционного суда.
На вопрос, что, согласно публикациям в прессе, по сценарию судьи Конституционного суда Ваге Григоряна председателем Конституционного суда будет он и что основная борьба идет между ним и Хундкаряном, А. Диланян ответил: «А кто сказал, что по сценарию Ваге Григоряна? Снова передают источники из Конституционного суда? Те источники, согласно которым я каждый день иду в правительство и получаю оттуда инструкции? Не верьте таким выдумкам».
На вопрос, не хочет ли он возглавить Конституционный суд, Арман Диланян ответил: «Скажу вам честно, без всякого фарисейства, я считаю, что должность судьи Конституционного суда – лучшая должность для адвокатов для проявления их профессиональных навыков. Я чувствую себя на этой должности очень хорошо, надеюсь, что продолжу там и работать.
На мой взгляд, должность председателя Конституционного суда совершенно не привлекательна. Не могу сказать, как дальше будут развиваться события, но считаю, что очень сложно совмещать профессиональную работу судьи Конституционного суда, которая подразумевает большую ответственность, отнимает много времени, с должностью председателя Конституционного суда, которая предполагает представительские, административные и организационные функции. Намного комфортнее в Конституционном суде работать судьей КС».
Арман Диланян при этом уклонился от ответа на вопрос по поводу наличия или отсутствия кризиса в КС.
«Давайте смотреть вперед. Хватит оборачиваться назад. Думать о том, что случилось и почему так произошло. Давайте все наши мысли сконцентрируем на светлом будущем», – отметил он.