Ինձ լավ եմ զգում, ջերմությունս 36.6 է, 18 տարի է՝ չեմ հիվանդացել. Հրայր Թովմասյան
«Առանց արտաքին ներգործության՝ ՍԴ-ի կողմից կատարված ամենավատ թեկնածուի ընտրությունը շատ ավելի լավ է, քան ի սկզբանե նման էլեմենտների առկայությունը, որը շատ վատ հետևանքներ կարող է ունենալ, թեկուզ այդ ճանապարհով ընտրվի անգամ լավագույնը, որին անգամ ես կցանկանայի ընտրել»,- ՍԴ շենքի դիմաց ասաց ՍԴ դատավոր Հրայր Թովմասյանը։
Նրա խոսքով, Երվանդ Խունդկարյանն իր նախընտրելի թեկնածուներից մեկն է եղել, բայց դա զրո նշանակություն ունի, քանի որ եթե անգամ իր համար նախընտրելի թեկնածու է, բայց դրսից ուղղորդված, ինքը չի մասնակցելու ընտրությանը։
Հարց. Եթե Ձեր նշած՝ ուղղորդված ձևով ընտրվեն ՍԴ նախագահն ու փոխնախագահը, ապա նման ՍԴ-ում դուք կկարողանա՞ք աշխատել։
Հ. Թովմասյան. Աշխատանքը դրա հետ կապ չունի։ ՍԴ նախագահի լիազորությունները բավականին սահմանափակ են՝ իմ հետագա աշխատանքի վրա ազդելու կամ չազդելու համար։
Հարց. Որտե՞ղ եք կապը տեսնում Խունդկարյանի՝ իշխանության կողմից ուղղորդված լինելու։
Հ. Թովմասյան. Ես միշտ ինչ-որ մի բան թողնում եմ, որ հետո բացեմ։ Կրկնում եմ, իմ տպավորությունն այդպիսին էր։ Հիմա իմ տպավորությունները ո՞նց բացատրեմ։ Մարդու խոսքից, պահվածքից, դրան նախորդող և այլ իրավիճակներից ելնելով եմ նման մտքի եկել։ Ես նիստի ժամանակ ասել եմ այդ մասին և դուրս եկել։
Հարց. Այսինքն՝ եթե չլիներ նման տպավորություն, դուք կո՞ղմ էիք լինելու Խունդկարյանի թեկնածությանը։
Հ. Թովմասյան. Ես ունեցել եմ իմ թեկնածուն, առաջադրել եմ իմ թեկնածուն։
Հարց. Իսկ եթե սցենար փոխվի, կմասնակցե՞ք ընտրությանը։
Հ. Թովմասյան. Եթե սցենար փոխվի, կմտածեմ՝ մասնակցել, թե ոչ։ Հիմա այստեղ եմ, քանի որ այսօր կարող է նաև տեղակալի ընտրության հարցը լինի։
Հարց. Իսկ ՍԴ փոխնախագահի թեկնածու ունե՞ք։
Հ. Թովմասյան. Չեմ կարող ասել։ Շատ կարևոր է, թե ով կլինի նախագահը։ Էական նշանակություն ունի՝ ով է նախագահը։
Հարց. Իսկ ինչպիսի՞ն է տրամադրվածությունը, կա՞ բևեռվածություն։
Հ. Թովմասյան. Չկա նման բան, մոռացեք։ Դուք սխալ տպավորություն ունեք։ Չպետք է նման բան լինի, կան մասնագիտական քննարկումներ, կան կարծիքների տարբերություններ, բայց դա կապ չունի նրա հետ՝ նո՞ր անդամ ես, թե՞՝ հին։
Հարց. Բայց նախկինում կարծես որոշումներն ավելի արագ էին ընդունվում։
Հ. Թովմասյան. Գուցե առաջ ՍԴ նախագահը արդյունավետ ապահովում էր բնականոն գործունեությունը։ Հիմա այդպես սև գույներով մի նկարագրեք։
Հարց. Իսկ դուք Ձեզ ո՞նց եք զգալու նոր դատարանի կազմում, ինչպե՞ս եք աշխատելու։
Հ. Թովմասյան. Մի տվեք հարցեր, որոնք երեկ արդեն հնչել են։ Մեկ գիշերում որևէ բա՞ն պիտի փոխվեր։ Ո՞նց եմ զգալու. ինձ լավ եմ զգում, ջերմությունս 36.6 է, 18 տարի է՝ չեմ հիվանդացել (ծիծաղում է. խմբ)։

Грайр Товмасян: Чувствую себя прекрасно, температура – 36.6, я уже 18 лет не болел
«Без внешнего воздействия даже выбор худшего кандидата со стороны Конституционного суда намного лучше, нежели наличие подобных элементов изначально, что может привести к негативным последствиям, даже, если этим путем будет избран лучший, за которого даже я бы проголосовал», – заявил в беседе с журналистами судья КС Грайр Товмасян.
По его словам, Ерванд Хундкарян был одним из приемлемых для него кандидатом, но это не имеет никакого значения, поскольку, если даже для него он является приемлемым кандидатом, но направляемым извне, то он не будет участвовать в голосовании.
Вопрос: Если председатель и зампредседателя КС, как вы отметили, будут избраны направляемым способом, то вы бы смогли работать в таком КС?
Г. Товмасян: Работа никак не связана с этим. Полномочия председателя КС довольно ограниченные – для того, чтобы повлиять как-либо на мою дальнейшую работу.
Вопрос: В чём вы видите связь между кандидатурой Е. Хундкаряна и тем, что данный процесс направляется со стороны властей?
Г. Товмасян: Я всегда оставляю что-то, чтобы потом раскрыть скобки. Повторяю, у меня сложилось такое впечатление. Как мне объяснить свои впечатления? Исходя из слов, поведения, предшествующих и других ситуаций я пришел к такому выводу. Я уже заявил об этом в ходе заседания и вышел.
Вопрос: Иными словами, если бы у вас не было такого впечатления, вы бы поддержали кандидатуру Е. Хундкаряна?
Г. Товмасян: У меня был свой кандидат, я выдвинул своего кандидата.
Вопрос: Если изменится сценарий, вы будете участвовать в голосовании?
Г. Товмасян: Если изменится сценарий, то я подумаю, участвовать или нет. Сейчас я нахожусь здесь, поскольку может возникнуть вопрос избрания также зампредседателя КС.
Вопрос: Есть ли у вас кандидат на пост зампредседателя?
Г. Товмасян: Не могу сказать. Крайне важно, кто будет избран на пост председателя КС. Существенное значение имеет, кто находится в должности председателя.
Вопрос: Каков настрой, наблюдается ли поляризация?
Г. Товмасян: Нет ничего подобного, забудьте. У вас сложилось ложное представление. Не должно быть такого, проводятся экспертные обсуждения, звучат различные мнения, но это никак не связано с тем, являешься ли ты новым членом КС или нет.
Вопрос: Но в прошлом, кажется, решения принимались быстрее.
Г. Товмасян: Возможно, раньше председатель КС эффективно обеспечивал естественную работу КС. Не нужно сейчас описывать всё столь черными красками.
Вопрос: Как Вы себя будете чувствовать в новом составе судей, как будете работать?
Г. Товмасян: Не задавайте вопросов, которые озвучивались уже вчера. Разве могло что-либо измениться за одну ночь? Как буду себя чувствовать себя? Чувствую себя прекрасно, температура – 36.6, я уже 18 лет не болел (смеется – Прим.ред.).