Ծառուկյանը դուրս եկավ դատարանից
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրից դուրս եկավ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը, որտեղ քննվում էր նրա՝ կալանավորելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը:
Լրագրողի հարցին՝ հստակ նշեք, պահանջո՞ւմ եք Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, նա ասաց. «100 տոկոս կառավարության հրաժարականը պահանջում եմ»:
Նա այլ հարցերի չպատասխանեց:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 21-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, մերժել էր Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդությունը: Դատարանի այս որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացրեցին թե դատախազությունը, թե պաշտպանական կողմը։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը հուլիսի 8-ին մերժեց փաստաբանների բողոքը, իսկ դատախազության բողոքը մասնակի բավարարեց՝ բեկանելով դատարանի որոշումը և ուղարկելով նոր քննության: Վերաքննիչը մերժել էր փաստաբանների բողոքը, իսկ դատախազության բողոքն էլ մասնակի բավարարել՝ բեկանելով առաջին ատյանի որոշումը և ուղարկել նոր քննության։

Гагик Царукян вышел из здания суда
Лидер партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагик Царукян чуть ранее вышел из здания суда общей юрисдикции города Ереван (резиденция Кентрон), где рассматривалось ходатайство следователя об его аресте.
На вопрос, отметьте четко, требуете ли отставки Никола Пашиняна с поста премьер-министра Армении, Г. Царукян ответил: «Требую отставки правительства Армении на 100%».
Он не ответил на другие вопросы.
Напомним, 21 июня суд отклонил ходатайство Службы национальной безопасности Армении об избрании в отношении Гагика Царукяна меры пресечения в виде заключения под стражу.
8 июля Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Мхитара Папояна отменил решение суда первой инстанции, отклонившего ходатайство об избрании в отношении лидера «Процветающей Армении» Гагика Царукяна меры пресечения в виде заключения под стражу и направил дело на новое рассмотрение.