Ծառուկյանը դուրս եկավ դատարանից
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրից դուրս եկավ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը, որտեղ քննվում էր նրա՝ կալանավորելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը:
Լրագրողի հարցին՝ հստակ նշեք, պահանջո՞ւմ եք Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, նա ասաց. «100 տոկոս կառավարության հրաժարականը պահանջում եմ»:
Նա այլ հարցերի չպատասխանեց:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 21-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, մերժել էր Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդությունը: Դատարանի այս որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացրեցին թե դատախազությունը, թե պաշտպանական կողմը։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը հուլիսի 8-ին մերժեց փաստաբանների բողոքը, իսկ դատախազության բողոքը մասնակի բավարարեց՝ բեկանելով դատարանի որոշումը և ուղարկելով նոր քննության: Վերաքննիչը մերժել էր փաստաբանների բողոքը, իսկ դատախազության բողոքն էլ մասնակի բավարարել՝ բեկանելով առաջին ատյանի որոշումը և ուղարկել նոր քննության։

The Court of General Jurisdiction in Yerevan's central Kentron district resumed on Friday the hearing on measure of restraint for the opposition Prosperous Armenia Party (PAP) leader, lawmaker Gagik Tsarukyan. The investigators have petitioned to arrest Tsarukyan as part of the criminal investigation launched against him.
Gagik Tsarukyan attended the hearing and left the courtroom moments ago.
At a question by a reporter whether he demands PM Pashinyan's resignation, Tsarukyan said: "100 percent of the cabinet must resign."
It is expected that
To note, the National Security Service (NSS) has charged Tsarukyan with vote buying, tax evasion and illegal land appropriation. Armenian MPs voted to strip the opposition figure of immunity from prosecution on June 16, moving to push through the criminal proceedings against him.
However, the Court of General Jurisdiction, presided over by judge Robert Papoyan, ruled against Tsarukyan’s arrest sought by the NSS on June 21, a decision appealed by prosecutors to a higher court. The defense lawyers also filed a number of appeals against that decision to the court.