«Ծառուկյանից պետք է չվախենալ». Գագիկ Ծառուկյան
«Ինչը անում ես հանուն ազգի, պետության, ժողովորդի, դա ինձ համար հպարտություն է,  պատմություն է: Ծառուկյանին ձերբակալելով՝ խնդրի լուծում չէ, Ծառուկյանից պետք է չվախենալ»,- Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը:
Նա նշեց, որ այսօր իր  նկատմամբ քաղաքական հետպանդում է իրականացվում  հունիսի 5-ի հայտարարությունից հետո, երբ ասել է՝ կան խնդիրներ, նաև առաջարկել է լուծումներ:
ԲՀԿ ղեկավարի խոսքով,  հեղափոխությունը եղել է միայն դատարկ խոստումներ, իսկ այսօրվա պես խայտառակ վիճակ չի եղել երկրում, մարդկանց վիճակը գնալով վատանում է:
Գ.Ծառուկյանի խոսքով, 2008 թվականից ընտրակաշառքի 7 դեպք է եղել, ստորագությամբ ազատ են արձակվել:
«Երկրորդ քաղաքական ուժի ղեկավարին ձերբակալում են միայն նրա համար, որ քննությանը չխոչընդոտեմ: Երեք ամիս է դրսում եմ, 100 քննիչ է կցված գործին, մի քանի հազար մարդ են քննել, Ծառուկյանի վրա ցուցմունք չկա»,- նշեց նա:
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրում, դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ, քննվում է  ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 21-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, մերժել էր Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդությունը: Դատարանի այս որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացրեցին թե դատախազությունը, թե պաշտպանական կողմը։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը հուլիսի 8-ին մերժեց փաստաբանների բողոքը, իսկ դատախազության բողոքը մասնակի բավարարեց՝ բեկանելով դատարանի որոշումը և ուղարկելով նոր քննության։

‘They should not be afraid of Tsarukyan’, opposition MP says
“No problems will be resolved in the country by arresting me. They should not be afraid of Tsarukyan,” the opposition Prosperous Armenia Party (PAP) leader, lawmaker Gagik Tsarukyan told reporters gathered outside the Court of General Jurisdiction in Yerevan's central Kentron district on Friday.
The court resumed today hearings on a motion to arrest the opposition MP, with presiding judge Mnatsakan Martirosyan set to issue a ruling later in the day.
Tsarukyan reiterated that he has been facing political persecution after his harsh criticism of the Armenian government on 5 July.
The PAP leader stated the promises made during the 2018 “velvet revolution” turned out to be empty, adding the country has never been in a more deplorable situation than now. People’s living conditions are getting worse day by day, he stressed.
Tsarukyan said there have been seven cases of vote buying since 2008 and in all cases a signature bond has been imposed as a measure of restraint.
“They seek to arrest the leader of the second political force only so that I do not interfere with the investigation. I have been out for three months, 100 investigators are dealing with the case and several thousand people have been questioned, but there is no testimony against Tsarukyan," he said.