«Ծառուկյանից պետք է չվախենալ». Գագիկ Ծառուկյան
«Ինչը անում ես հանուն ազգի, պետության, ժողովորդի, դա ինձ համար հպարտություն է,  պատմություն է: Ծառուկյանին ձերբակալելով՝ խնդրի լուծում չէ, Ծառուկյանից պետք է չվախենալ»,- Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը:
Նա նշեց, որ այսօր իր  նկատմամբ քաղաքական հետպանդում է իրականացվում  հունիսի 5-ի հայտարարությունից հետո, երբ ասել է՝ կան խնդիրներ, նաև առաջարկել է լուծումներ:
ԲՀԿ ղեկավարի խոսքով,  հեղափոխությունը եղել է միայն դատարկ խոստումներ, իսկ այսօրվա պես խայտառակ վիճակ չի եղել երկրում, մարդկանց վիճակը գնալով վատանում է:
Գ.Ծառուկյանի խոսքով, 2008 թվականից ընտրակաշառքի 7 դեպք է եղել, ստորագությամբ ազատ են արձակվել:
«Երկրորդ քաղաքական ուժի ղեկավարին ձերբակալում են միայն նրա համար, որ քննությանը չխոչընդոտեմ: Երեք ամիս է դրսում եմ, 100 քննիչ է կցված գործին, մի քանի հազար մարդ են քննել, Ծառուկյանի վրա ցուցմունք չկա»,- նշեց նա:
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն նստավայրում, դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի ղեկավարությամբ, քննվում է  ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 21-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, մերժել էր Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդությունը: Դատարանի այս որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացրեցին թե դատախազությունը, թե պաշտպանական կողմը։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը հուլիսի 8-ին մերժեց փաստաբանների բողոքը, իսկ դատախազության բողոքը մասնակի բավարարեց՝ բեկանելով դատարանի որոշումը և ուղարկելով նոր քննության։

«То, что делаешь во благо нации, государства, народа – гордость для меня, история. Арест Царукяна – не решение проблемы, Царукяна не должны бояться», – заявил в беседе с журналистами лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян у здания суда общей юрисдикции города Ереван.
Он отметил, что в его отношении осуществляется политическое преследование после заявления от 5 июня, когда он заявил, что существуют проблемы, а также предложил решения.
По словам лидера ППА, революция была лишь пустым обещанием, а такого позорного положения в стране ещё никогда не было, положение людей постепенно ухудшается.
По словам Г. Царукяна, с 2008 года было семь дел по предвыборным взяткам, и по всем из них мерой пресечения была подписка о невыезде.
«Лидера второй политической силы хотят арестовать только за то, чтобы он не мешал следствию. Я уже три месяца на свободе, делом занимаются сотни следователей, они допросили несколько тысяч людей, против меня показаний нет», – подчеркнул Г. Царукян.