Շիրակիում կորոնավիրուսի տարածման ակտիվություն է նկատվում
Շիրակի մարզում նկատվում է կորոնավիրուսի ակտիվացում: Մարզպետարանի առողջապահության ու սոցիալական ապահովության բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար  Լեյլի Ասլանյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում վստահեցրել է՝ վերջին 2-3  օրերին որոշ ավելացում ու վիրուսի տարածման ակտիվություն նկատվում է, բայց այդ թվերն անհանգստացնող չեն:
«Անշուշտ, սա պայմանավորված է ուսումնական հաստատությունների աշխատանքով ու շփման շրջանակների ընդլայնմամբ»,- նշել է Լեյլի Ասլանյանը՝ տեղեկացնելով, որ սեպտեմբերի 25-ի դրությամբ մարզում 53 դպրոցի 2520 աշխատակից է նմուշառվել, նրանցից թեստի դրական ցուցանիշ է ունեցել 31-ը:
Այս  պահին ուսուցիչների մոտ հայտնաբերված կորոնավիրուսով  պայմանավորված հեռավար ուսուցման են անցել Ախուրյանի 2-րդ դպրոցում և Շիրակի պետական համալսարանի հենակետային ավագ դպրոցում՝ 1 դասարան։
Ընդհանուր առմամբ, այս պահի դրությամբ Շիրակի մարզում մեկուսացված քաղաքացիների թիվը 478 է, նրանցից 110-ը դրական ախտանիշներով են:  Սեպտեմբերի 25-ին Երևան է տեղափոխվել 7 վարակված:

В Ширакской области наблюдается рост активности коронавируса
В Ширакской области наблюдается рост активности коронавируса, сообщила в беседе с «Арменпресс» и.о. начальника управления здравоохранения и социальной защиты Ширакской областной администрации Лейли Асланян.
Она заверила, что в последние 2-3 дня наблюдается некоторый рост и активность вируса, но эти цифры не должны вызывать  беспокойства.
«Безусловно, это связано с работой учебных заведений и расширением  рамок контактом», - сказала Лейли Асланян, отметив, что по состоянию на 25 сентября,  в области  были взяты  образцы у 2520 сотрудников 53 школ региона, у 31 из них результат тестирования был положительный.
На данный момент из-за обнаруженного у учителей коронавирусана дистанционное обучение переведены учителя   2-й школыАхуряна и  1 класс основной средней школы Ширакского государственного университета.
В целом, в настоящее время в Ширакской области 478 изолированных граждан, из них 110 с положительными симптомами. 25 сентября 7 инфицированных были перевезены в Ереван.