Սահմանին լարվածության պատճառով՝ Հայաստանում ու Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատները անվտանգության տագնապ են հայտարարել
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը ԱՄՆ քաղաքացիներին հորդորում է զգոնություն պահպանել և զգուշություն ցուցաբերել` Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի որոշ հատվածներում բարձր լարվածության և վերջերս տեղի ունեցած բռնությունների պատճառով: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը ԱՄՆ քաղաքացիներին կոչ է անում խուսափել շփման գծի և սահմանի մոտակայքից` M4 մայրուղուց դեպի արևելք ու Դիլիջան ազգային պարկից հյուսիս գտնվող M16 մայրուղիներից մինչև Վրաստանի հետ սահման Տավուշի մարզ:
«Մի ճանապարհորդեք դեպի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջան»,-ասվում է նախօրեին տարածված հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ դեսպանատունը խրախուսում է ԱՄՆ քաղաքացիներինհետևել տեղական լուրերին։
«Դեսպանությունը կշարունակի վերահսկել անվտանգային իրավիճակը և անհրաժեշտության դեպքում կտրամադրի լրացուցիչ տեղեկություններ»,-ասվում է հայտարարությունում:
ԱՄՆ դեսպանատունը հորդորում է նաև կատարել հետևյալ գործողությունները՝
• Մոնիտորինգ անել տեղական լրատվամիջոցները՝ թարմացումների համար:
• Խուսափել մարդկանց բազմությունից:
• Խուսափել ցույցերից:
• Ընկերներին և ընտանիքին տեղեկացնել իրենց անվտանգության մասին:
• Զգույշ լինել շրջապատում:
Նշենք, որ համանման հայտարարություն է տարածել նաև Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատունը՝ հորդորելով դուրս չգալ Աբշերոնի թերակղզուց։

Посольства США в Армении и Азербайджане призвали своих граждан воздержаться от поездок к армяно-азербайджанской границе
12:16 26/09/2020
Посольство США в Армении призывает граждан США сохранять бдительность и проявить осторожность в связи с ростом напряженности и последними случаями насилия на армяно-азербайджанской границе.
Посольство США в РА призывает своих граждан избегать поездок вблизи линии соприкосновения и границы, а также в районы к востоку от автомагистралей M4 и M16 к северу от Дилижанского национального парка до границы с Грузией в Тавушской области.
«Не посещайте Нагорный Карабах», – говорится в распространенном накануне заявлении.
Посольство США рекомендует гражданам США следить за местными новостями.
«Посольство продолжит следить за ситуацией по части безопасности и в случае необходимости предоставит дополнительную информацию», – отмечается в заявлении.
Посольство США призывает также выполнить следующие действия:
• Осуществлять мониторинг местной прессы для получения обновлений,
• Избегать скопления людей,
• Избегать митингов,
• Сообщить друзьям и семье о своей безопасности,
• Быть осторожными в обществе.
Отметим, что аналогичное заявление распространило посольство США в Азербайджане, призвав своих граждан не выезжать за пределы Апшеронского полуострова.