Սահմանին լարվածության պատճառով՝ Հայաստանում ու Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատները անվտանգության տագնապ են հայտարարել
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը ԱՄՆ քաղաքացիներին հորդորում է զգոնություն պահպանել և զգուշություն ցուցաբերել` Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի որոշ հատվածներում բարձր լարվածության և վերջերս տեղի ունեցած բռնությունների պատճառով: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը ԱՄՆ քաղաքացիներին կոչ է անում խուսափել շփման գծի և սահմանի մոտակայքից` M4 մայրուղուց դեպի արևելք ու Դիլիջան ազգային պարկից հյուսիս գտնվող M16 մայրուղիներից մինչև Վրաստանի հետ սահման Տավուշի մարզ:
«Մի ճանապարհորդեք դեպի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջան»,-ասվում է նախօրեին տարածված հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ դեսպանատունը խրախուսում է ԱՄՆ քաղաքացիներինհետևել տեղական լուրերին։
«Դեսպանությունը կշարունակի վերահսկել անվտանգային իրավիճակը և անհրաժեշտության դեպքում կտրամադրի լրացուցիչ տեղեկություններ»,-ասվում է հայտարարությունում:
ԱՄՆ դեսպանատունը հորդորում է նաև կատարել հետևյալ գործողությունները՝
• Մոնիտորինգ անել տեղական լրատվամիջոցները՝ թարմացումների համար:
• Խուսափել մարդկանց բազմությունից:
• Խուսափել ցույցերից:
• Ընկերներին և ընտանիքին տեղեկացնել իրենց անվտանգության մասին:
• Զգույշ լինել շրջապատում:
Նշենք, որ համանման հայտարարություն է տարածել նաև Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատունը՝ հորդորելով դուրս չգալ Աբշերոնի թերակղզուց։

U.S. Embassies in Armenia, Azerbaijan urge American citizens to exercise caution due to heightened tensions on the border
13:32 26/09/2020
The U.S. Embassy in Armenia urges U.S. citizens to maintain vigilance and exercise caution due to heightened tensions and recent violence along portions of the Armenia-Azerbaijan border. As the Embassy said in a released statement, the U.S. citizens are advised to avoid travel near the line of contact and the border, including the area to the east of the M4 and M16 Highways north of the Dilijan National Park and up to the border with Georgia in Tavush province.
The statement also advises not to travel to the Nagorno-Karabakh region.
The U.S. Embassy encourages U.S. citizens to monitor local news reporting. The Embassy will continue to monitor the security situation and provide additional information as needed.
To note, a similar security alert was released by the U.S. Embassy in Azerbaijan. The Embassy in Baku has instructed U.S. Embassy employees and their family members not to travel outside of the Absheron Peninsula.