«Մենք Արցախի անկախությունը չենք ճանաչել մի պարզ պատճառով, որ ընթանում են բանակցություններ: Հիմա անիմաստ է խոսել բանակցություններից, լայնամասշտաբ պատերազմ է մեկնարկել, արդյոք մեր օրակարգում կա Արցախի Հանրապետության ճանաչման հարցը՝ դրա շարունակական հետևանքներով, որից հետո Արցախում կլինի հանրաքվե, և Արցախը կմիանա Հայաստանին»,-ԱԺ նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հարցրեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը::
Վարչապետը հաստատեց, որ այն ինչպես եղել է մեր օրակարգում, այնպես էլ մնացել է: Ըստ վարչապետի, այդ հարցը պետք է շատ լրջորեն քննարկվի:
«Մենք քննարկում ենք բոլոր հնարավորությունները, իրադարձությունների զարգացման բոլոր սցենարները և հարցերի շրջանակը»,-ասաց նա:
Էդմոն Մարուքյանը նկատեց, որ հիմա պատերազմ է, և կոչ արեց լայնամասշտաբ քննարկում սկսել Արցախի ճանաչման հարցի և դրա հետագա խնդրի լուծման առումով:
«Պետք է նստենք, մեր գործողությունները հասկանանք, անում ենք այդ գործողությունը, թե չենք անում, փաստարկները դնենք կշեռքին»,-պատասխանեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նկատելով, որ նույնը վերաբերում է Հայաստանի և Արցախի ռազմաքաղաքական դաշինքի հարցին:

Армения должна рассмотреть вопрос признания независимости Арцаха – Эдмон Марукян
«Мы не признали независимость Арцаха по одной простой причине: потому что ведутся переговоры. Сейчас бессмысленно говорить о переговорах, началась широкомасштабная война. Есть ли в у нас на повестке дня вопрос признания Республики Арцах, с вытекающими отсюда всеми последствиями, после чего в Арцахе будет референдум, и Арцах присоединится к Армении», – спросил на заседании Национального Собрания премьер-министра Армении Никола Пашиняна руководитель фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян.
В ответ Пашинян сказал, что он, как был в нашей повестке, так и остался. По словам премьера, этот вопрос должен быть обсужден очень серьезно.
«Мы рассматриваем все возможности, все сценарии развития событий, круг вопросов», – подчеркнул премьер.
Эдмон Марукян отметил, что сейчас – война, призвав начать широкомасштабное обсуждение вопроса признания Арцаха.
«Мы должны сесть, понять наши действия, предпринимает то или иное действие, или нет, взвесить все аргументы», – ответил Никол Пашинян, добавив, что то же самое касается и вопроса о военно-политическом союзе Армении и Арцаха.