Էստոնիան ՄԱԿ ԱԽ-ում նախաձեռնում է Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի քննարկում
Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Ուրմաս Ռեյնսալուն Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրումը համարել է ծայրաստիճան լուրջ իրավիճակ, որը հանգեցնում է էական հետևանքների ողջ տարածաշրջանի խաղաղության և անվտանգության համար:
Tass-ի փոխանցմամբ, Տալլինը նախաձեռնում է խորհրդակցություններ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում`Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ: Այս մասին կիրակի օրը հայտարարեց Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Ուրմաս Ռեյնսալուն:
«Էստոնիան, որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ, նախաձեռնում է խորհրդակցություններ` ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող իրադարձությունները քննարկելու համար», - նրա խոսքերը մեջբերել է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Ես կողմերին կոչ եմ անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ իրավիճակի հետագա սրումից խուսափելու համար։ Տարաձայնությունները լուծելու համար բռնության օգտագործումը դատապարտելի է: Կարևոր է, որ կողմերն անմիջապես դադարեցնեն թշնամական գործողությունները և սկսեն տարաձայնությունների խաղաղ կարգավորումը», - ասել է նախարարը:
Ռեյնսալուն ասել է, որ նախատեսում է կապ հաստատել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ:
«Սա ծայրաստիճան լուրջ իրավիճակ է, որը նշանակալի հետևանքներ է ունենում ամբողջ տարածաշրջանի խաղաղության և անվտանգության վրա», - ասել է նախարարը:
Նշենք, որ Էստոնիան դարձել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ՝ 2020-2021 թվականների համար:

Эстония инициирует обсуждение ситуации в зоне карабахского конфликта в Совбезе ООН
Таллин инициирует проведение в Совете Безопасности ООН консультаций по ситуации в Нагорном Карабахе. Как передает ТАСС, об этом сообщил в воскресенье глава МИД Эстонии Урмас Рейнсалу.
"Эстония в качестве члена Совета Безопасности ООН инициирует консультации по обсуждению событий в Нагорном Карабахе в СБ ООН", - приводит его слова пресс-служба МИД. Эстония ранее вошла в число непостоянных членов Совбеза ООН на 2020-2021 годы.
"Призываю стороны немедленно прекратить военные действия и принять все меры, чтобы избежать дальнейшей эскалации ситуации, - подчеркнул министр. - Применение насилия для разрешения разногласий достойно осуждения. Важно, чтобы стороны незамедлительно прекратили враждебные действия и приступили к мирному урегулированию разногласий".
Рейнсалу заявил, что планирует связаться с главами МИД Армении и Азербайджана. "Это крайне серьезная ситуация, обладающая значительными последствиями для мира и безопасности по всему региону", - отметил он.