Սեպտեմբերի 27-ի, ժամը 21:00-ի դրությամբ Արցախի Հանրապետությունից Հայաստանի տարբեր բժշկական կազմակերպություններ են տեղափոխվել 18 տուժած, որից 7-ը` քաղաքացիական անձ, իսկ 11-ը` զինծառայող: ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ մեծ մասի մոտ առկա են տարբեր աստիճանի բեկորային վնասվածքներ:
Վերջիններիս առողջական վիճակը բժիշկները գնահատում են տարբեր. 9-ը` բավարար, 3-ը` միջին ծանրության, 2-ը` ծանր, 2-ը` ծայրահեղ ծանր, 1-ը` հետազոտման փուլում, 1-ն էլ դուրս է գրվել:
«Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի հանձնարարականով տարբեր ուղղություններով աշխատանքներ են տարվում: Առողջապահության համակարգի մարդկային և տեխնիկական ռեսուրսները ծառայում են մարտական գործողությունների արդյունքում տուժածների բժշկական օգնությունն ու սպասարկումն ապահովելու համար»,- հայտնում են ԱՆ-ից։
Հիշեցնենք՝ այսօր ժամը 07:15-ի սահմաններում, Ադրբեջանը, օգտագործելով հրետանային միջոցներ ու հարվածային ԱԹՍ-ներ, հարձակման է անցել արցախա-ադրբեջանական ողջ շփման գծով, թիրախավորել նաև բնակչությանը։

Из Арцаха в различные медучреждения Армении доставлены 18 раненых: 7 из них – гражданские лица
27 сентября по положению на 21:00 из Арцаха в различные медучреждения Армении доставлены 18 пострадавших, 7 из которых – гражданские лица, 11 – военнослужащие. Из министерства здравоохранения РА сообщают, что у большинства из них осколочные ранения различной степени тяжести.
Состояние здоровья 9 из них – удовлетворительное, 3 – средней тяжести, 2 – тяжелое, 2 – крайне тяжелое. 1 пострадавший находится на обследовании, 1 – выписан.
«По распоряжению министра здравоохранения РА Арсена Торосяна, работы проводятся по различным направлениям. Человеческие и технические ресурсы системы здравоохранения направлены на обеспечение медицинской помощи пострадавшим в результате боевых действий», – отмечается в сообщении.