Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ՝ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով
Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով, այն է՝
պարտադրել Ադրբեջանին դադարեցնելու քաղաքացիական օբյեկտների ռմբակոծումը ՀՀ-ի և Արցախի Հանրապետության սահմանի ողջ երկայնքով,
պարտադրել Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ ոչ ընտրանքային հարձակողական գործողություններից,
պարտադրել Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ քաղաքացիներին, քաղաքացիական օբյեկտները և բնակավայրերը թիրախավորելուց:
Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի ֆեյսբուքյան էջից։
Հիշեցնենք՝ այսօր ժամը 07:15-ի սահմաններում, Ադրբեջանը, օգտագործելով հրետանային միջոցներ ու հարվածային ԱԹՍ-ներ, հարձակման է անցել արցախա-ադրբեջանական ողջ շփման գծով՝ թիրախավորելով նաև քաղաքացիական բնակչությանը։ Կան զոհեր ու վիրավորներ։
English text below ⚠️Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան Ադրբեջանի նկատմամբ...

Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием применить в отношении Азербайджана обеспечительную меру
Армения обратилась в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) в связи с агрессией Азербайджана против Арцаха.  Об этом в социальной сети Facebook сообщило представительство Армении в ЕСПЧ.
В своем обращении Ереван попросил применить в отношении Баку обеспечительную меру. В частности, Армения требует обязать Азербайджан прекратить бомбардировки гражданских объектов на всей протяженности границы с Арменией и Республикой Арцах, обязать Азербайджан воздерживаться от неизбирательных наступательных действий и от использования в качестве мишеней граждан, гражданские объекты и населенные пункты.
27 сентября, около 07:15, ВС Азербайджана, используя артиллерийские средства и ударные БПЛА, перешел к наступлению по всему периметру линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана.