ԵԽ գլխավոր քարտուղարը կոչ է անում անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիջա Պեյչինովիչ-Բուրիչը հայտարարություն է տարածել՝ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
«Խիստ մտահոգված եմ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական սրման մասին հաղորդագրություններով: Կոչ եմ անում մեր անդամ պետություններին՝ Հայաստանին և Ադրբեջանին, պատասխանատվություն և զսպվածություն ցուցաբերել՝ անմիջապես դադարեցնելով ռազմական գործողությունները»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Բուրիչը հիշեցնում է, որ Եվրախորհուրդ մտնելիս երկու երկրներն էլ պարտավորվել են լուծել հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով, և այդ պարտավորությունը պետք է խստորեն հարգել:
«Այս դժվարին ժամանակներում իմ մտքերը խաղաղ բնակիչների հետ է, ներառյալ երեխաների, կանանց և ծերերի, ովքեր ևս մեկ անգամ իրենց ավելի խոցելի են զգում, քան երբևէ, ինչպես նաև հակամարտությունից տուժած բոլոր անձանց հետ:
Եվրախորհրդի անունից կոչ եմ անում մեր երկու անդամ պետությունների իշխանություններին՝ անել հնարավորը մարդկային կյանքը պաշտպանելու և ռազմական բախումների մեջ չմտնելու համար: Ոչ մի ջանք չպետք է խնայվի՝ սրումը կասեցնելու համար:
Այս առումով, մենք վերահաստատում ենք մեր աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին իրենց աշխատանքում` օգնելու մեր անդամ պետություններին գտնել այս հակամարտության խաղաղ լուծումը»,- ասվում է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի հայտարարության մեջ:

Генеральный секретарь Совета Европы (СЕ) Мария Пейчинович-Бурич распространила заявление касательно сложившейся вокруг Нагорного Карабаха ситуации.
«Я серьезно обеспокоена сообщениями о военной эскалации карабахского конфликта. Я призываю наши государства-члены, Армению и Азербайджан, проявить ответственность и сдержанность, немедленно прекратив военные действия», – говорится в заявлении.
Мария Пейчинович-Бурич напоминает, что при вступлении в Совет Европы обе страны взяли обязательство разрешить конфликт мирным путем, и это обязательство необходимо строго соблюдать.
«В это трудное время мои мысли сосредоточены на гражданском населении, включая детей, женщин и пожилых людей, которые чувствуют себя более уязвимыми, как никогда, а также вместе со всеми пострадавшими от конфликта лицами.
От имени Совета Европы я призываю власти двух наших государств-членов сделать все возможное, чтобы защитить человеческие жизни и не участвовать в военном конфликте. Необходимо приложить все усилия, чтобы остановить эскалацию конфликта.
В этом смысле мы подтверждаем нашу поддержку сопредседателям Минской группы ОБСЕ в их работе по оказанию помощи нашим государствам-членам в поиске мирного решения этого конфликта», – говорится в заявлении генсека СЕ.