Թրամփը Ղարաբաղում իրավիճակի մասին․ Տեսնենք՝ կկարողանանք կանգնեցնել այն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը մամլուլի ասուլիսի ընթացքում պատասխանել է լրագրողի հարցին՝ կապված ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման հետ:
«Մենք ուշադրությամբ հետևում ենք զարգացումներին։ Նոր է տեղի ունեցել, ես տեղյակ եմ դրա մասին։ Մենք լավ հարաբերություններ ունենք այդ տարածքում։ Կտեսնենք ՝ կկարողանանք կասեցնել դա»,-ասել է Թրամփը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին՝ սեպտեմբերի 27-ին, առավոտյան ժամը 07:15-ի սահմաններում, Ադրբեջանը, օգտագործելով հրետանային միջոցներ ու հարվածային ԱԹՍ-ներ, հարձակման է անցել արցախա-ադրբեջանական ողջ շփման գծով։ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի արդյունքում հայկական կողմից զոհվել է առնվազն 16 զինվորական և մի քանի քաղաքացիական անձ։

Дональд Трамп прокомментировал эскалацию в зоне карабахского конфликта
Президент США Дональд Трамп в ходе пресс-конференции в Белом Доме ответил на вопрос журналиста, касающийся эскалации ситуации в зоне карабахского конфликта.
«Мы внимательно следим за развитиями. Это произошло только что, я в курсе этого. У нас хорошие отношения в этом регионе. Посмотрим, сможем ли остановить это», – отметил Д. Трамп.
Напомним, 27 сентября, около 07:15, ВС Азербайджана, используя артиллерийские средства и ударные БПЛА, перешел к наступлению по всему периметру линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана.