Թուրքագետ. Թուրքական մամուլում սկսել են քննարկել Ադրբեջան զորք ուղարկելու հնարավորությունները
Թուրքական մամուլում սկսել են քննարկել Ադրբեջան զորք ուղարկելու հնարավորությունները։ Ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է թուրքագետ Մխիթար Նազարյանը։
«Դրա առիթը դարձել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ի այն հայտարարությունը, թե բա Ադրբեջանը ինչ ձևով ուզի, այդ ձևով էլ կօգնենք։
Հիշել ու իրար հիշեցնում են 2010թ. Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև կնքված «Ռազմավարական գործընկերության և փոխօգնության մասին» պայմանագիրը։
Իսկ Թուրքիայից զինված ուժեր Ադրբեջան ուղարկելու համար պետք կգա հետևյալ ընթացակարգը. նախագահ Էրդողանը միջնորդություն է ներկայացնում խորհրդարան, վերջինս էլ հավանություն է տալիս։ Կամ չի տալիս։
Բայց քանի որ Էրդողանի վրայից արյան հոտ է գալիս, նման միջնորդությունը չի բացառվում»,-գրել է թուրքագետը։

Тюрколог: В турецкой прессе начали обсуждать возможности отправки войск в Азербайджан
В турецкой прессе начали обсуждать возможности отправки войск в Азербайджан, написал на своей странице в социальной сети Facebook тюрколог Мхитар Назарян.
«Поводом для этого послужило заявление МИД Турции, мол, в какой форме Азербайджан захочет, в той форме и окажем помощь.
Вспомнили и напоминают друг другу заключенный в 2010 году между Турцией и Азербайджаном договор «О стратегическом партнерстве и взаимопомощи».
А для отправки ВС из Турции в Азербайджан понадобится следующая процедура: президент Эрдоган представляет ходатайство в парламент, последний одобряет. Либо отклоняет.