ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի հայտարարությունը․ Առանց նախապայմանների հրատապ վերսկսել երկխոսությունը
Սեպտեմբերի 29-ին Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի լարվածության հարցը քննարկվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, որն իր վերջնական հայտարարության մեջ կողմերին կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, թուլացնել լարվածությունը և առանց հապաղելու վերադառնալ բանակցությունների:
«Անվտանգության խորհրդի անդամները մտահոգություն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շփման գիծի ողջ երկայնքով լայնածավալ ռազմական գործողությունների մասին հաղորդումներից։ Նրանք խստորեն դատապարտում են ուժի կիրառումն ու ցավում են կյանքերի կորստի, այդ թվում քաղաքացիական բնակչության շրջանում թվի աճի համար։
Անվտանգության խորհրդի անդամներն իրենց աջակցությունն են հայտնում ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի՝ կողմերին ուղղված կոչին՝ անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, թուլացնել լարվածությունը և առանց հապաղելու վերադառնալ բանակցությունների:
ԱԽ անդամներն իրենց լիակատար աջակցությունն են հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ու հորդորել կողմերին աշխատել նրանց հետ՝ առանց նախապայմանների երկխոսության հրատապ վերսկսման համար»,- ասվում է ՄԱԿ ԱԽ հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ ՄԱԿ ԱԽ հատուկ նիստի անցկացման համար դիմել էին Էստոնիան, Բելգիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան ու Մեծ Բրիտանիան։
Էստոնիայի դեսպան Յուրգենսոնն նաև հիշեցրել է, որ «արտաքին կողմերից հակամարտության անուղղակի մասնակցությունն անընդունելի է և հետագայում սրում է լարվածությունը տարածաշրջանում:
«Լեռնային Ղարաբաղը, այսպես կոչված, սառեցված հակամարտություն է, որը շատերից մեկն է Հարավային Կովկասում և Արևելյան Եվրոպայի տարածքներում: Սառեցված հակամարտությունները պատանդ են պահում Եվրոպայի շատ շրջանների և երկրների Եվրոպայում: Արդյունքը միլիոնավոր մարդկանց տնտեսական և այլ դժվարություններն են: Միջազգային հանրության պարտքն է աջակցել և խրախուսել լուծումներ բերող իմաստալից բանակցությունները»,- ասել է Էստոնիայի դեսպանը։

Незамедлительно вернуться к переговорам без предусловий. Заявление СБ ООН
Накануне, 29 сентября, вопрос об эскалации ситуации в Нагорном Карабахе обсуждался в Совете Безопасности (СБ) ООН, который в итоговом заявлении призвал Армению и Азербайджан незамедлительно прекратить боевые действия, снизить напряженность и без промедления вернуться к переговорам.
«Члены Совета безопасности ООН выразили обеспокоенность в связи с сообщениями о широкомасштабных боевых действиях вдоль всей линии соприкосновения в зоне нагорно-карабахского конфликта. Они решительно осуждают применение силы и выражают сожаление по поводу жертв среди гражданского населения.
Члены Совета безопасности ООН поддерживают призыв Генерального секретаря ООН к сторонам конфликта незамедлительно прекратить боевые действия, снизить напряженность и без промедления вернуться к переговорам.
Члены Совета безопасности ООН выразили свою полное содействие сопредседателям Минской группы ОБСЕ и призвали стороны работать с ними, чтобы как можно скорее возобновить диалог без предварительных условий», – говорится в заявлении СБ ООН.
Напомним, заседание Совета Безопасности Организации объединенных наций при закрытых дверях прошло по инициативе пяти европейских стран: Бельгии, Эстонии, Франции, Германии и Соединенного Королевства.
Посол Эстонии в ООН Свен Юргенсон напомнил, что «косвенное участие в конфликте внешних сторон неприемлемо и дополнительно усиливает напряженность в регионе».
«Нагорный Карабах – так называемый замороженный конфликт, один из многих на Южном Кавказе и в Восточной Европе. Замороженные конфликты держат в заложниках многие районы и страны. Результат – экономические и другие трудности, которые касаются миллионов людей. Долг международного сообщества – поддержать и поощрять содержательные переговоры, которые принесут решения», – отметил он.