ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի հայտարարությունը․ Առանց նախապայմանների հրատապ վերսկսել երկխոսությունը
Սեպտեմբերի 29-ին Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի լարվածության հարցը քննարկվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, որն իր վերջնական հայտարարության մեջ կողմերին կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, թուլացնել լարվածությունը և առանց հապաղելու վերադառնալ բանակցությունների:
«Անվտանգության խորհրդի անդամները մտահոգություն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շփման գիծի ողջ երկայնքով լայնածավալ ռազմական գործողությունների մասին հաղորդումներից։ Նրանք խստորեն դատապարտում են ուժի կիրառումն ու ցավում են կյանքերի կորստի, այդ թվում քաղաքացիական բնակչության շրջանում թվի աճի համար։
Անվտանգության խորհրդի անդամներն իրենց աջակցությունն են հայտնում ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի՝ կողմերին ուղղված կոչին՝ անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, թուլացնել լարվածությունը և առանց հապաղելու վերադառնալ բանակցությունների:
ԱԽ անդամներն իրենց լիակատար աջակցությունն են հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ու հորդորել կողմերին աշխատել նրանց հետ՝ առանց նախապայմանների երկխոսության հրատապ վերսկսման համար»,- ասվում է ՄԱԿ ԱԽ հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ ՄԱԿ ԱԽ հատուկ նիստի անցկացման համար դիմել էին Էստոնիան, Բելգիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան ու Մեծ Բրիտանիան։
Էստոնիայի դեսպան Յուրգենսոնն նաև հիշեցրել է, որ «արտաքին կողմերից հակամարտության անուղղակի մասնակցությունն անընդունելի է և հետագայում սրում է լարվածությունը տարածաշրջանում:
«Լեռնային Ղարաբաղը, այսպես կոչված, սառեցված հակամարտություն է, որը շատերից մեկն է Հարավային Կովկասում և Արևելյան Եվրոպայի տարածքներում: Սառեցված հակամարտությունները պատանդ են պահում Եվրոպայի շատ շրջանների և երկրների Եվրոպայում: Արդյունքը միլիոնավոր մարդկանց տնտեսական և այլ դժվարություններն են: Միջազգային հանրության պարտքն է աջակցել և խրախուսել լուծումներ բերող իմաստալից բանակցությունները»,- ասել է Էստոնիայի դեսպանը։

UN Security Council condemns the use of force in Karabakh
The UN Security Council on Tuesday called on Azerbaijani and Armenian forces to "immediately stop fighting" over the breakaway region of Nagorno-Karabakh, after three days of deadly clashes.
The council's 15 members "voiced support for the call by the Secretary General on the sides to immediately stop fighting, de-escalate tensions and return to meaningful negotiations without delay," read a statement adopted unanimously during emergency talks on the conflict.
The council members said they "strongly condemn the use of force and regret the loss of life and the toll on the civilian population" in the region.
In the short statement, the council expressed concern over "reports of large scale military actions along the Line of Contact" in the conflict zone.
The council affirmed its "full support" for the central role of the co-chairs of the Organization for Security and Cooperation in Europe's Minsk Group (the U.S., Russia and France), who have mediated peace efforts.
It urged all parties to work closely with the co-chairs "for an urgent resumption of dialogue without preconditions."
Diplomats said the text, which was approved at the end of a meeting that lasted about an hour, was in fact proposed by the three co-chairs of the OSCE's Minsk Group, facilitating its adoption.