Ես չգիտեի, որ պետք է կռվեմ․BBC-ն Ղարաբաղի դեմ կռվում Սիրիայից վարձկան է գտել
Մինչ Ղարաբաղում պատերազմ սկսելը, Թուրքիայի կողմից վերահսկվող սիրիական տարածքներից մի քանի հարյուր վարձկաններ են տեղափոխվել Ադրբեջան, և նրանք արդեն կրել են մարտական կորուստներ: Այս մասին BBC-ի արաբական ծառայությանն ասել է վարձկաններից մեկը:
Սիրիացի Աբդուլլան (անունը փոխվել է իր խնդրանքով) BBC-ին ասել է, որ 17-30 տարեկան մի քանի հարյուր տղամարդ, որոնք Թուրքիայի կողմից վերահսկվող անկլավների բնակիչներն են և Սիրիայի հյուսիսում հակաասադական ուժեր, հավաքագրվել են «Թուրքիայի զինված ուժերի և Սիրիայի ազգային բանակի իմացությամբ»:
Վարձկանը պատմել է, որ անցյալ չորեքշաբթի օրը՝ մարտերի մեկնարկից չորս օր առաջ, իրենց ինքնաթիռներով տեղափոխել են Ադրբեջան ու տեղավորել հայերի հետ շփման գծով։
«Անցյալ շաբաթ Սիրիայի ազգային բանակի Համզայի ստորաբաժանման հրամանատար Սաիֆ Աբու Բաքրն առաջարկեց մեզ գնալ Ադրբեջան՝ սահմանին գտնվող ռազմական դիրքերը պահելու համար՝ ամսական մինչև 2000 ԱՄՆ դոլար աշխատավարձով», - ասել է Աբդուլլան BBC-ի հետ մեսենջերային նամակագրության մեջ:
«Ես չգիտեի, որ պետք է կռվել», - միաժամանակ վստահեցնում է BBC-ի զրուցակիցը:
Նրա խոսքով ՝ սեպտեմբերի 27-ին, ինքը և իր ընկերները տարվել են առաջնագիծ, որտեղ նրանք ընկել են կրակի տակ և կորուստներ կրել. չորս սիրիացի զոհվել է: Հենակետում, որտեղ նրանք տեղակայված են, Աբդուլլան տեսել է տասը հայրենակիցների մարմիններ և մոտ 70 վիրավորներ:
Միևնույն ժամանակ, BBC- ի զրուցակիցը հավաստիացնում է, որ Ադրբեջանում նորակոչիկների մեծ մասը ոչ թե Ասադի հետ մարտերում կարծրացած մարտիկներ են, այլ խաղաղ, անպատրաստ քաղաքացիներ, և առաջին կորուստներից հետո նրանք խնդրել են տուն գնալ, բայց նրանք չեն թույլ տալիս՝ սպառնալով բանտարկել:
BBC-ի թուրքական ծառայության աղբյուրն էլ հայտնել է, որ շուրջ 1000 մարդ է գրվել Ղարաբաղ մեկնելու համար։
Նրանցից 250-ը, ըստ BBC-ի աղբյուրի, մոտակա թուրքական Գազիանթեփ քաղաքից ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռներով տեղափոխվել են Ադրբեջան:
Նշենք, որ սիրիացի վարձկանների՝ Ղարաբաղում կռվելու մասին տեղեկությունները օրեր շարունակ շրջանառվում էր, սակայն միջազգային հետաքննող լրատվամիջոցները, այդ թվում Reuters-ը, Guardian-ը, արդեն հրապարակել են փաստեր՝ նրանց Ադրբեջանում լինելու մասին։
Այսօր էլ ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարություն տարածեց, որում ասվում է, որ պետք է անհապաղ հակամարտության գոտուց դուրս հանել վարձկաններին ու ահաբեկիչներին։

«Я не знал, что придется воевать». ВВС нашла завербовавшегося в Азербайджан наемника из Сирии
В Азербайджан перед самым началом войны в зоне карабахского конфликта были переправлены несколько сотен наемников с подконтрольных Турции сирийских территорий, и они уже понесли боевые потери, Арабской службе Би-би-си рассказал один из них.
Сириец Абдулла (имя изменено по его просьбе) рассказал Би-би-си, что несколько сотен мужчин в возрасте от 17 до 30 лет, жителей контролируемых Турцией и антиасадовскими силами анклавов на севере Сирии, были завербованы «с ведома турецких военных и Сирийской национальной армии». В прошлую среду, за четыре дня до начала боев, они были переправлены самолетами в Азербайджан и расквартированы близ линии противостояния с армянами.
«На прошлой неделе Саиф абу Бакр, командир дивизии Хамзы Сирийской национальной армии, предложил нам отправиться в Азербайджан охранять военные посты на границе за жалованье до 2000 долларов в месяц», – рассказал Абдулла в переписке с Би-би-си по мессенджеру.
«Я не знал, что нам придется воевать!» - уверяет при этом собеседник Би-би-си.
По его словам, уже 27 сентября его с товарищами вывезли к передовой, где они попали под огонь и понесли потери: четверо сирийцев были убиты. На базе, где они расквартированы, Абдулла видел тела десятерых земляков и около семидесяти раненых.
При этом собеседник Би-би-си уверяет, что большинство завербовавшихся в Азербайджан – не закаленные в боях с Асадом бойцы, а мирные необученные граждане, и они уже после первых потерь запросились домой – но их не отпускают, грозя тюрьмой.
Источник Турецкой службы Би-би-си в формированиях «Сирийской национальной армии» в городе Джераблус рассказал, что добровольцами в Азербайджан записались около 1000 человек, в том числе бойцы «Бригад Султан-Мурада» и «Бригады Хамзы».
250 из них, по словам источника Би-би-си, переправили из близлежащего крупного турецкого города Газиантеп военными транспортными самолетами в Азербайджан.