ՊԲ զինծառայողները 1 միավոր ԲՏՌ-82 զրահափոխադրիչ են ռազմավար վերցրել
ՊԲ զինծառայողները ռազմավար են վերցրել 1 միավոր ԲՏՌ-82 զրահափոխադրիչ։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ տեղեկատվական շտաբը:
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 27-ին ժամը 07:15-ի սահմաններում, Ադրբեջանը, օգտագործելով հրետանային միջոցներ ու հարվածային ԱԹՍ-ներ, հարձակման է անցել արցախա-ադրբեջանական ողջ շփման գծով։Հրետակոծվել են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Բնակչությանը կոչ է արվել պատսպարվել։
Արցախի զինուժը խոցել է հակառակորդի 14 ուղղաթիռ, 11 ինքնաթիռ (4-ը Սու–25), 103 անօդաչու թռչող սարք, 184 միավոր զրահատեխնիկա, հիմնականում տանկեր, 82 ավտոտրանսպորտ, 10 զրահափոխադրիչ, մեկ «ՏՕՍ-1Ա» ծանր հրանետային համակարգ, 2 «Սմերչ» և 1 «Ուրագան» տիպի համազարկային կրակի ռեակտիվ կայանքներ:Հակառակորդն ունի ավելի քան 1280 զոհ, որից 180–ը Քարվաճառի ուղղությամբ, ավելի քան 2700 վիրավոր։ Հայկական կողմից, նախնական տվյալներով, կա 158 զոհ և 200-ից ավելի վիրավոր։
Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորել է նաև Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, որի հետևանքով Գեղարքունիքում սպանվել է 2 քաղաքացիական անձ, Արցախում՝ 11 մարդ։
Ադրբեջանական զինուժի հրետակոծության հետևանքով վիրավորվել են ինչպես արտասահմանյան, այնպես էլ տեղական լրատվամիջոցների լրագրողներ։
Սեպտեմբերի 29-ի առավոտյան, Ադրբեջանի «Գյանջա» օդանավակայանում տեղակայված Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչներից մեկի կողմից խոցվել է ՀՀ տարածքում գտնվող ռազմական և քաղաքացիական օբյեկտների վրա ադրբեջանական հարձակումները հետ մղելու նպատակով ՀՀ օդային տարածքում՝ Վարդենիսի շրջանում, մարտական խնդիրները կատարող ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը: Զոհվել է ՀՀ ԶՈՒ օդաչու մայոր Վալերի Դանելինը:Հայաստանում և Արցախում սեպտեմբերի 27-ին հայտարարվել է ռազմական դրություն։

Военнослужащие Армии обороны взяли в трофей 1 единицу бронетранспортёра БТР-82
Военнослужащие Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) взяли в трофей 1 единицу бронетранспортёра БТР-82. Об этом сообщает Информационный центр Арцаха.
ВС Арцаха сбили в частности 14 вертолетов, 11 самолетов ( 4 – Су-25), 103 БПЛА, 184 единицы бронетехники, в основном танки, 82 транспортных средства, 10 бронетранспортеров, 1  тяжелую огнеметную систему «ТОС-1А», 2 РСЗО «Смерч» и 1 РСЗО «Ураган» ВС Азербайджана и пр.. Потери в живой силе ВС Азербайджана: свыше 1280 убитыми, свыше 2700 ранеными.
С армянской стороны, по предварительным данным, погибли 158 военных, свыше 200 получили ранения.
ВС Азербайджана взяли под прицел также военные и гражданские инфраструктуры Арцаха и Армении, вследствие чего в Гегаркунике убиты двое гражданских лиц, в Арцахе – 11.
Из-за артобстрела ВС Азербайджана ранены как местные, так и иностранные журналисты.
Утром 29-го сентября одним из истребителей F-16 ВВС Турции, дислоцированных на аэродроме «Гянджа» в Азербайджане, был сбит штурмовой самолет СУ-25 вооруженных сил Республики Армения, выполнявший в воздушном пространстве РА - Варденисском районе, боевые задачи по отражению воздушных налетов азербайджанской авиации на военные и гражданские объекты, расположенные на территории РА. Погиб пилот Вооруженных сил РА майор Валерий Данелин.