Միջազգային հանրությունը պետք է արագ ներգրավվի՝ թույլ չտալու բռնության տարածումը. Փաշինյանի հարցազրույցը Le Figaro-ին
13:20 02/10/2020
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել ֆրանսիական հայտնի Le Figaro թերթին: Վարչապետի աշխատակազմը հրապարակել է հարցազրույցի թարգմանությունը։
Le Figaro – Դուք մեղադրում եք Թուրքիային՝ Ադրբեջանին ռազմական աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Ի՞նչ ապացույցներ կան ձեր տրամադրության տակ։
Նիկոլ Փաշինյան – Այո, մենք ապացույցներ ունենք։ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Իրանն արդեն իսկ ընդունել են, որ սեպտեմբերի 27-ին թուրքական բանակը ներգրավված է եղել Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) դեմ լայնածավալ հարձակման մեջ։ Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաները հրապարակավ հաստատել են Ադրբեջանին իրենց աջակցությունը ոչ միայն քաղաքական և դիվանագիտական, այլև ռազմի դաշտում։ Նրանք կիրառում են թուրքական ԱԹՍ-ներ և F-16-ներ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական գոտիները ռմբակոծելու համար։ Միջազգային հանրությունը, մասնավորապես ամերիկյան հանրությունը պետք է իմանա, որ Միացյալ Նահանգներում արտադրված F-16-ներն այսօր օգտագործվում են հայերին թիրախավորելու նպատակով։ Փաստեր կան, որոնք վկայում են, որ թուրքական ռազմական ղեկավարությունն անմիջականորեն ներգրավված է գրոհներ իրականացնելու գործում։ Անկարան Բաքու է ուղարկել ռազմական փոխադրամիջոցներ, զինամթերք, ինչպես նաև ռազմական խորհրդատուներ։ Մեզ հայտնի է, որ Թուրքիան Սիրիայի հյուսիսում իր գրավյալ տարածքներից հազարավոր վարձկանների է վարժեցրել և տեղափոխել: Այդ վարձկաններն ու ահաբեկիչներն այսօր կռվում են հայերի դեմ։ Նրանցից շատերը չգիտեն նույնիսկ, թե ինչու է Թուրքիան իրենց տեղակայել այնտեղ։ Ադրբեջանում նրանք հասկացել են, որ իրենց սին խոստումներ են տվել։ Մեզ հայտնի է, որ այդ ահաբեկիչները թմրանյութեր են ընդունում, քանի որ նրանց համազգեստների գրպաններում թմրանյութով լի ներարկիչներ են հայտնաբերվել։ Կարող ենք ենթադրել, որ ադրբեջանական կողմի զոհերի 30%-ը արտասահմանից բերված վարձկաններ են։
Le Figaro - Ձեր կարծիքով Թուրքիան պատասխանատո՞ւ է այս էսկալացիայի համար։
Նիկոլ Փաշինյան - Միանշանակ: Օգոստոսին սկսված թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունն ավարտված չէ։ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ հարձակումն իրականում այդ օպերացիայի հաջորդ փուլն է։ Պատրաստվելուց հետո նրանք որոշում են կայացրել անցնել հարձակման և այդ էսկալացիայի համար պետք է պատասխանատվություն կրեն:
Հուլիսին Հայաստանի վրա հարձակված և սահմանին պարտություն կրած Ադրբեջանը դիմել է Թուրքիայի օգնությանը։ Ակնհայտ է, որ Անկարան է իրավիճակի բազմաթիվ կարևորագույն հարցերում որոշում կայացնողը։ Նրանց նպատակը տարածաշրջանային ուժերի հավասարակշռությունն ի շահ իրենց խախտելն է։
Le Figaro - Ի՞նչ նկատի ունեք։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Թուրքիայի նպատակը Հարավային Կովկասում իր դերն ու ազդեցությունն ամրապնդելն ու մեկդարյա ստատուս քվոն խախտելն է։ Նա երազում է սուլթանությանը նմանվող կայսրություն ստեղծել և բռնել է մի ճանապարհ, որը կարող է կրակի տալ տարածաշրջանը։
Le Figaro - Հրադադարի պատրա՞ստ եք։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Թուրքիան և Ադրբեջանն են, որ պետք է դադարեցնեն ռազմական գործողությունները, քանի որ նրանք են նախահարձակ կողմը և այս պահին էլ հայերի են սպանում։ Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող զինաթափվել, քանի որ դա կհանգեցնի ցեղասպանության։ Այնտեղի բնակչությունը կանգնած է էկզիստենցիալ սպառնալիքի առաջ։ Այս փուլում հակառակորդ կողմը գրոհները դադարեցնելու ոչ մի նշույլ ցույց չի տալիս։ Նույնիսկ վստահ չեմ, որ Ադրբեջանը վերահսկում է իր հետ կողք-կողքի կռվող ահաբեկիչներին։ Ըստ մեր տեղեկությունների՝ Ադրբեջանի որոշ գյուղերում վարձկանները մտնում են խանութներ և արգելում ալկոհոլի վաճառքը` վկայակոչելով շարիաթը։
Le Figaro - Արդյո՞ք բանակցությունը պետք է անցնի Մինսկի խմբի միջոցով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Դա գոյություն ունեցող միակ ձևաչափն է։ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները հանդես են եկել սթափեցնող կոչով։ Սպասում ենք, որ միջազգային հանրությունն ակտիվորեն կներգրավվի ագրեսիայի դադարեցմանը։ Թուրքիան իր կողմնակալ և ռազմատենչ վարքի համար չի կարող միջնորդ լինել։
Le Figaro - Այս ճգնաժամն ավելի՞ ծանր է, քան 2016թ․ ճգնաժամը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Այս ճգնաժամը շատ ավելի լուրջ է։ Ավելի ճիշտ կլինի այն համեմատել 1915թ․ XX դարի առաջին ցեղասպանության հետ, երբ կոտորվեցին ավելի քան 1,5 միլիոն հայեր։ Անցյալը ժխտող թուրքական պետությունը նորից բռնել է ցեղասպանության ուղին։ Աշխարհը պետք է գիտակցի, թե ինչ է տեղի ունենում այստեղ։ Միջազգային հանրությունը պետք է արագ ներգրավվի՝ թույլ չտալու բռնության տարածումը։ Հակառակ դեպքում այս հակամարտության հետևանքները դուրս կգան Հարավային Կովկասի սահմաններից։

Интервью Н. Пашиняна газете Le Figaro: Международное сообщество должно незамедлительно подключиться к предотвращению распространения насилия
15:43 02/10/2020
Премьер-министр Армении Никол Пашинян дал интервью известной французской газете «Le Figaro». Пресс-служба правительства РА представляет полный текст интервью.
Le Figaro: Вы обвиняете Турцию в оказании военной помощи Азербайджану. Какие доказательства есть в Вашем распоряжении?
Никол Пашинян: Да, у нас имеются доказательства. Россия, Франция и Иран уже признали, что 27 сентября турецкая армия была вовлечена в масштабное нападение на Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику, НКР). Высокопоставленные должностные лица Турции публично подтвердили свою поддержку Азербайджану не только в политико-дипломатической, но и в военной области. Они применяют турецкие БПЛА, самолеты F-16 для бомбардировки гражданских районов Нагорного Карабаха. Международное сообщество, в частности, общественность США, должна знать, что американские F-16 сегодня используются для нападения на армян. Есть факты, свидетельствующие, что турецкое военное руководство принимает непосредственное участие в деле осуществления атак со стороны Азербайджана.
Анкара отправила в Баку военный транспорт, военную технику и боеприпасы, а также и военных консультантов. Нам известно, что Турция обучила и перебросила тысячи наемников со своих захваченных территорий на севере Сирии. Эти наемники и террористы сегодня воюют против армян. Многие из них даже не знают, почему Турция разместила их там. В Азербайджане наемники осознали, что им дали ложные обещания. Нам известно, что эти террористы принимают наркотики, поскольку в карманах их формы были обнаружены шприцы с наркотиками. Можно предположить, что 30% жертв с азербайджанской стороны – наемники, перевезенные из-за границы.
Le Figaro: На ваш взгляд, Турция несет ответственность за эту эскалацию?
Никол Пашинян: Однозначно. Начавшиеся в августе совместные турецко-азербайджанские военные учения еще не завершены. Нападение на Нагорный Карабах на самом деле является следующим этапом этой операции. После подготовки они решили перейти к атаке, и должны нести ответственность за эту эскалацию.
Азербайджан, после своего разгрома на границе Армении в июле, обратился за помощью к Турции. Очевидно, что именно Анкара решает множество важнейших вопросов ситуации. Их цель – перевесить баланс региональных сил в свою пользу.
Le Figaro: Что вы имеете в виду?
Никол Пашинян: Цель Турции – усилить свою роль и влияние на Южном Кавказе и сломать вековой статус-кво. Она мечтает создать империю, напоминающую султанат, и пошла по пути, который может разжечь весь регион.
Le Figaro: Вы готовы к режиму прекращения огня?
Никол Пашинян: Турция и Азербайджан должны прекратить боевые действия, поскольку именно они являются наступательной стороной, и в настоящий момент они убивают армян. Нагорный Карабах не может быть разоружен, так как это приведет к геноциду. Население Арцаха находится перед экзистенциальной угрозой. На этом этапе азербайджанская сторона не подает никаких признаков прекращения атак. Даже не уверен, что Азербайджан контролирует террористов, сражающихся бок о бок с ним. По нашей информации, в некоторых селах Азербайджана наемники заходят в магазины, запрещают продажу алкоголя, ссылаясь на законы шариата.
Le Figaro: Действительно ли переговоры должны проводиться под эгидой Минской группы ОБСЕ?
Никол Пашинян: Это единственный существующий формат. Президенты России и Франции выступили с отрезвляющим призывом. Рассчитываем, что международное сообщество будет активно участвовать в пресечении агрессии. Турция не может быть посредником вследствие своего предвзятого и воинственного поведения.
Le Figaro: Этот кризис более тяжелый, нежели эскалация 2016 года?
Никол Пашинян: Этот кризис гораздо серьезнее. Правильнее было бы сравнить его с первым геноцидом XX века 1915 года, когда были убиты более 1,5 миллиона армян. Отрицающее прошлое турецкое государство снова встало на путь геноцида. Мир должен осознать, что здесь происходит. Международное сообщество должно незамедлительно подключиться к предотвращению распространения насилия. В противном случае последствия этого конфликта выйдут за пределы Южного Кавказа.