Թուրքիան վերադարձել է Հարավային Կովկաս՝ շարունակելու Հայոց ցեղասպանությունը. Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցը The Globe and Mail-ին
17:00 02/10/2020
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել կանադական հեղինակավոր The Globe and Mail պարբերականին, որում անդրադարձել է ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագոտում իրավիճակին:
Վարչապետի աշխատակազմը տարածել է  հոդվածը.
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը լայնածավալ պատերազմի շեմին են Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի շուրջ: The Globe and Mail-ին տված բացառիկ հարցազրույցում պարոն Փաշինյանն ասաց, որ իր երկիրը գտնվում է «քաղաքակրթական առաջնագծում» և որ այն երկրները, որոնք ՆԱՏՕ-ի միջոցով դաշնակցում են Թուրքիային, ինչպես Կանադան, արդ պետք է որոշեն, թե իրենք որ կողմում են:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Թուրքիան քաջալերում է Ադրբեջանի փորձը՝ լայնածավալ պատերազմի միջոցով վերադարձնելու Լեռնային Ղարաբաղըՙ գերազանցապես հայերով բնակեցված տարածքը, որը 1990-ականների սկզբին տեղի ունեցած արյունալի պատերազմից ի վեր գտնվում է տեղի էթնիկ հայկական ուժերի վերահսկողության տակ: Նա ասաց, որ Թուրքիան սիրիական վարձկաններ է ուղարկել ադրբեջանական կողմին օգնելու համար. պնդում, որը հաստատում են նաև Ռուսաստանը և Ֆրանսիան: Պարոն Փաշինյանը հավելեց, որ նաև թուրքական օդուժն է հարձակվել հայկական դիրքերի վրա:
«Թուրքիայի զինված ուժերն անմիջականորեն մասնակցում են ռազմական գործողություններին», - Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանից հեռախոսազանգով ասաց պրն. Փաշինյանը: «Թուրքիայի՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ դաշնակիցները պետք է բացատրեն, թե ինչու են F-16 ինքնաթիռները գնդակոծում Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքներն ու գյուղերըՙ սպանելով խաղաղ բնակչությանը»:
Հինգշաբթի օրը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի գրասենյակը հայտնեց, որ վերջինս հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, և որ երկուսն էլ «կիսում են Թուրքիայի կողմից սիրիացի վարձկաններ Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկելու հետ կապված մտահոգությունը»:
Պարոն Փաշինյանը նաև կոչ արեց արևմտյան երկրներին վերանայել Թուրքիային զենք վաճառելու պայմանավորվածություններն այն բանից հետո, երբ The Globe-ը հայտնեց, որ Բեռլինգտոնի, L3Harris Wescam–ի արտադրած պատկերագրման և թիրախավորման համակարգերը, որոնք վաճառվել են Թուրքիային, Ադրբեջանն օգտագործում է պատերազմական այս վերջին գործողություններում:
Նա ասաց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիմակայությունում Թուրքիայի դերը պետք է դիտարկել սիրիական և լիբիական հակամարտություններում նրա ներգրավվածության, ինչպես նաև Միջերկրականում ծովային սահմանների առնչությամբ Հունաստանի և Կիպրոսի նկատմամբ Թուրքիայի որդեգրած «ագրեսիվ» դիրքորոշման համատեքստում:
Պարոն Փաշինյանն ասաց, որ իր կառավարությունը մշտական կապի մեջ է Ռուսաստանի հետ և հավելեց, որ Թուրքիայի պահվածքը խնդիրներ է ստեղծում ամբողջ միջազգային հանրության համար:
Հինգշաբթի օրը Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ՝ կոչ անելով կողմերին անհապաղ վերադառնալ հրադադարի ռեժիմին և բարեխղճորեն և առանց նախապայմանների պարտավորվել անհապաղ վերսկսել բովանդակային բանակցությունները: Սակայն հրադադարի ռեժիմի վերականգնման կոչը մերժվեց Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Ռեջեփ Էրդողանի կողմից:
Պարոն Փաշինյանն ասաց, որ ինքը ողջունում է հրադադարի կոչը և դատապարտում է Թուրքիայի կողմից դրա մերժումը:
«Մերձավոր Արևելքից ներմուծված ահաբեկիչները կռվում են Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի հովանավորության ներքո: Ինչպե՞ս կարող է ինչ-որ մեկը հիմա առաջարկել անպաշտպան թողնել Լեռնային Ղարաբաղի ազգաբնակչությանը ահաբեկիչներին և ծայրահեղականներին դեմ հանդիման: Հրադադար կարող է հաստատվել միայն այն դեպքում, եթե Թուրքիան հեռացվի Հարավային Կովկասից»:
Պարոն Փաշինյանն Էրդողանին նկարագրեց որպես առաջնորդ, որը երազում է վերականգնել այն Օսմանյան կայսրությունը, որը ոչնչացրեց իր հայ ազգաբնակչությանը Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում իրականացված ջարդերի և տեղահանությունների միջոցով: «Անցել է հարյուր տարի, և Թուրքիան վերադարձել է Հարավային Կովկաս՝ շարունակելու Հայոց ցեղասպանությունը»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Турция вернулась на Южный Кавказ, чтобы продолжить Геноцид армян. Интервью премьера Армении Никола Пашиняна The Globe and Mail
18:25 02/10/2020
Премьер-министр Армении Никол Пашинян дал интервью авторитетному канадскому изданию The Globe and Mail, в котором рассказал о ситуации на карабахско-азербайджанской границе.
Статью об интервью, которая приводится на официальном сайте премьера Армении, представляем ниже:
“Армения и Азербайджан находятся на грани широкомасштабной войны по вопросу региона Нагорного Карабаха. В эксклюзивном интервью The Globe and Mail господин Пашинян сказал, что его страна находится на “цивилизационной линии фронта”, и такие страны, как Канада, которые являются союзниками Турции через НАТО, должны решить, на чьей они стороне.
Никол Пашинян сказал, что Турция поощряет попытку Азербайджана вернуть посредством полномасштабной войны Нагорный Карабах, преимущественно населенный армянами регион, который находится под контролем местных этнических армянских сил после кровавой войны в начале 1990-х годов. Он сказал, что Турция направила сирийских наемников для помощи азербайджанской стороне, и это подтверждают также Россия и Франция. Господин Пашинян добавил, что также турецкие военно-воздушные силы также атаковали армянские позиции.
“ВС Турции принимают непосредственное участие в боевых действиях, - сказал господин Пашинян по телефону из столицы Армении Еревана. - Союзники Турции по НАТО должны объяснить, почему самолеты F-16 обстреливают города и села в Нагорном Карабахе, убивая мирное население”.
В четверг в офисе президента Франции Эммануэля Макрона заявили, что последний разговаривал по телефону с президентом России Владимиром Путиным и оба “разделяют озабоченность по поводу отправки сирийских наемников Турцией в Нагорный Карабах”.
Господин Пашинян также призвал западные страны пересмотреть договора о продаже оружия Турции после того, как The Globe сообщил, что системы производства компании L3Harris Wescam (Берлингтон, Онтарио), которые были проданы Турции, Азербайджан использует в этих последних военных действиях.
Он сказал, что роль Турции в конфликте между Арменией и Азербайджаном следует рассматривать в контексте участия Турции в конфликтах в Сирии и Ливии, а также в “агрессивной” позиции Турции по отношению к Греции и Кипру в связи с морскими границами в Средиземном море.
Господин Пашинян сказал, что его правительство находится в постоянном контакте с Россией, и поведение Турции создает проблемы для всего международного сообщества.
В четверг Франция, Россия и США выступили с совместным заявлением, призвав стороны немедленно вернуться к режиму прекращения огня и добросовестно и без выдвижения предварительных условий возобновить переговоры по существу. Однако призыв о прекращении огня был отклонен президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Господин Пашинян сказал, что приветствует призыв к прекращению огня и осудил отказ Турции от него.
“Ввезенные с Ближнего Востока террористы воюют на стороне Азербайджана при поддержке Турции. Как может кто-то сейчас предложить оставить население Нагорного Карабаха без защиты перед лицом террористов и экстремистов? - сказал он. - Прекращение огня может быть установлено только в том случае, если Турция будет удалена с Южного Кавказа”.
Господин Пашинян назвал Эрдогана лидером с мечтами о восстановлении Османской империи, которая уничтожила свое этническое армянское население в результате массовых убийств и депортаций, осуществленных во время Первой мировой войны. “Прошло сто лет, и Турция вернулась на Южный Кавказ, чтобы продолжить геноцид армян”, - подчеркнул Никол Пашинян.