Չիլիի խորհրդարանի պատգամավորների պալատն Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան դատապարտող բանաձև է ընդունել
Չիլիի խորհրդարանի պատգամավորների պալատը Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան դատապարտող բանաձև է ընդունել, որում ասվում է, որ կիրակի, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում է սկսել Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) դեմ, որը մի քանի ժամում տարբեր քաղաքներում հարյուրավոր մարդկանց՝ զինվորականների և քաղաքացիական անձանց մահվան պատճառ դարձել:
Բանաձևում ներկայացվում է ղարաբաղյան հակամարտության պատմությունն ու ընդգծվում, որ Հայաստանն ու Արցախը ձգտում են պահպանել ստատուս քվոն, մինչդեռ Ադրբեջանը փորձում է փոխել առկա իրավիճակը:
Մինսկի խմբի ղեկավարած բանակցային գործընթացը հաստատել է ուժի կիրառումից և ուժի գործադրման սպառնալիքից զերծ մնալու, տարածքային ամբողջականության և բնակչության ազատ ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության սկզբունքները:
Ինչպես ԵԱՀԿ-ն, այնպես էլ ՆԱՏՕ-ն և ՄԱԿ-ը կոչ են արել դադարեցնել մարտերը:
Անհրաժեշտ է, որ այս կոչին միանան բոլոր երկրները, որոնք ունեն դիվանագիտական, հյուպատոսական կամ առևտրային հարաբերություններ հակամարտող երկրներից որևէ մեկի հետ, քանի որ առճակատումը կարող է անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ, հատկապես օտարերկրյա պետությունների` մասնավորապես Թուրքիայի հնարավոր միջամտության պատճառով, որը 1915 թվականին իրականացրել էր 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը հայ ժողովրդի դեմ:
Պատգամավորների պալատը որոշում է․
1. Հանրապետության մեծարգո/Նորին Գերազանցություն/ նախագահին խնդրել փոխանցել Ադրբեջանին, Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին Չիլիի ցանկությունը, առ այն, որ հարձակումները անմիջապես դադարեցվեն, և շարունակվի հակամարտության խաղաղ, իրավական և պատմական լուծման որոնումը` ՄԱԿ-ի և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում` հետևելով միջազգային իրավունքին` ուժի կիրառման արգելքի իր սկզբունքների համաձայն, հարգելով պետությունների ինքնիշխանությունը, ժողովուրդները ինքնորոշումը և վեճերի խաղաղ կարգավորումը:
2.Հանրապետության Նորին Գերազանցություն նախագահից պահանջել բոլոր միջազգային ատյաններում և ֆորումներում, որոնց նա մասնակցում է` լինեն դրանք գլոբալ, տարածաշրջանային կամ երկկողմ, հանդես գալ կոչով` հորդորելով բոլոր անդամ պետություններին կոչով դիմել հակամարտող կողմերին` խաղաղ լուծում գտնելու նպատակով,
3.Մերժել հակամարտող կողմերից բացի ցանկացած այլ պետության` ռազմական գործողություններին աջակցելու և ռազմական օգնություն ցուցաբերելուն ուղղված կոչերը:

The Chilean Chamber of Deputies condemn Azerbaijani aggression against Artsakh
The Chilean Chamber of Deputies issued a resolution in support of Artsakh on October 1, Agencia Prensa Armenia reported.
According to the source, the Chilean parliamentary body asked the President to "inform Azerbaijan, Armenia and the territory of Nagorno Karabakh that Chile wants the attacks to cease immediately and to persist in the search for a peaceful, legal and historical solution to the conflict, within the framework of the United Nations and international organizations, adjusting to International Law under its principles of prohibition of the use of force, respect for the sovereignty of nations, self-determination of peoples and peaceful settlement of disputes".
In addition, the President was required to "manifest in all the international instances and forums in which he participates, be they global, regional or bilateral, the need for all member states to make a similar call to the parties in conflict to seek a peaceful solution".
Lastly, "the expressions of any government outside the parties to the conflict in terms of supporting the military actions and offering military assistance" were rejected, in clear reference to Turkey's interference in the conflict.
The resolution highlights that "on Sunday, September 27, 2020, Azerbaijan launched a large-scale attack against Nagorno Karabakh (Artsakh), which in a few hours caused the death of hundreds of people between military and civilians in several cities".
"It is essential that all countries that have diplomatic, consular or commercial relations with any of the countries in conflict join this call, because the confrontation could have unforeseeable consequences, especially due to the possible interference of foreign states and especially Turkey, which in 1915 committed the first genocide of the 20th century against the Armenian Nation", reads the resolution.