ՊՆ ներկայացուցիչ. Մեր զորքերին հաջողվել է մարտի մեջ չմտած շուրջ 8-9 տասնյակ զրահատենիկա խոցել
«Մեր զորքերը ծանր ու հերոսական պայքար են մղում՝ հակառակորդին պատճառելով մեծ կորուստներ և ըստ էության, իրենց հերոսական արարքներով որոշում են ողջ հայ ժողովրդի ճակատագիրը»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով զինծառայողների հերոսական սխրանքներից ու դրվանգներից մի քանիսը։
Նրա խոսքով, նման դրվագները տասնյակներով են։
Ամփոփելով անցնող 1-1.5 օրվա ընթացքում ռազմական գործողությունները՝ Ա. Հովհաննիսյանը հիշեցրեց, այսօր ծանր մարտեր են ընթացել հյուսիսում ու հատկապես հարավում, հակառակորդն օգտագործել է մեծաքանակ զինտեխնիկա, հրետանի։
«Հակառակորդը փորձել էր ռազմաճակատի գիծը ճեղքել, ծանր ու համառ մարտերից հետո հնարավոր է եղել հակառակորդի առաջխաղացումը կասեցնել՝ պատճառելով նրան մեծ կորուստներ։ Բուն մարտի տևողությունը եղել է անդադար  6-7 ժամ, դրանք բավականին ծանր ու դժվար մարտեր են։ Հասկանալի է, որ այս ամենը մեր զորքերին հեշտությամբ չի տրվում»,- ասաց ՊՆ ներկայացուցիչը։
Բանախոսի ներկայացրած տվյալներով, այս ընթացքում հակառակորդը կորցրել է շուրջ 2300 անձնակազմ, միայն անցնող օրվա ընթացքում՝ մոտ 440-450 զինծառայող, նաև ոչ զինծառայող։
«Նկատի ունեմ ահաբեկիչներին»,- մանրամասնեց նա։
Հովհաննիսյանը թվարկեց,  որ միայն այսօր հակառակորդը տվել է շուրջ 800-900 վիրավոր, հաջողվել է միայն այսօրվա ընթացքում խոցել մարտի մեջ մտած 45 զրահատեխնիկա։
«Այսօր մեր զորքերին հաջողվել է նաև մարտի մեջ չմտած՝ երթի ընթացքում կամ այլ պրոցեսի շուրջ 8-9 տասնյակ զրահատենիկա խոցել հեռահար կրակով։ Սա աննախադեպ հաջողություն պետք է համարել։ Միայն այսօր խոցվել է տասը ԱԹՍ՝ ընդհանուր առմամբ 113 միավոր ԱԹՍ»,- ասաց նա։
Հովհաննիսյանը մանրամասնեց, հակառակորդի զրահատեխնիկայի կորուստը կազմում է 250 միավոր, միայն այսօր խոցվել է 3 Սմերչ կայան, 3 ինքնաթիռ, մեկ ուղղաթիռ։
«Ահա այսպիսի ծանր մարտեր են մղվում հյուսիսի ու հարավի ուղղությամբ, մեր զորքերը ցուցաբերում են աննախադեպ քաջություն, հմտություն, գրագիտություն, չեն նահանջում, կասեցնում են հակառակորդի մեծ խտություն ունեցող կրակի հարձակումները»,- ասաց նա։

Представитель МО: Нашим войскам удалось подбить около 80-90 единиц бронетехники, не задействованной в бою
22:32 03/10/2020
«Наши войска ведут тяжелую и героическую борьбу, нанося противнику большие потери и, по сути, своими героическими поступками решают судьбу всего армянского народа», – заявил в ходе брифинга представитель министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
По его словам, подобных эпизодов десятки.
Подводя итоги боевых действий уходящего дня, А. Ованнисян напомнил, что сегодня тяжелые бои велись на севере и особенно на юге, противник применил большое количество военной техники, артиллерии.
«Противник попытался прорвать линию фронта, после тяжелых и ожесточенных боев стало возможным приостановить продвижение противника, нанеся ему большие потери. Длительность беспрерывных боев составляла 6-7 часов. Это были довольно тяжелые и сложные бои. Понятно, что всё это дается нашим войскам не с легкостью», – отметил представитель Минобороны.
Согласно представленным им данным, за этот период ВС Азербайджана потеряли около 2300 человек личного состава, за прошедшие сутки – около 440-450 военнослужащих, а также не военнослужащих. «Имею в виду террористов», – пояснил А. Ованнисян.
Представитель МО перечислил, что сегодня около 800-900 получили ранения, только за сегодняшний день удалось подбить около 45 единиц бронетехники, задействованной в бою.
«Сегодня также удалось дальнобойным огнем подбить около 80-90 единиц бронетехники, не задействованной в бою. Это стоит считать беспрецедентным успехом. Только сегодня удалось сбить 10 БПЛА, в целом – 113 единиц БПЛА», – отметил он.
А. Ованнисян пояснил, что потери бронетехники ВС Азербайджана составляют 250 единиц, только сегодня противник потерял 3 реактивные системы залпового огня «Смерч», 3 самолета, 1 вертолет.
«Такие тяжелые бои ведутся на северном и южном направлениях, наши войска демонстрируют беспрецедентную храбрость, умелость, грамотность, не отступают, предотвращают интенсивные огневые атаки противника», – отметил он.