Ադրբեջանը վերջին անհաջող ճիգերն է գործադրում ղարաբաղյան հիմնախնդիրն իր օգտին լուծելու փորձի համար. Աշոտ Ղուլյան
«Այն, ինչ Ադրբեջանն է այսօր անում միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ուժերին ապավինելով, ցույց է տալիս, որ նա վերջին անհաջող ճիգերն է գործադրում ղարաբաղյան հիմնախնդիրն իր օգտին լուծելու փորձի համար»,- «Արցախ» տեղեկատվական կենտրոնում հայտնեց Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախկին նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Նա հայտարարեց` չի կարելի ասել, որ Արցախում չէին սպասում պատերազmին, բայց միշտ էլ մի ներքին ձայն հուշել էր, որ երևի Ադրբեջանը ինչ-որ տեղ դասեր պետք է քաղած լիներ 90-ականների և ապրիլյան պատերազմներից:
«Սակայն պարզվել է, որ ոչ միայն դասեր չեն քաղել, այլ հնարավոր բոլոր միջոցներով պատրաստվել են անմարդկային գործողությունների»,- հայտարարեց ԱՀ ԱԺ նախկին նախագահը:
Նրա խոսքով, կան բոլոր նախանշաններ, որ Ադրբեջանը երկար տարիներ նախապատրաստվել է լայնամասշտաբ պատերազմական գործողություներին
«Մենք մտածում էինք, որ մեր դեմ լինելու է միայն Ադրբեջանը՝ իր բոլոր քաղաքական ռազմական և տնտեսական հնարավորություններով և մենք պատրաստ էինք դրան»,- հայտնեց Ղուլյանը և նկատեց, որ Ադրբեջանը դասեր էր քաղել և միայն իր ուժերին վստահ չլինելով և սկսել էր քայլեր ձեռնարկել Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական խմբերի աջակցությունը ստանալու համար:
Նրա խոսքով, ներկայում Արցախում մի ռազմական թատերաբեմ է, որը ամեն րոպե կարող է վերածվել, ոչ միան տարածաշրջանի, այլ ավելի մեծ հակամարտության:
Աշոտ Ղուլյանը վստահաբար հայտնեց, որ Ադրբեջանին ոչինչ չի հաջողի, քանի որ Արցախի շուրջ համախմբվել են ոչ միայն աշխարհի հայությունը այլ նաև բոլոր միջազգային կառույցները, ովքեր հասկանում են, թե ինչ է նշանակում միջազգային անվտանգություն:
«Վերջին երկու օրերին մենք տեսնում ենք, որ աշխարհը ուրիշ ձևով է նայում դրան, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 1-ից հետո, իմ կարծիքով դրա պատճառն այն է, որ որոշակի տվյալներ են հայտնվել և ռուսական և ֆրանսիական ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը»,- շեշտեց Ղուլյանը՝ նկատի ունենալով միջազգային ահաբեկիչների ներկայությունը Արցախում:
Ըստ նրա, բոլորի համար հասկանալի է, որ այստեղ միայն Ղարաբաղի հարցը չէ, այլ Մերձավոր Արևելքի նոր, անվերջ ծխացող օջախ դարձնելու խնդիր է, որի մեջ թուրքական ձեռագիրն է, իսկ Ադրբեջանը կամակատար է:
ԱԺ նախկին նախագահը նկատեց, որ Մինսկի համանախագահների համարձակ հայտարարություններն այս պահին բավարար չեն ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար, պետք է կոնկրետ քայլեր արվեն: Նա չի կասկածում, որ դրանք արվում են, բայց շատ կարևոր է, որ հասարակություն էլ դա զգա:

Ашот Гулян: Азербайджан предпринимает последние безуспешные попытки для разрешения карабахского конфликта в свою пользу
19:34 03/10/2020
«То, что сегодня делает Азербайджан, опираясь на силы международных террористических группировок, демонстрирует, что он предпринимает последние безуспешные попытки для разрешения карабахского конфликта в свою пользу», – заявил в ходе пресс-конференции в Информационном центре «Арцах» бывший председатель Национального собрания Арцаха Ашот Гулян.
Он отметил, нельзя говорить, что в Арцахе не ждали войны, но всегда внутренний голос подсказывал, что, наверное, Азербайджан в некоторой степени должен был извлечь уроки ещё с 90-х гг. и Апрельской четырехдневной войны 2016 года.
«Однако выяснилось, что они не только не извлекли никаких уроков, а всеми возможными способами готовились к бесчеловечным действиям», – заявил бывший председатель НС Арцаха.
По его словам, налицо все признаки, что Азербайджан готовился долгие годы к широкомасштабным военным действиям.
«Мы думали, что против нас выступит только Азербайджан со всеми своими политическими, военными и экономическими возможностями, и мы были готовы к этому», – заявил А. Гулян и подчеркнул, что Азербайджан извлек уроки, и будучи неуверенным в своих силах, начал предпринимать шаги для получения поддержки Турции и международных террористических группировок.
По его словам, сейчас в Арцахе развернулся театр военных действий, который в любой момент может превратиться не только в региональный, но и более масштабный конфликт.
А. Гулян с уверенностью заявил, что Азербайджану ничего удастся, поскольку вокруг Арцаха объединились не только армяне всего мира, а также все международные структуры, которые понимают, что значит международная безопасность.
«За последние два дня мы стали очевидцами того, что мир по-другому смотрит на то, что произошло после 1 октября, на мой взгляд, причина этого в том, что военно-политическому руководству России и Франции были переданы определенные данные», – подчеркнул А. Гулян, имея в виду присутствие международных террористов в Арцахе.
По его словам, для всех понятно, что это не только вопрос Карабаха, налицо задача по превращению в новый, бесконечно дымящийся очаг Ближнего Востока, в котором турецкий почерк, а Азербайджан является марионеткой.
Бывший председатель НС отметил, что решительных заявлений сопредседателей Минской группы ОБСЕ в данный момент недостаточно для прекращения военных действий, следует предпринять конкретные шаги. Он не сомневается, что подобные шаги предпринимаются, но крайне важно, чтобы и общество это почувствовало.