Արցախցի նորածինը՝ Արարատը դուրս գրվեց
«Շենգավիթ» ԲԿ-ից դուրս գրվող արցախցի նորածնին ու նրա մայրիկին բազմաթիվ դիմավորողների թվում հայրը չկար։ Նա այս պահին առաջին գծում է: Հայրն այսօր առավոտյան զանգահարել է, հեռախոսով լսել որդու ձայնը։
Նոր ծնված տղայի հագուստը զինվորական էր, գլխարկին՝ այս օրերին ֆեյսբուքում ամենատարածված հեշթեգը՝ #Հաղթելուենք։
ԲԿ-ի մոտ հավաքվել էին ծանոթ ու անծանոթ մարդիկ՝ ողջունելու ամենափոքրիկ արցախցուն։
Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով 37 շաբաթական հղիության ընացքում գտնվող Ալիսա Էմիլյանը ստիպված էր թողնել Ստեփանակերտը։ Սեպտեմբերի 29-ի երեկոյան դուրս են եկել, սեպտեմբերի 30-ին Երևան հասել։
«Ստեփանակերտից երբ դուրս եկանք, կրակում էին։ Ճանապարհին արդեն ցավեր ունեի։ Երեխան ծնվեց սեպտեմբերի 30-ի գիշեր։ Անունը դրեցինք Արարատ՝ իր հայրիկի անունը, հիմա հայրը դիրքերում է առաջին գծում»,- պատմում է արցախցի կինը։
Մանկաբարձ-գինեկոլոգ Անի Բաբելյանը պատմել է, որ կնոջը Հայաստան տեղափոխել են կամավորները, բժշկական կենտրոն՝ շտապ օգնության ծառայությունը։ Ալիսան ունեցել է կեսարյան հատման ցուցում։

Маленький арцахец – Арарат – выписан из ереванского роддома
Появившийся на свет в Ереване 30 сентября новорожденный гражданин Арцаха (НКР) – Арарат – выписан из МЦ «Шенгавит». Среди многочисленных встречающих новорожденного и его маму нет отца малыша, на данный момент он на арцахском фронте.
Отец утром позвонил, услышал по телефону голос новорожденного сына.
На новорожденном – военная одежда, на шапке же – самый распространенный в эти дни в армянском сегменте соцсетей хештег #Победим.
У МЦ собрались знакомые и незнакомые люди, чтобы поприветствовать самого маленького арцахца.
Из-за развязанной Азербайджаном 27 сентября войны против Арцаха Алиса Эмилян, находящаяся на 37-й неделе беременности, была вынуждена оставить Степанакерт. Вечером 29 сентября они выехали из Арцаха, 30 сентября уже были в Ереване.
«Когда мы выезжали из Степанакерта, стреляли. На пути в Ереван у меня уже были схватки. Ребенок родился ночью 30 сентября. Дали ему имя Арарат – в честь отца, который сейчас на боевых позициях, на переднем крае», – рассказывает мама малыша.
Акушер-гинеколог Ани Бабелян рассказала, что женщину доставили в Ереван волонтеры, в МЦ – машина скорой помощи. У нее были показания к Кесареву сечению.