Սիրիան Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ է անում զգույշ լինել՝ թուրքական ծրագրի ծուղակը չընկնելու համար
Սիրիան ափսոսանք է հայտնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բախումների կապակցությամբ և երկու հարևան երկրներին կոչ է անում վերջ տալ ներկա սրմանը և գտնել խաղաղ կարգավորում: Այս մասին գրում է SANA գործակալությունը։
«Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունը խորապես ափսոսում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բախումների պատճառով, որոնք երկու կողմերից զոհեր են թողնում, ցավակցում է զոհվածների ընտանիքներին և մաղթում շուտափույթ ապաքինում վիրավորներին», - ասվում է Սիրիայի Արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարարության հայտարարությունում։
Սիրիան կոչ է անում երկու հարևան երկրներին վերջ տալ ներկայիս սրմանը և խաղաղ ճանապարհով լուծում գտնել։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Սիրիան նախազգուշացնում է այս հակամարտությանը Թուրքիայի բացահայտ միջամտությունից, որի նպատակն է բորբոքել իրավիճակը, որոնք բնորոշ են Թուրքիայի վարչակարգի` աշխարհի տարբեր հատվածներում լարվածություն ստեղծելու ու հրահրելու վարքագծին։
«Սիրիան կոչ է անում Ադրբեջանի կառավարությանը զգույշ լինել` թուրքական ծրագրի ծուղակը չընկնելու և արձագանքելու հայկական նախաձեռնություններին, որոնք կոչ են անում հանդարտեցնել, երկխոսել և տարաձայնությունները խաղաղ ճանապարհով լուծել»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Syria calls on Azerbaijan not to fall into the trap of the Turkish plan
Syria has expressed its regret over the clashes between Armenia and Azerbaijan, and called the two neighboring countries to put an end to the current escalation and find a peaceful settlement, SANA news agency reported.
“The Syrian Arab Republic deeply regrets the clashes between Armenia and Azerbaijan that left victims from both sides and offers condolences to the families of the victims and wishes for a speedy recovery for the wounded,” an official source at Foreign and Expatriates Ministry said in a statement Saturday.
Syria called on the two neighboring countries to put an end to the current escalation and find a solution to their dispute by peaceful means.
Syria warns, the statement said, against blatant Turkish interference in this conflict, which aims to inflame situations in line with the behavior of the Turkish regime in creating tensions and stoking the flames of sedition in more than one place in the world.
“Syria calls on the Azerbaijani government to be careful not to fall into the trap of the Turkish plan and to respond to the Armenian initiatives that call for calm, dialogue and resolving the differences between them peacefully,” the statement concluded.