ՄԱԿ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյա․ Ալիևը պետք է կանգնի Միջազգային քրեական դատարանի առաջ
Ամերիկացի իրավաբան, միջազգայնագետ, ՄԱԿ-ի ժողովրդավարական և արդար միջազգային կարգի խթանման անկախ փորձագետ (2012-ից- 2018թ․ներին՝ նշանակված ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից) Ալֆրեդ դը Զայասը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետ կապված գրել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պետք է կանգնի Միջազգային քրեական դատարանի առաջ։
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պետք է մեղադրվի Միջազգային քրեական դատարանի կողմից 6-րդ հոդվածով`ագրեսիայի հանցագործություն կատարելու համար:
Ժամանակն է մերժել հնացած այն գաղափարը, որ մի էթնիկ խումբ իշխի մեկ այլ էթնոսի:
Տարածքն ավելի սուրբ չէ, քան այնտեղ բնակվող մարդիկ:
Որևէ պատճառ չկա, թե ինչու Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է իշխի նրա ենթակայությունը մերժող հայ բնակչության նկատմամբ»,- գրել է Ալֆրեդ դը Զայասը:
ՄԱԿ-ի փորձագետը նաև ընդգծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանից հռչակել է իր անկախությունը 1991 թվականի դեկտեմբերին։ Այս հռչակագիրը համապատասխանում է ժամանակակից միջազգային իրավունքին:

Former UN official: Ilham Aliyev should be indicted by the International Criminal Court
"Azeri President Ilham Aliyev should be indicted by the International Criminal Court under article 6, for committing the crime of aggression," Alfred de Zayas, American lawyer, retired high-ranking United Nations official wrote on Twitter.
In a series of tweets, Alfred de Zayas condemned the Azerbaijani aggression against Artsakh: "It is time to reject the obsolete idea of one ethnic group ruling over another ethnic group.
"Territory is not more sacred than the people who live in it," Alfred de Zayas said in another tweet.
"There is no reason whatever why the Azeri government should rule over an Armenian population that rejects subjugation. Nagorno Karabakh declared its independence from Azerbaijan way back in December 1991. This declaration is consistent with modern international law," added the former UN official.