Իմ հրամանագրով հինգ զինծառայողի շնորհվել է «Արցախի հերոսի» կոչում. Արայիկ Հարությունյան
«Ուզում եմ, որ լինենք դուխով ու վճռական, և հաղթանակն ապահովված է լինելու»,- այսօր իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված տեսաուղերձում ասաց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Նա նախ պարզաբանեց՝ ինչու է գնացել առաջնագիծ։ Ըստ Արցախի նախագահի, մտահոգվելու բան չի եղել.
«Մենք առաջին հերթին պետք է ոգևորենք մեր զինվորներին ու սպաներին, որոնք ամեն րոպե կենաց ու մահու կռիվ են տալիս թշնամու դեմ։ Ուզում եմ փառքով նշել, որ բանակն ամբողջությամբ կատարում է իր առջև դրված խնդիրը՝ հրամանատարից, գեներալ Հարությունյանից մինչև շարքային զինվոր։ Եվ ուզում եմ հպարտությամբ ասել, որ իրականում ունենք աշխարհի ամենապրոֆեսիոնալ բանակը։ Ոչ թե սպառազինություններով ամենազինված, այլ ամենապրոֆեսիոնալ բանակը։ Ես ուզում եմ խոնարհվել մեր զինվորների առջև ու ասել՝ ձեր ցավը տանեմ, դուք մեր ազգի պարծանքն եք։ Գտնվելով առաջնագծում, ամեն վայրկյան վտանգելով ձեր կյանքը, ամեն մի սմ-ի համար դուք պայքարում եք»։
Արայիկ Հարությունյանը գոհունակությամբ անդրադարձավ նաև սպաների հերոսական քայլերին։ Նրա խոսքով, հայ սպաներն իրականում հրաշքներ են գործում՝ վտանգելով իրենց կյանքն ու անտեսելով մահը։
«Մեզ դա է պետք։ Եթե մենք հաղթահարենք այդ բարդույթը, ապա հաղթելու ենք։ Մենք բոլորս պետք է պատրաստ լինենք զոհվելու, և ես շարունակելու եմ ոգևորել մեր զինվորներին ու սպաներին»,- նշեց նա։
Արցախի նախագահը տեղեկացրեց, որ այսօր ևս հինգ հոգի իր հրամանագրով արժանացել են «Արցախի հերոսի» բարձրագույն կոչման։
«Նրանք են.
Դավիթ Լյովայի Գրիգորյան, զինվոր. հասցրել է խոցել 15 տանկ և մեկ միավոր ՀՄՄ։ Նա շարունակում է ծառայել առաջնագծում։
Էդգար Էդուարդի Մարկոսյան, զինվոր. խոցել է 10 տանկ՝ ամուր պահելով իրեն վստահված հատվածը։
Յուրա Հայկարամի Ալավերդյան, զինվոր. խոցել է 9 տանկ և մեկ միավոր ավտոտեխնիկա։
Կարեն Շահենի Շաքարյան, գնդապետ. կազմակերպել է հակառակորդի բազմաթիվ տանկային և հետևակային գրոհներ՝ պատճառելով բավականին մեծ կորուստներ։
Դավիթ Վանիկի Ղազարան, հետմահու. մարտը վարել է «ոչ մի քայլ հետ» սկզբունքով»,- ներկայացրեց Արցախի նախագահը։

Араик Арутюнян: Ещё 5 военнослужащим присвоено высшее звание «Герой Арцаха»
«Хочу, чтобы мы были полны решимости и духа, и тогда победа будет обеспечена», – заявил президент Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Араик Арутюнян.
Он пояснил, почему отправился на передовую. По его словам, поводов для беспокойства не было:
«Мы, в первую очередь, должны воодушевлять наших военнослужащих и офицеров, которые каждую минуту ведут борьбу с врагом не на жизнь, а на смерть. Хочу с гордостью отметить, что армия полностью выполняет поставленную перед ней задачу, от генерала до рядового. На самом деле, у нас самая профессиональная армия в мире. Не в том смысле, что самая оснащенная вооружением, а профессиональная армия. Хочу преклониться перед нашими военнослужащими и сказать, что вы – гордость нашей нации. Находясь на передовой, ставя под угрозу свои жизни каждую минуту, вы боретесь за каждый сантиметр».
Араик Арутюнян обратился также к героическим поступкам также офицеров. По его словам, армянские офицеры на самом деле совершают чудеса, ставя под угрозу свои жизни и игнорируя смерть.
«Нам это нужно. Если мы преодолеем эти сложности, то победим. Мы все должны быть готовы погибнуть, и я продолжу воодушевлять наших военнослужащих и офицеров», – отметил он.
Президент Арцаха сообщил, что сегодня по его приказу ещё 5 человек были удостоены высшего звания «Герой Арцаха»:
Давид Григорян Львович, военнослужащий – успел подбить 15 танков и 1 БМП. Он продолжает служить на передовой.
Эдгар Маркосян Эдуардович, военнослужащий – подбил 10 танков, надежно обороняя вверенный им участок.
Юра Алавердян Айкарамович, военнослужащий – подбил 9 танков и 1 единицу автотехники.
Карен Шакарян, полковник – организовал множество танковых и пехотных атак, нанеся множество потерь.
Давид Казарян Ваникович, награжден посмертно: вёл бой по принципу “ни шагу назад”», – представил президент Арцаха.