Ադամ Շիֆը Թրամփի վարչակազմին․ Դադարեցրեք կոչ անել երկու կողմերին, երբ մի կողմն է ագրեսորը, հակառակ դեպքում դուք խրախուսում եք ագրեսորին
22:43 05/10/2020
Ժամեր առաջ Լոս Անջելեսի քաղաքապետարանի դիմաց տեղի ունեցավ քաղաքի խորհրդի անդամների հավաքն ու մամուլի ասուլիսը՝ ի համերաշխություն Հայաստանի հետ, որը նախաձեռնել էր խորհրդի անդամ Փոլ Գրիգորյանը (Paul Krekorian), ներկա էր նաև կոնգրեսական Ադամ Շիֆը։
Քաղաքային խորհրդի անդամները մեկ-առ-մեկ դատապարտեցին Ադրբեջանի ու Թուրքիայի սանձազերծած պատերազմը Հայաստանի ու Արցախի դեմ, խստագույնս քննադատելով Թուրքիայի նախագահ Էրդողանին՝ սիրիացի ու լիբիացի ջիհադիստներին ու ահաբեկիչներին պատերազմում ներառելու համար։
«Այս հարձակումն իրականացվել է Թուրքիայի ամբողջական աջակցությամբ։ Որպես հայ՝ սա շատ կարևոր է ինձ ու նաև խորհրդի անդամ Նազարյանի համար, բայց այսօր ես այստեղ եմ՝ որպես ԱՄՆ ընտրված պաշտոնյա՝ ընդդեմ ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի՝ սանձազերծված հայ ժողովրդի դեմ։ Մենք պահանջում ենք, որ մեր կառավարությունը Վաշինգտոնում անմիջապես ներառվի՝ վերջ դնելու այս բռնություններին ու պատասխանատվություն պահանջի ազերի ու թուրք պաշտոնյաներից այս հանցագործությունների համար։ Մենք սա անում ենք, քանի որ ամերիկացիները չպետք է երբեք հանդուրժեն ֆաշիստ թուրքական էքսպանսիան։ Ամերիկացիները չպետք է հանդուրժեն ջիհադիզմի տարածումն աշխարհի այս մասում, ամերիկացիները չպետք է հանդուրժեն կլաստերային ռումբերի օգտագործումը խաղաղ բնակիչների հանդեպ»,-ասաց Փոլ Գրիգորյանը։
Ուղիղ կապով միացավ նաև Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսետին, որը ևս մեկ անգամ իր աջակցությունը հայտնեց Արցախին։
«Հպարտ եմ, որ Լոս Անջելեսը Հայաստանից դուրս հայերի ամենամեծ տունն է։ Ես կիսում եմ ձեր մտահոգությունները, լսում ու տեսնում եմ»,-ասաց Գարսետին, կոչ անելով Թրամփի վարչակարգին՝ քայլեր անել տարածաշրջանին խաղաղություն բերելու համար հիմա, որ պետք է Թուրքիան դուրս գա այս հակամարտությունից անմիջապես։
Ադամ Շիֆն իր խոսքում ասաց, որ կոռումպացված Ալիևը ոչ թե փորձում է իր ժողովրդի վիճակը լավացնել, այլ պատերազմ է սանձազերծում հարևանի դեմ։
«Այս ագրեսիայում, այս սպանություններում նրան աջակցում է Էրդողանն ու Թուրքիան»,-ասաց Ադամ Շիֆը, հավելելով, որ Կոնգրեսում ներկայացվել է բանաձև Ջեքի Սփիրի հետ միասին՝ կոչ անելով Ադրբեջանին դադարեցնել իր ագրեսիան, պահանջելով մոնիտորինգային մեխանիզմներ շփման գծի երկայնքով ու Էրդողանին ասելով՝ դուրս գալ հակամարտությունից, դուրս բերել օտարերկրյա վարձկաններին։
Շիֆը դիմելով Թուրքիային ու Էրդողանին, ասաց, «դու ՆԱՏՕ-ի անդամ ես, վարվիր նրա անդամի նման», ապա դիմելով Ադրբեջանին, ասաց, դադարեցրու բռնությունները, հակառակ դեպքում լինելու են հետևանքներ»։ Շիֆն ընդգծեց, որ այս հակամարտությունը կստիպի վերանայել հարաբերությունները Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ։
«Եթե ԱՄՆ-ի դաշնակիցը օտարերկրյա վարձկաններ է վարձում Սիրիայում՝ քաղաքացիների արյունահեղություն անելու համար, ինչպիսի դաշնակից է այն ՆԱՏՕ-ին կամ ուրիշին։ Մենք պետք է խստորեն խոսենք ոչ միայն Կոնգրեսում, այլ մեր վարչակարգից պահանջենք՝ դադարեք խոսել հավասարության սկզբունքով, դադարեցրեք կոչ անել երկու կողմերին, երբ մի կողմն է ագրեսորը, քանի որ երբ դուք անում եք այդպես, ապա դուք անում եք ոչ այլ ինչ, քան խրախուսում եք ագրեսորին»,-ասաց Ադամ Շիֆն ու հավելեց, որ ամեն ինչ կանեն՝ հակամարտությունը կանգնեցնելու համար։
Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի անդամները պահանջում էին աջակցել Արցախին, հայ ժողովրդին, կանգնել նրա կողքին, աջակցել Արցախի ինքնորոշման իրավունքերին։

Адам Шифф: Прекратите призывать обе стороны, когда лишь одна сторона выступает агрессором, иначе вы поощряете его
23:57 05/10/2020
Немногим ранее у здания мэрии Лос-Анджелеса состоялась пресс-конференция членов Городского совета Лос-Анджелеса, которую инициировал Пол Григорян (Paul Krekorian), присутствовал также конгрессмен Адам Шифф.
Члены Городского совета осудили развязанную Азербайджаном и Турцией войну против Армении и Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР), строго осудив президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана за вовлечение сирийских и ливанских джихадистов и террористов в войну.
«Это нападение было осуществлено при полной поддержке Турции. Это важно для меня как армянина, а также для члена Городского совета Назаряна, но сегодня я нахожусь здесь как должностное лицо США и выступаю против азербайджано-турецкой агрессии, развязанной против армянского народа. Мы требуем, чтобы наше правительство в Вашингтоне положило конец этому насилию и потребовало привлечь к ответственности азербайджанских и турецких должностных лиц за это преступление. Мы делаем это, поскольку американцы не должны никогда терпеть экспансию фашистской Турции. Американцы не должны терпеть распространение джихадизма в этой точке мира, американцы не должны терпеть использование кластерных (кассетных) бомб против мирного населения», – отметил Пол Григорян.
По прямой связи к пресс-конференции присоединился также мэр Лос-Анджелеса Эрик Гарсетти, который вновь выразил свою поддержку Арцаху.
«Горд, что Лос-Анджелес является самым большим домом для армян Диаспоры. Я разделяю вашу обеспокоенность, слышу и вижу», – отметил он, призвав администрацию Дональда Трампа предпринять шаги для установления мира в регионе, чтобы Турция вышла из этого конфликта немедленно.
Влиятельный американский конгрессмен Адам Шифф в свою очередь отметил, что коррумпированный Алиев (президент Азербайджана Ильхам Алиев) вместо того, чтобы улучшить положение своего народа, инициирует войну против соседней страны.
«В этой агрессии, в этих убийствах его поддерживает Эрдоган и Турция», – отметил А. Шифф, добавив, что в Конгрессе совместно с Джеки Спиер представлена резолюция, содержащая призыв к Азербайджану прекратить агрессию, с требованием внедрения механизмов мониторинга на линии соприкосновения, а также призывом к Эрдогану выйти из конфликта, вывести иностранных наемников.
А. Шифф, обратившись к Турции и Эрдогану, сказал: «Ты – член НАТО, так веди себя как член НАТО», а затем, обратившись к Азербайджану, призвал прекратить насилие, в противном случае – это приведет к последствиям. Он подчеркнул, что этот конфликт заставит пересмотреть отношения с Турцией и Азербайджаном.
«Если союзник США нанимает иностранных наемников из Сирии для кровопролития мирных граждан, тогда каким союзником он может быть для НАТО или других. Мы должны решительно говорить не только в Конгрессе, но и потребовать от нашей администрации прекратить говорить по принципу равенства, прекратить призывать обе стороны, когда только одна сторона выступает агрессором, поскольку, когда вы делаете подобные заявления, то вы делаете не что иное, как поощряете агрессора», – отметил А. Шифф, добавив, что сделают всё, чтобы остановить конфликт.