Հնարավորինս լռեցնում ենք Ադրբեջանին, բայց հաշվի առեք՝ նրանց միջոցներն ու ուժերը բավականին մեծ են. Հովհաննիսյան
11:31 05/10/2020
«Հակառակորդից կենդանի գերիների մասին տեղեկություն չունեմ։ Նման հարց չի էլ քննարկվել»,- ասուլիսում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հարցին՝ թե հաճախ զինվորների լուսանկարեր են հրապարկվում ու ծնողները փնտրում են նրանց, ՊՆ ներկայացուցիչն ասաց. «Գիտեք, սաստիկ ու ինտենսիվ պատերազմ է, այս պարագայում հոսպիտալները, բուժհիմնարկություններն աշխատում են առանց հանգստի, կարող են լինել դեպքեր, որ վիրավորները ուշ հայտնաբերվեն, կամ սխալ տեղեկություններ հաղորդվեն։ Խնդրում եմ՝ ըմբռնումով մոտեցեք, փորձում ենք հնարավորինս սխալներ թույլ չտալ, կարճ ժամանակում շտկել»:
Պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ միջոցներ են օգտագործվում Ստեփանակերտի դեմ և արդյո՞ք հնարավոր չէ Գանձակի օդանավակայանի օրինակով լռեցնել թշնամուն, Ա. Հովհաննիսյանն ասաց, որ Ստեփանակերտը հրթիռակոծվում է, կիրառվում է «Սմերչ», «Պոլոնեզ», թուրքական Քասիրգա, նմանատիպ հետահար միջոցներ:
«Հնարավորինս լռեցնում ենք, բայց հաշվի առեք, որ հակառակորդի միջոցներն ու ուժերը բավականին մեծ են, մեզանից երբեմն մի քանի անգամ շատ»,- ասաց ՊՆ ներկայացուցիչը:

А. Ованнисян: Максимально подавляем действия Азербайджана, но нужно учитывать, что у них больше средств и сил
12:23 05/10/2020
«Не владею информацией о живых пленных азербайджанских военнослужащих. Этот вопрос даже не обсуждался», – заявил на сегодняшней пресс-конференции представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
На вопрос, часто в соцсетях пользователи публикуют фотографии военнослужащих, которых ищут родители, представитель МО ответил: «Знаете, идет мощная и интенсивная война, в таком случае госпитали, медучреждения работаю без отдыха, могут быть случаи, когда раненых поздно находят, или сообщают неверные сведения. Прошу отнестись с пониманием, стараемся не допускать ошибки, исправлять их за короткий период».
Отвечая на другой вопрос, какие средства применяются при обстреле Степанакерта и невозможно ли подавить врага по примеру аэропорта Гандзака (Гянджа, Азербайджан), А. Ованнисян сказал, что Степанакерт обстреливают, применяются РСЗО «Смерч», «Полонез», турецкий «Kasirga» и подобные средства дальнего радиуса действия.
«Максимально подавляем, но необходимо учитывать, что у них гораздо больше средств и сил, иногда даже в несколько раз больше, чем у нас», – отметил представитель МО.