Իրանը «պլան է մշակել»՝ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտության լուծման համար
Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Սաիդ Խատիբզադեն ասել է, որ երկիրը պատրաստել է ծրագիր՝ վերջ տալու Հայաստանի և Ադրբեջանի տասնամյակների հակամարտությանը Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի շուրջ։ Այս մասին գրել է Mehr գործակալությունը։
Իրանը ուշադիր հետևում է զարգացումներին հյուսիսարևմտյան սահմանի մոտ և կապի մեջ է երկու կողմերի հետ էլ:
«Հակամարտության սկսման օրվանից Իրանը երկու կողմերին էլ ասել է, որ տասնամյակների վեճը լուծելու համար ռազմական լուծում չկա: Կրկին հարգելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և գրավյալ քաղաքներից ուժերը դուրս բերելու անհրաժեշտությունը, մենք շեշտում ենք, որ համապարփակ քաղաքական երկխոսության մեկնարկի համար պետք է արագ դադարեցվի ռազմական բախումը:
Իրանն այս ուղղությամբ մանրամասն ծրագիր է պատրաստել՝ հիմնվելով վերոնշյալ շրջանակի վրա, և այն իրականացվելու է ինչպես կողմերի, այնպես էլ տարածաշրջանային երկրների հետ խորհրդակցության միջոցով», - ավելացրել է խոսնակը։
Հորդորելով երկու կողմերին անհապաղ հրադադարի ռեժիմ հաստատել՝ նա ընդգծել է, որ Իրանը չի հանդուրժի որևէ ագրեսիա իր հողի վրա:

Iranian Foreign Ministry spokesman Saeed Khatibzadeh said that the country has prepared a plan to put an end to the decades-old conflict between Armenia and Azerbaijan over the Nagorno-Karabakh region, Mehr News Agency reports.
Iran is closely watching the developments near its northwestern border and is in contact with both parties, Khatibzadeh said on Monday in his weekly press conference.
“From the day the conflict started, Iran told both parties that there will be no military solution to solve the decades-old dispute. Again while respecting the territorial integrity of Azerbaijan and the need to withdraw forces from occupied cities, we stress that military conflict should be halted swiftly for the start of comprehensive political dialogue.”
“Iran has prepared a detailed plan in this regard based on the framework that I mentioned and it will be pursued through consultation with both sides and regional countries,” he added.
Urging both parties to an immediate ceasefire, he underlined that Iran will not tolerate any unintentional aggression on its soil.