Իրանը «պլան է մշակել»՝ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտության լուծման համար
Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Սաիդ Խատիբզադեն ասել է, որ երկիրը պատրաստել է ծրագիր՝ վերջ տալու Հայաստանի և Ադրբեջանի տասնամյակների հակամարտությանը Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի շուրջ։ Այս մասին գրել է Mehr գործակալությունը։
Իրանը ուշադիր հետևում է զարգացումներին հյուսիսարևմտյան սահմանի մոտ և կապի մեջ է երկու կողմերի հետ էլ:
«Հակամարտության սկսման օրվանից Իրանը երկու կողմերին էլ ասել է, որ տասնամյակների վեճը լուծելու համար ռազմական լուծում չկա: Կրկին հարգելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և գրավյալ քաղաքներից ուժերը դուրս բերելու անհրաժեշտությունը, մենք շեշտում ենք, որ համապարփակ քաղաքական երկխոսության մեկնարկի համար պետք է արագ դադարեցվի ռազմական բախումը:
Իրանն այս ուղղությամբ մանրամասն ծրագիր է պատրաստել՝ հիմնվելով վերոնշյալ շրջանակի վրա, և այն իրականացվելու է ինչպես կողմերի, այնպես էլ տարածաշրջանային երկրների հետ խորհրդակցության միջոցով», - ավելացրել է խոսնակը։
Հորդորելով երկու կողմերին անհապաղ հրադադարի ռեժիմ հաստատել՝ նա ընդգծել է, որ Իրանը չի հանդուրժի որևէ ագրեսիա իր հողի վրա:

Иран подготовил план, который может положить конец карабахскому конфликту, заявил официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде, передает Mehr.
По его словам, Иран внимательно следит за развитием событий возле своей северо-западной границы и поддерживает контакты с обеими сторонами.
«С самого начала конфликта Иран сказал обеим сторонам: у этого длящегося десятилетия конфликта нет военного решения. Опять же, уважая территориальную целостность Азербайджана и необходимость вывода войск из оккупированных городов, мы подчеркиваем, что военный конфликт должен быть незамедлительно остановлен для начала всеобъемлющего политического диалога.
Иран в этом направлении подготовил подробный план, основанный на вышеупомянутой структуре, и он может быть реализован в ходе консультаций с обеими сторонами и странами региона», – добавил он.
Призвав стороны к немедленному прекращению огня, он подчеркнул, что Иран не потерпит никакой непреднамеренной агрессии на своей территории.