ՅՈՒՆԻՍԵՖ. Ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը բխում է յուրաքանչյուր երեխայի լավագույն շահից
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ, որում, մասնավորապես, ասվում է․
«Արդեն 10 օր է, ինչ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակը կտրուկ սրվել է: Ըստ տեղեկությունների, չորս երեխա սպանվել է, իսկ ևս յոթը՝ վիրավորվել։ Եթե մարտերը չդադարեն, այս թիվը ցավալիորեն կաճի:
Մարտերի հետևանքով ոչնչանում են տները, վնասվում դպրոցներն ու այլ կարևոր ենթակառուցվածքները: Մենք բոլոր կողմերին կոչ ենք անում՝ պաշտպանել խաղաղ բնակչությանը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները հետագա վնասներից՝ միջազգային և մարդասիրական իրավունքին համապատասխան:
Ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը բխում է յուրաքանչյուր երեխայի լավագույն շահից։
Ավելի քան 25 տարի ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն աշխատում է, որպեսզի Հայաստանում յուրաքանչյուր երեխա լինի սիրված, սնված և խնամված: Հիմնվելով 70-ամյա միջազգային փորձի և Հայաստանի երեխաների համար 25 տարվա հաջողությունների վրա՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը պարտավորություն է ստանձնում բարելավելու ամենախոցելի՝ աղքատության և մեկուսացման մեջ ապրող երեխաների կյանքը: Ստեղծման պահից ի վեր՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն ամբողջությամբ ֆինանսավորվում է անհատների, մասնավոր հատվածի, հիմնադրամների և կառավարությունների կամավոր նվիրատվություններով»։

ЮНИСЕФ распространил заявление касательно конфликта в Нагорном Карабахе, в котором, в частности, отмечается:
«Уже 10 дней, как в зоне карабахского конфликта ситуация резко обострилась. Согласно информации, убиты 4 детей, ещё 7 – получили ранения. Если бои не прекратятся, то данная цифра, к сожалению, будет расти.
Вследствие боев уничтожаются дома, повреждаются школы и другие важные инфраструктуры. Мы призываем все стороны – защитить мирное население и гражданские инфраструктуры от дальнейшего ущерба в соответствии с международными и гуманитарными правами.
Немедленное прекращение боевых действий исходит из интересов каждого ребенка.
Уже свыше 25 лет ЮНИСЕФ работает, чтобы каждый ребенок в Армении был любим, сыт и ухожен. Основываясь на 70-летней международном опыте и 25-летних достижения для детей Армении, ЮНИСЕФ берет на себя обязательство по улучшению жизни самых уязвимых – находящихся в бедности и изоляции – детей.
С момента создания ЮНИСЕФ полностью финансируется за счет добровольных пожертвований от частных лиц, частного сектора, фондов и правительств».