Ճնշող մեծամասնությունն ականապայթյունային վիրավորումներ են. Արսեն Թորոսյան
Արցախի բժշկական համայնքը և ՀՀ-ից մեկնած գործընկերները փաստացի երբեմն զրկված են լինում կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց օգնության ցույց տալուց, քանի որ  որ Ստեփանակերտը կամ այլ քաղաքներ գտնվում են  օդային տագնապի, ռմբակոծության տակ, նույնիսկ շտապօգնության մեքենաները չեն կարողանում օգնության հասնել այն քաղաքացիներին, որոնք  օգնության կարիք ունեն: Ասուլիսում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Ականատես եմ եկել Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոցին շատ մոտ, այնքան մոտ, որ հիվանդանոցը պարզապես դղրդաց, հրթիռային հարվածի, որը մեծ հավանականությամբ կարող էր հարվածել հենց հիվանդանոցին:
Մեր բժշկական անձնակազմի մոտ կա այնպիսի տպավորություն, որ, տեսնելով Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության մտադրությունները, չի բացառվում, որ ուղիղ հարված լինի բժշկական ենթակառուցվածքներին, ինչը նույնիսկ կարելի է  համարել պատերազմական հանցագործություն խաղաղ բնակչության նկատմամբ»,- ասաց նախարարը:
Ա.Թորոսյանի խոսքով, արգելված զինատեսակներով հարվածում են գրեթե ամեն ինչին:
Նա ասաց, որ այս պատերազմի ժամանակ վիրավորումների ճնշող մեծամասնությունը, 100 տոկոսին ձգտող, ականապայթունային են, ոչ հրազենային, որովհետև, փաստացի, այս պատերազմն այնպես է ստացվել, որ օդային, հրետանային կամ անօդաչու թռչող սարքերով է: Վիրավորների մարմինների մեջ բազմաթիվ բեկորներ են, կամ պայթյունի  ուղիղ ուժից առաջացած վիրավարում:
Ա.Թորոսյանն ասաց, որ Արցախի Հանրապետության թե քաղաքացիական, թե ռազմական բժշկական հաստատություններն ապահոված են բոլոր անհրաժեշտ դեղորայքով,  բժշկական սարքավորումներով, արյան պաշարներով:

Artsakh doctors and their colleagues from Armenia are sometimes unable to provide medical assistance to people in need amid the Azerbaijani shelling of the capital city of Stepanakert and other Artsakh towns, Armenian Minister of Health Arsen Torosyan told a news conference on Tuesday, adding even ambulances are unable to reach people in need.
"I witnessed a missile hitting an area in close proximity to the Stepanakert Republican Medical Center, rattling the hospital building,” he said, stressing the missile could have struck the hospital itself.
"Our medical staff has the impression that, seeing the objectives of the military-political leadership of Azerbaijan, a direct strike on the Artsakh medical facilities can’t be ruled out, which can be considered a war crime against the civilian population," the minister said.
In Torosian’s words, Azerbaijan is using prohibited weapons to target almost all institutions.
The vast majority, nearly 100% of the wounded civilians and soldiers in Artsakh have suffered explosion injuries, the minister stressed, adding factually this is an aerial, artillery or drone war.
The wounded people have numerous pieces of shrapnel in their bodies,he said, adding the direct force of the blasts have also caused the injuries.
Torosyan assured that both civilian and military hospitals in Artsakh have sufficient medication, medical equipment and blood supply.