Ճնշող մեծամասնությունն ականապայթյունային վիրավորումներ են. Արսեն Թորոսյան
Արցախի բժշկական համայնքը և ՀՀ-ից մեկնած գործընկերները փաստացի երբեմն զրկված են լինում կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց օգնության ցույց տալուց, քանի որ  որ Ստեփանակերտը կամ այլ քաղաքներ գտնվում են  օդային տագնապի, ռմբակոծության տակ, նույնիսկ շտապօգնության մեքենաները չեն կարողանում օգնության հասնել այն քաղաքացիներին, որոնք  օգնության կարիք ունեն: Ասուլիսում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Ականատես եմ եկել Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոցին շատ մոտ, այնքան մոտ, որ հիվանդանոցը պարզապես դղրդաց, հրթիռային հարվածի, որը մեծ հավանականությամբ կարող էր հարվածել հենց հիվանդանոցին:
Մեր բժշկական անձնակազմի մոտ կա այնպիսի տպավորություն, որ, տեսնելով Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության մտադրությունները, չի բացառվում, որ ուղիղ հարված լինի բժշկական ենթակառուցվածքներին, ինչը նույնիսկ կարելի է  համարել պատերազմական հանցագործություն խաղաղ բնակչության նկատմամբ»,- ասաց նախարարը:
Ա.Թորոսյանի խոսքով, արգելված զինատեսակներով հարվածում են գրեթե ամեն ինչին:
Նա ասաց, որ այս պատերազմի ժամանակ վիրավորումների ճնշող մեծամասնությունը, 100 տոկոսին ձգտող, ականապայթունային են, ոչ հրազենային, որովհետև, փաստացի, այս պատերազմն այնպես է ստացվել, որ օդային, հրետանային կամ անօդաչու թռչող սարքերով է: Վիրավորների մարմինների մեջ բազմաթիվ բեկորներ են, կամ պայթյունի  ուղիղ ուժից առաջացած վիրավարում:
Ա.Թորոսյանն ասաց, որ Արցախի Հանրապետության թե քաղաքացիական, թե ռազմական բժշկական հաստատություններն ապահոված են բոլոր անհրաժեշտ դեղորայքով,  բժշկական սարքավորումներով, արյան պաշարներով:

Глава Минздрава Армении рассказал о характере полученных военными в ходе войны в Арцахе ранений
Медицинское сообщество Арцаха (НКР) и приехавшие из Армении их коллеги иногда бывают лишены возможности оказывать помощь нуждающимся, когда арцахская столица Степанакерт или другие города республики находятся под воздушной тревогой, бомбардировками, даже машины «скорой помощи» не могут приходить на помощь нуждающимся в ней гражданам. Об этом на брифинге сообщил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
«Я был свидетелем ракетного удара – очень близко к Степанакертской республиканской больнице, так близко, что больница просто сотряслась. Снаряд, по всей вероятности, мог ударить и по самой больнице.
У нашего медицинского персонала, при виде намерений военно-политического руководства Азербайджана, сложилось такое впечатление, они не исключают прямого удара по медицинской инфраструктуре, что можно рассматривать как военное преступление против мирного населения», – сказал министр.
По словам А. Торосяна, азербайджанская сторона запрещенными видами вооружения наносит удары практически по всему.
Он указал, что подавляющее большинство ранений во время этой войны, практически 100%, – в результате взрыва мин, не огнестрельное, потому что, фактически, так вышло, что война ведется с воздуха, с применением артиллерии или беспилотников. В телах раненых много осколков, или это ранения вследствие прямой силы взрыва.
А. Торосян сказал, что как гражданские, так и военные медицинские учреждения Республики Арцах обеспечены всеми необходимыми лекарствами, медицинским оборудованием, запасами крови.