Ռ․Էրդողանը պայմանավորվել է Աֆղանստանից ահաբեկչական նոր խմբավորումների ներգրավման մասին. Վ․ Պողոսյան
Հետախուզության տվյալներով՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պայմանավործավություն է ձեռք բերել Աֆղանստանի Իսլամական կուսակցության առաջնորդ Գուլբեդդին Հիքմեթիյարի հետ Արցախի դեմ պատերազմում ահաբեկչական նոր խմբավորումների ներգրավման մասին: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը։
«Ըստ աղբյուրի, վարձկան-ահաբեկիչներն առաջիկա օրերին կտեղափոխվեն Ադրբեջան: Եվս մի անհերքելի փաստ, որ թուրքական իշխանություններն ամենաբարձր մակարդակով տարածաշրջանը փորձում են վերածել ահաբեկչական որջի:
/ Գուլբեդդին Հիքմեթիյարն աֆղանական զինյալ է, 1990-ականներին երկու անգամ կարճատև զբաղեցրել է Աֆղանստանի վարչապետի պաշտոնը։ 2003 թվականին ԱՄՆ կողմից հայտարարվել է որպես ահաբեկիչ և մտնում է ՄԱԿ սև ցուցակի մեջ /»,-գրել է նա։

Turkey involves new terrorist groups in the war against Artsakh, Vahram Poghosyan says
Artsakh President's Spokesperson Vahram Poghosyan refers to intelligence data, suggesting Turkish President Recep Tayyip Erdogan has reached an agreement with the leader of the Islamic Party of Afghanistan Gulbuddin Hekmatyar to involve new terrorist groups in the war against Artsakh.
According to the source, the mercenaries will be transferred to Azerbaijan in the coming days. "This is another undeniable fact that the Turkish authorities are trying to turn the region into a terrorist foothold at the highest level," Poghosyan  said.
It is noted that Gulbuddin Hekmetiyar is an Afghan militant who was twice the prime minister of Afghanistan in the 1990s. He was declared a terrorist by the United States in 2003 and is included in the UN black list.