Ռ․Էրդողանը պայմանավորվել է Աֆղանստանից ահաբեկչական նոր խմբավորումների ներգրավման մասին. Վ․ Պողոսյան
Հետախուզության տվյալներով՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պայմանավործավություն է ձեռք բերել Աֆղանստանի Իսլամական կուսակցության առաջնորդ Գուլբեդդին Հիքմեթիյարի հետ Արցախի դեմ պատերազմում ահաբեկչական նոր խմբավորումների ներգրավման մասին: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը։
«Ըստ աղբյուրի, վարձկան-ահաբեկիչներն առաջիկա օրերին կտեղափոխվեն Ադրբեջան: Եվս մի անհերքելի փաստ, որ թուրքական իշխանություններն ամենաբարձր մակարդակով տարածաշրջանը փորձում են վերածել ահաբեկչական որջի:
/ Գուլբեդդին Հիքմեթիյարն աֆղանական զինյալ է, 1990-ականներին երկու անգամ կարճատև զբաղեցրել է Աֆղանստանի վարչապետի պաշտոնը։ 2003 թվականին ԱՄՆ կողմից հայտարարվել է որպես ահաբեկիչ և մտնում է ՄԱԿ սև ցուցակի մեջ /»,-գրել է նա։

В. Погосян: Эрдоган договорился о привлечении новых террористических группировок из Афганистана
По данным разведки, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган достиг договоренности с лидером Исламской партии Афганистана Гульбеддином Хекматияром о привлечении новых террористических группировок в войну против Арцаха. Об этом на своей странице в соцсети Facebook сообщил пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян.
«Согласно источнику, в ближайшие дни наемники будут переброшены в Азербайджан. Это еще один неоспоримый факт, что турецкие власти пытаются на самом высоком уровне превратить регион в логово террористов.
/ Гульбеддин Хекматияр – афганский боевик, в 1990-х годах дважды недолгое время занимал пост премьер-министра Афганистана. В 2003 году США был объявлен террористом и входит в черный список ООН /», – отметил пресс-секретарь.