Հարութ Սասունյան. Արցախյան պատերազմի գլխավոր դերակատարների վերլուծություն
Այս վերլուծությունը գրելու պահին՝ 2020 թ. հոկտեմբերի 5-ին, պատերազմը, մի կողմից Հայաստանի ու Արցախի, մյուս կողմից Թուրքիայի, Ադրբեջանի և իսլամիստ վարձկանների միջև, շարունակվում է զինվորների և խաղաղ բնակիչների անթիվ կորուստներով և քաղաքների ու գյուղերի լայնամասշտաբ ավերածություններով։ Այս շաբաթ վերլուծելու եմ գլխավոր դերակատարներից յուրաքանչյուրի դերը հակամարտության մեջ։
ԱԴՐԲԵՋԱՆ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, հրաժարվելով ընդունել Արցախի հայերի ինքնորոշման իրավունքը և հետևելով հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու իր բազմաթիվ սպառնալիքներին՝ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին լայնածավալ հարձակում սկսեց Հայաստանի և Արցախի դեմ: Պատերազմից առաջ Ադրբեջանն ապահովեց Թուրքիայի զինված ուժերի և Սիրիայից մեծ թվով ահաբեկիչների աջակցությունը, որոնք վարձատրվում են Թուրքիայի կառավարութան կողմից:
Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներն անտեսեցին հրադադարի հաստատման մասին բոլոր կոչերը, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների համատեղ հայտարարությունը: Ալիևը հայտարարեց, որ հրադադար և բանակցություններ չեն լինի, քանի դեռ հայկական ուժերը չեն լքել Արցախը: Ադրբեջանն ու Թուրքիան ոչ միայն ցանկանում են գրավել Արցախը, այլ հայերի նկատմամբ իրագործել երկրորդ ցեղասպանությունը: Սա սպառնալիք է հայ ժողովրդի գոյությանը:
Դա պատերազմ է ամբողջ աշխարհի տասը միլիոն հայերի դեմ: Բարեբախտաբար, հայերը հասկացել են իրենց գոյությանը սպառնացող լուրջ վտանգը և համատեղել ուժերը թշնամուն հետ մղելու համար: Թուրք-ադրբեջանական հարձակումը ձախողելուց հետո, Հայաստանը պետք է մերժի բանակցությունների բոլոր առաջարկները և պաշտպանի Արցախի հողը, որն ազատագրվել է մեր քաջ երիտասարդների արյունով։ Ադրբեջանը և Թուրքիան հարձակվել են ոչ միայն հայկական ռազմական թիրախների, այլ նաև խոշոր քաղաքների և գյուղերի խաղաղ բնակչության վրա: Սա ռազմական հանցագործություն է, որի համար Ադրբեջանն ու Թուրքիան պետք է պատասխանատվություն կրեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և Արդարադատության միջազգային դատարանի առջև:
Հայաստանը նաև պետք է բողոք ներկայացնի ՄԱԿ-ին, քանի որ Ադրբեջանը ստորագրել է ՄԱԿ-ի «Վարձկանների հավաքագրման, օգտագործման, ֆինանսավորման և  պատրաստման դեմ միջազգային կոնվենցիան»: Կոնվենցիան նախատեսում է պատիժ «համապատասխան պատժամիջոցներով՝ հաշվի առնելով այդ հանցագործությունների ծանր բնույթը»:
ԹՈՒՐՔԻԱ
Թուրքիան չպետք է որևէ դերակատարություն ունենա Արցախյան հակամարտության մեջ: Էրդողանն անընդհատ խոսում է մեկ ազգ, երկու պետության մասին՝ հղում անելով Ադրբեջանին և Թուրքիային: Ինչո՞ւ այդ դեպքում նա չի ընդունում նույն գաղափարը Հայաստանի և Արցախի համար: Թուրքիան իրավունք չունի խոսել Արցախի կարգավիճակի մասին, քանի որ նա ինքը գրավել է Հյուսիսային Կիպրոսը 1974 թվականին:
Բավականին երկար ժամանակ Թուրքիան զինել և պատրաստել է ահաբեկիչներ Սիրիայում, Իրաքում և Լիբիայում, իսկ այժմ՝ Ադրբեջանում: Միջազգային հանրությունը նույնքան մեղավոր է, որքան Թուրքիան՝ ահաբեկչական գործունեության համար նրա դեմ պատժամիջոցներ չկիրառելու համար: Էրդողանը հասկացել է, որ կմարսի սպանությունները, և ոչ մի երկիր ծպտուն չի հանի։ Ժամանակն է փակել Էրդողանի բերանը և սանձել նրա ընդարձակողական նկրտումները։
Բացի ֆիզիկական պատերազմից, կա նաև քարոզչական և կեղծիքների պատերազմ, որը վարում են Ադրբեջանն ու Թուրքիան: Ինչպես միշտ, Թուրքիան ստում է ամենաակնհայտ փաստերի մասին: Եթե նա կարող է ժխտել 1.5 միլիոն հայերի ցեղասպանությունը, ապա կարող է նաև ժխտել, որ Ադրբեջանում ռազմական ուժեր ու խորհրդականներ ունի, որոնք պայքարում են Հայաստանի և Արցախի դեմ: Թուրքիան հերքում է նաև, որ նա իսլամիստ ահաբեկիչներ է հավաքագրել Արցախում կռվելու համար:
ԱՀԱԲԵԿԻՉ ՎԱՐՁԿԱՆՆԵՐ
Հյուսիսային Սիրիայից հարյուրավոր, եթե ոչ հազարավոր իսլամիստ ահաբեկիչներ են հավաքագրվել Թուրքիայի կողմից՝ մեկնելու Ադրբեջան՝ Հայաստանի ու Արցախի դեմ կռվելու համար: Վերջին օրերին նրանց հեռախոսազանգերից շատերը ձայնագրվել են, որում ասվում է, որ Թուրքիան նրանց մոլորության մեջ է գցել՝ համոզելով, որ իրենք միայն պահակային պարտականություններ են կատարելու, այլ ոչ թե՝ պատերազմելու: Ահաբեկիչները հայտարարել են, որ ցանկանում են հեռանալ, բայց նրանց չեն թողնում: Նրանք եկել են Ադրբեջան այն բանից հետո, երբ Թուրքիան ամսական մի քանի հազար դոլար է առաջարկել նրանց: Չնայած Ադրբեջանի և Թուրքիայի հերքումներին՝ Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայություններն արձանագրել են ահաբեկիչների հեռախոսազանգերը, որոնք խոսում են արաբերեն ու թուրքերեն և իրենց գործընկեր ահաբեկիչներին խորհուրդ են տալիս չգալ Ադրբեջան:
ՌՈՒՍԱՍՏԱՆ
Ռուսաստանը միակ համաշխարհային տերությունն է, որը կարող է դադարեցնել մարտերը, ինչպես դա բազմիցս արել է նախկինում: Կամ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ի վիճակի չէ ճնշել Ադրբեջանի և Թուրքիայի վրա զինադադար հայտարարելու հարցում կամ չի ցանկանում դա անել, քանի դեռ Հայաստանից, Ադրբեջանից և Թուրքիայից զիջումներ չի կորզել իր իսկ շահերի համար:
Խնդիրն այն է, որ Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ է, որը փոխադարձ պաշտպանության համաձայնագիր ունի Ռուսաստանի և նախկին ԽՍՀՄ մի շարք այլ պետությունների հետ: Մինչ այժմ Հայաստանը չի դիմել ՀԱՊԿ-ին՝ իրեն պաշտպանելու Ադրբեջանի հարձակումներից ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության` հայտարարելով, որ կարող է պաշտպանել իր սեփական տարածքը: Հայաստանը պետք է ՀԱՊԿ-ին խնդրի ապահովել իր պաշտպանությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից հարձակումներից: Եթե Հայաստանը դիմի, իսկ ՀԱՊԿ-ը մերժի կատարել իր պայմանագրային պարտավորությունները, ապա մենք կիմանանք, որ ՀԱՊԿ-ն գոյություն ունի միայն թղթի վրա։ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի միջև կարող են լինել կուլիսային բանակցություններ`ճիշտ ժամանակին Հայաստանին օգնության հասնելու համար՝ նախքան Հայաստանը վտանգի ենթարկվի:
Հայաստանին աջակցելը բխում է նաև Ռուսաստանի սեփական շահերից: Նախևառաջ, Կովկասի տարածաշրջանը համարվում է Ռուսաստանի ազդեցության գոտի, որտեղ չպետք է թույլ տրվի ոտնձգություններ Թուրքիայի կողմից։ Երկրորդ, իսլամիստ ահաբեկիչները, որոնք Թուրքիան ուղարկել է Ադրբեջան, կարող են ի վերջո սպառնալիք հանդիսանալ Ռուսաստանի անվտանգության համար: Որքան շուտ Ռուսաստանը ճնշում գործադրի Ադրբեջանի և Թուրքիայի վրա  ահաբեկիչներին հետ ուղարկելու համար, այնքան լավ իր իսկ շահերի համար:
Հայաստանը նաև դժգոհ է, որ Ռուսաստանը ժամանակակից ինքնաթիռներ և հրթիռներ է վաճառում Ադրբեջանին: Դա անընդունելի վարք է Հայաստանի ռազմավարական դաշնակցի կողմից: Հասկանալի է, որ Ռուսաստանն այդ ռազմական վաճառքն իրականացնում է իր տնտեսական շահերի համար, սակայն հայերն ստիպված են անընդհատ Ռուսաստանին հիշեցնել, որ նա խարխլում է Ռուսաստանի հեղինակությունը Հայաստանում`զենք մատակարարելով Հայաստանի թշնամուն:
ԻՐԱՆ
Իրանի կառավարությունը միշտ չեզոք դիրքորոշում է պահպանել Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտության մեջ: Ներկա պատերազմում Իրանը անհանգստացավ, երբ ադրբեջանական հրթիռներն ընկան Իրանի տարածքը՝ վիրավորելով մի երեխայի: Իրանը նաև իր լուրջ մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանի կողմից վարձկան ահաբեկիչների ներմուծման կապակցությամբ, որոնք կարող են վտանգ ներկայացնել Իրանի անվտանգության համար:
ԻՍՐԱՅԵԼ
Ամոթալի է, որ Իսրայելի կառավարությունը շարունակում է ժամանակակից անօդաչու թռչող սարքեր ու հրթիռներ մատակարարել Ադրբեջանին՝ ադրբեջանական նավթի դիմաց: Արդյոք Իսրայելը, եթե գոյություն ունենար Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, զենք կվաճառե՞ր Հիտլերին ֆինանսական շահույթի դիմաց: Զարմանալի չէ, որ անցյալ շաբաթ Հայաստանը Թել Ավիվից հետ կանչեց իր նորանշանակ դեսպանին:
Ամերիկահայերը պետք է ազդեն ամերիկացի հրեաների և ամերիկյան հրեական կազմակերպությունների վրա, որ Իսրայելի կողմից Ադրբեջանին զինելը բարոյական տեսանկյունից գարշելի է, և նա պատասխանատու կլինի հայ խաղաղ բնակիչների և զինվորների մահվան համար: Նույնիսկ պատերազմի այս թեժ պահին Իսրայելում տեսել են բազմաթիվ ադրբեջանական բեռնատար ինքնաթիռներ, որոնք գերժամանակակից զենքեր են բեռնում Ադրբեջանի համար․․․
ՖՐԱՆՍԻԱ
Ֆրանսիան աշխարհում միակ երկիրն է, որ ճշմարտությունն է ասել հակամարտության մասին: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարեց, որ Ադրբեջանն է նախաձեռնել Արցախի վրա հարձակումը, ինչպես նաև հաստատեց, որ Թուրքիան իսլամիստ ահաբեկիչներին ուղարկել է Ադրբեջան: Պարզ չէ, թե ինչ է անելու Ֆրանսիան, բացի խոսքերից, այնուամենայնիվ աշխարհասփյուռ հայերը գնահատում են Ֆրանսիայի դիրքորոշումը:
ԱՄԵՐԻԿԱՅԻ ՄԻԱՑՅԱԼ ՆԱՀԱՆԳՆԵՐ
Եթե Միացյալ Նահանգները ցանկանար, ապա կարող էր նաև ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունից հեռու մնալու համար։ Ցավոք, չնայած Թրամփի հայտարարությունը, որ ինքը կքննարկի հակամարտությունը, ոչինչ չի արվել։ Էրդողանի հետ Թրամփի սերտ բարեկամությունը հայերին ոչ մի հույս չի ներշնչում, որ Միացյալ Նահանգները միջնորդի դեր կխաղա հակամարտության մեջ, հատկապես այն ժամանակ, երբ Թրամփը վարակված է կորոնավիրուսով:
Միակ դրական գործողությունը Ներկայացուցիչների պալատի կողմից նախատեսվող թիվ 1165 բանաձևի ընդունումն է, որը դատապարտում է Ադրբեջանին Արցախի դեմ հարձակման և մեղադրում Թուրքիային Ադրբեջանի կողմից պատերազմին մասնակցելու համար: Դատապարտման սահմաններից դուրս՝ Միացյալ Նահանգները պետք է պատժամիջոցներ կիրառի Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեմ, դադարեցնի ռազմական և արտաքին օգնությունը երկու երկրներին և նրանց հայտարարի ահաբեկչական պետություններ․․․
ԵԶՐԱԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆ
Ամփոփելով, Հայաստանը չի կարող հույսը դնել ոչ մեկի վրա, բացի սեփական ժողովրդից` իր հայրենիքը պաշտպանելու համար: Շատ հուսադրող է, որ աշխարհասփյուռ հայերը օգնության հասան Հայաստանին և Արցախին՝ նվիրաբերելով դրամական միջոցներ և հումանիտար պարագաներ:
Համայն հայությունը ստիպված է շարունակել հակազդել ադրբեջանական և թուրքական ռազմական ու քարոզչական հարձակումներին: Երբ Ադրբեջանը տեսնի, որ իր բանակը չի կարողացել որևէ արդյունքի հասնել, ստիպված կլինի ընդունել, որ Արցախը երբեք չի դառնա Ադրբեջանի մաս: Ադրբեջանական և թուրքական այս լկտի հարձակումներից հետո ոչ մի հայ չի համաձայնի, որ Արցախի ժողովուրդն ապրի կաշառված բռնապետ Ալիևի դաժան իշխանության ներքո:

At the time of writing this analysis, on Oct. 5, 2020, the war between Armenia and Artsakh on one side, and Azerbaijan, Turkey and Islamist mercenaries on the other, is continuing with countless deaths of soldiers and civilians, and widespread damage of cities and villages. This week, I will analyze the role of each of the key participants in the conflict:
AZERBAIJAN
Azerbaijan’s President Ilham Aliyev, refusing to accept Artsakh Armenians’ right to self-determination and following up on his numerous threats to solve the conflict militarily, launched a massive attack against Armenia and Artsakh on Sept. 27, 2020. Before the war, Azerbaijan secured the support of the Turkish armed forces and a large number of terrorists from Syria paid by the Turkish government.
The Presidents of Azerbaijan and Turkey have ignored all appeals for ceasefire, including a joint statement by France, Russia and the United States. Aliyev announced that there will be no ceasefire and no negotiations until Armenian forces leave Artsakh. Azerbaijan and Turkey not only want to occupy Artsakh, but unleash a second genocide on Armenians. This is an existential threat to the Armenian people. It is a war against all 10 million Armenians worldwide. Fortunately, Armenians have understood the serious danger to their existence and have joined hands to repulse the enemy. After the Azeri/Turkish attack fails, Armenia should refuse all proposals for negotiations and safeguard the land of Artsakh which has been liberated with the blood of our brave young men. Azerbaijan and Turkey have attacked not only Armenian military targets, but also civilians in major cities and villages. This is a war crime for which Azerbaijan and Turkey should be held responsible in front of the European Court of Human Rights and the International Court of Justice.
Armenia should also file a complaint with the United Nations since Azerbaijan is a signatory to the UN “International Convention Against the Recruitment, Use, Financing and Training of Mercenaries.” The Convention calls for punishment “by appropriate penalties which take into account the grave nature of those offenses.”
TURKEY
Turkey should have no role in the Artsakh conflict. Erdogan keeps talking about one nation, two states, referring to Azerbaijan and Turkey. Why does he then not accept the same concept for Armenia and Artsakh? He has no right to speak about Artsakh’s status, since Turkey itself occupied Northern Cyprus in 1974.
For far too long, Turkey has armed and trained terrorists in Syria, Iraq and Libya, and now in Azerbaijan. The international community is just as guilty as Turkey for not sanctioning it for its terroristic activities. Erdogan has learned that he will get away with murder and no country will say a word. It is time to muzzle Erdogan and check his expansionist desires.
Besides the physical war, there is also a war of propaganda and falsehoods being waged by Azerbaijan and Turkey. As usual, Turkey is lying about the most obvious facts. If it can deny the genocide of 1.5 million Armenians, it can also deny that it has military forces and advisors in Azerbaijan fighting against Armenia and Artsakh. Turkey also denies that it has recruited Islamist terrorists to fight in Artsakh.
TERRORIST MERCENARIES
Hundreds, if not thousands, of Islamist terrorists have been recruited by Turkey from Northern Syria to go to Azerbaijan to fight against Armenia and Artsakh. Many of their phone calls have been recorded in recent days stating that they were misled by Turkey into believing that they will only perform guard duties, not fight in a war. The terrorists stated that they want to leave, but are prevented from doing so. They have come to Azerbaijan after Turkey offered them a couple of thousand dollars a month. Despite the denials of Azerbaijan and Turkey, Armenia’s National Security Services have recorded the terrorists’ phone calls speaking in Arabic and Turkish and advising their fellow terrorists not to come to Azerbaijan.
RUSSIA
Russia is the only world power that can stop the fighting as it has done many times before. Either Russian President Vladimir Putin is unable to pressure Azerbaijan and Turkey to declare a ceasefire or unwilling to do so, until it can secure concessions from Armenia, Azerbaijan and Turkey for its own benefit.
The problem is that Armenia is a member of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) which has a mutual defense agreement with Russia and several other former Soviet states. So far Armenia has not applied to CSTO to come to its defense from Azerbaijan’s attacks on the Republic of Armenia, announcing that it can protect its own territory. Armenia should ask CSTO to secure its protection from attacks by Turkey and Azerbaijan. If Armenia applies and CSTO rejects to fulfill its treaty obligations, then we will know that CSTO is a paper tiger. There may be behind the scenes discussions between Armenia and CSTO to come to Armenia’s rescue at the appropriate time, before Armenia is in danger.
Supporting Armenia is also in Russia’s own interest. First of all, the Caucasus region is considered Russia’s sphere of influence which Turkey should not be allowed to encroach. Secondly, the Islamist terrorists that Turkey has sent to Azerbaijan could end up being a threat to Russia’s security. The sooner Russia pressures Azerbaijan and Turkey to send the terrorists back, the better for its own interests.
Armenia is also displeased that Russia sells sophisticated jets and missiles to Azerbaijan. This is an inappropriate conduct for a strategic ally of Armenia. It is understandable that Russia is making these military sales for its own economic benefit, but Armenians have to constantly remind Russia that it is undermining its own reputation in Armenia by supplying weapons to Armenia’s enemy.
IRAN
The Iranian government has always maintained a neutral position in the Armenia Azerbaijan conflict. In the current war, Iran was alarmed when Azeri missiles fell inside the Iranian territory injuring a child. Iran also expressed its serious concern with Azerbaijan importing mercenary terrorists which could pose a danger to Iran’s security.
ISRAEL
It is shameful that the Israeli government continues to provide sophisticated drones and missiles to Azerbaijan in return for Azeri oil. Would Israel, if it existed during World War II, have sold weapons to Hitler in return for financial gains? No wonder Armenia last week recalled its newly-appointed Ambassador from Tel Aviv. American Armenians should impress upon American Jews and American Jewish organizations that Israel’s arming of Azerbaijan is morally repugnant and it will be held responsible for the deaths of Armenian civilians and soldiers. Even during the height of this war, scores of Azeri cargo planes have been seen in Israel loading advanced weapons for Azerbaijan!
FRANCE
France is the only country in the world that has told the truth about the conflict. French President Emmanuel Macron declared that Azerbaijan was the one that initiated the attack on Artsakh and also confirmed that Turkey has sent Islamist terrorists to Azerbaijan. It is not clear what France will do beyond mere words, nevertheless, Armenians worldwide appreciate the French position.
UNITED STATES
The United States, if it wanted to, could also pressure Turkey to stay out of the Armenian-Azeri conflict. Unfortunately, despite Pres. Trump’s statement that he will look into the conflict, nothing has been done. Trump’s close friendship with Erdogan does not give Armenians any comfort that the United States will play a moderating role in the conflict, particularly at a time when Trump is infected with the coronavirus.
The only positive action coming from the House of Representatives is its planned adoption of Resolution 1165 which condemns Azerbaijan for its attack on Artsakh and denounces Turkey for its participation in the war on the side of Azerbaijan. Going beyond condemnation, the United States should sanction Azerbaijan and Turkey, cut off all military and foreign aid to both countries, and designate them as terrorist states!
CONCLUSION
In conclusion, Armenia cannot rely on anyone but its own people to defend its homeland. It is very encouraging that Armenians worldwide have come to the support of Armenia and Artsakh donating funds and humanitarian supplies. All Armenians have to continue to counter Azeri and Turkish military and propaganda attacks. When Azerbaijan sees that its military has failed to yield any results, it will be forced to admit that Artsakh will never become a part of Azerbaijan. After these vicious Azeri and Turkish attacks, no Armenian will agree to have the Artsakh people live under the brutal rule of the corrupt dictator Aliyev.