Գյանջայի օդանավակայանում F-16 կործանիչների առկայությունը փաստող լուսանկարներ են հրապարակվել
Bellingcat կազմակերպության նախկին անդամ, այժմ New York Times-ի լրագրող-վերլուծաբան Քրիստիան Տրիբերտը թվիթերի իր էջում լուսանկարներ է հրապարակել՝ նշելով, որ հոկտեմբերի 3-ի տվյալներով Գյանջայի օդանավակայանում եղել է երկու F-16 կործանիչ։
Նա գրում է, որ կործանիչները, հավանաբար, շահագործվում են Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի կողմից ՝ CN-235 բեռնատար ինքնաթիռի հետ միասին։
Նա նաև հիմնավորում է իր ենթադրությունը. «Համեմատել ենք դրանց չափսերն ու վիզուալ բնութագրիչները (թևերի տեսքը, գույնը և այլն) ադրբեջանական օդուժին պատկանող ինքնաթիռների տեսականու հետ (ՄիԳ-21, ՄիԳ-29, Սու-25, Լ-39): Թուրքական F-16-ներն ամենից շատ են համընկնում»,- գրել է նա։
Քրիստիան Տրիբերտն ընդգծում է, որ  F-16 կործանիչները կարող ազդանշան լինել ԼՂ շուրջ Հայաստանի ու Ադրբեջաի միջր վերսկսկած մարտերին ավելի մեծ տերության` Թուրքիայի ներգրավվածության մասին։

Planet Labs satellite images analyzed by the New York Times Visual Investigations team show at least two Turkish F-16 fighter jets at the Ganja International Airport in Azerbaijan, New York Times reporter, analyst Christiaan Triebert said on Twitter, sharing the photos.
The Armenian Defense Ministry said last week that an F-16 fighter shot down an Armenian SU-25 fighter jet, killing its pilot in Armenia’s airspace over the Vardenis region. However, Turkey denied the report.
According to Christiaan Triebert, the fighter jets are likely operated by the Turkish Air Force, alongside a possible CN-235 cargo aircraft.
“We compared the approximate measurements and visual characteristics (canard wings, color, etc.) with a variety of aircraft, including those operated by the Azerbaijani Air Force (MiG-21, MiG-29, Su-25, L-39). The Turkish-operated F-16 is the closest match,” Triebert explained in another tweet.