Ժամանակն է Թուրքիային վտարել ՆԱՏՕ-ից․ Toronto Sun
«Տասնամյակներ շարունակվող հակամարտությունը մի տարածաշրջանում,  որը մի քանի կանադացիներ միայն կարող էին գտնել աշխարհի քարտեզի վրա, ստիպել է Օտտավային ընտրել Թուրքիայի և Հայաստանի միջև»,-այս մասին գրում է Toronto Sun-ը՝ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ թուրք-ադրբեջանական սանձազերծած պատերազմին։
Նշվում է, որ չնայած միջնադարյան Իրանի, թուրքական խալիֆայության և ցարական Ռուսաստանի միջև դարավոր բախումներին, Հայաստանը տարբերվում է որպես Մերձավոր Արևելքի միակ քրիստոնյա երկիր: Հոդվածագիրն անդրադարձ է կատարում Թուրքիայի կողմից հայերի ցեղասպանությանը, որի արդյունքում հայերը ցրվեցին նաև աշխարհով մեկ, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատմությանը, որը բնակեցված է հայերով ու շրջապատված է Ադրբեջանով։
«Հաշվի առնելով իսլամական երկրներում ոչ մահմեդականների կամ փոքրամասնությունների ճակատագիրը, չի կարելի մեղադրել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին այն բանի համար, որ նրանք հրաժարվել են մահմեդական Ադրբեջանի տակ ոչ ապրելուց:
Երկու կողմերի միջև պատերազմն ավարտեց 1994 թ.-ին: Անկլավում գտնվող հայերի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները շարունակվեցին տասնամյակներ, բայց երբեք խաղաղության պայմանագիր չկնքեցին:
Դա մինչև այս տարվա հուլիս ամիսն էր, երբ Թուրքիան դրդեց Ադրբեջանում իր կրտսեր թուրքերին հարձակվել Լեռնային Ղարաբաղի վրա, որի բնակիչները այդ տարածքը անվանում են Արցախի Հանրապետություն:
Բախումները երկու կողմերի միջև տեղի են ունենում ցամաքային և օդային պատերազմում, բոլոր խոշոր երկրները կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել զինադադարը, բացի Թուրքիայից, որը բացեց իր սահմանները՝ թույլ տալու, որ սիրիացի և պակիստանցի ջիհադիստները միանան ադրբեջանական թուրքական կանոնավոր բանակի շարքերին»,-գրում է կայքը:
Ասվում է, որ Թուրքիայի Էրդողանը դատապարտել է հրադադարի ռեժիմի հաստատման կոչը և, ըստ հաղորդագրությունների, ԱՄՆ-ի կողմից մատակարարվող F-16 ինքնաթիռներ է տրամադրել Ադրբեջանի ուժերին, կանադական տեխնոլոգիայով հագեցած անօդաչու թռչող սարքեր, ինչը Օտտավային ստիպեց գործել ու հոկտեմբերի 5-ին ԱԳ նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպայնը դադարեցրեց դեպի Թուրքիա ռազմական արտահանման բոլոր թույլտվությունները:
«Թուրքիայի կողմից արձագանքը արագ էր: Անկարայի ԱԳ նախարարությունը Օտտավային մեղադրեց «երկակի ստանդարտների» մեջ՝ պնդելով, որ «բացատրություն չկա, որ արգելափակվի պաշտպանական սարքավորումների արտահանումը ՆԱՏՕ-ի դաշնակցին»:
ՆԱՏՕ-ի դաշնակի՞ց։ Դա բավականին շատ է, որպեսզի Թուրքիայի պանիսլամիստները դիմեն ՆԱՏՕ-ին`որպես իրենց պաշտպանություն:
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո միակ դերը, որը Թուրքիան խաղացել է ՆԱՏՕ-ում, Հինգերորդ սյան դերն է: Երկիր, որն անցուղի է եղել ջիհադականների՝ «Մուսուլման եղբայրներ» շարժման համար, մի երկիր, որը փախստականներ է տեղակայում Եվրոպային և Հունաստանին սպառնալու համար` միաժամանակ գրավելով Կիպրոսը և սաստիկ պատերազմ սանձելով Լիբիայում, ՆԱՏՕ-ի դաշնակից չէ:
Եկել է ժամանակը, որպեսզի Կանադան դիմի՝ Թուրքիային ՆԱՏՕ-ից վտարելու համար: Թուրքիան սպառնալիք է Հունաստանի, Կիպրոսի, Եգիպտոսի, Սիրիայի և Լիբիայի համար: Այն նայում է դեպի Բուլղարիա, Ռումինիա և Բալկաններ, որոնցից ստիպված էր հրաժարվել Լոզանի պայմանագրով, որի հարյուրամյակն է մոտենում։
Չզարմանաք, եթե Էրդողանը չեղյալ հայտարարի  մեկդարյա պայմանագիրն ու վերականգնի Օսմանյան խալիֆայությունը, որը Կենտրոնական Ասիան կդարձնի իր թուրքկան ետնաբակը, եթե Հայաստանը, միակ խոչընդոտը վերանա»,-ասվում է հոդվածում։

“A conflict that goes back almost a millennium, in a region few Canadians could locate on the world map, has forced Ottawa to choose sides between Turkey and Armenia,” Pakistani-Canadian journalist and author Tarek Fatah said in an article published on Toronto Sun on Wednesday, referring to the Turkish-Azerbaijani aggression against Nagorno-Karabakh (Artsakh).
Notwithstanding centuries of conflict between medieval Iran, the Turkish Caliphate and Tzarist Russia, Armenia has the distinction of being the Middle East’s only Christian country, Fatah said. He reflected on the Armenian Genocide of 1915 that killed or uprooted a million, driving them to death, scattering them across the globe, and the history of the conflict around Nagorno-Karabakh, an Armenian-populated region surrounded by Azerbaijan.
“Considering the fate of non-Muslims or minority Muslims in Islamic countries, one cannot blame the people of Nagorno-Karabakh for refusing to live as non-Muslims under Muslim Azerbaijan,” the article said.
“The two sides fought a war that ended in 1994. Negotiations between Armenians in the enclave and Azerbaijan went on for decades but never resulted in a peace treaty.
That is until July this year when Turkey egged its fellow Turks in Azerbaijan to launch an attack on Nagorno-Karabakh, whose residents refer to the territory as the Republic of Artsakh.
As the clashes between both sides took shape in a land and air war, all major nations called for an immediate ceasefire, except Turkey that opened its borders to let Syrian and Pakistani jihadi fighters to join the ranks of the Azeri Turkish regular army.”
The author recalled that Turkish President Erdogan denounced the call for a ceasefire and, according to reports, has lent its US-supplied F-16s to Azerbaijan’s forces along with drones that are equipped with Canadian technology, which forced Ottawa to act, with Foreign Affairs Minister Francois-Philippe Champagne halting all military export permits to Turkey on October 5.
“The reaction by Turkey was swift. The foreign ministry in Ankara accused Ottawa of “double standards” arguing: “There is no explanation for blocking defence equipment exports to a NATO ally while.”
NATO ally? That’s quite rich for Turkey’s pan-Islamists to invoke NATO as their defence.
The only role Turkey has played in NATO since the collapse of the USSR is that of a Fifth Column. A country that has been a conduit for ISIS jihadis, the Muslim Brotherhood. A country that deploys refugees to threaten Europe and Greece while occupying Cyprus and festering war in Libya, is no NATO ally.
Time has come for Canada to ask for Turkey’s expulsion from NATO. Turkey is a menace to Greece, Cyprus, Egypt, Syria and Libya. It has eyes on Bulgaria, Rumania and the Balkans, which it had to relinquish in the Lausanne Treaty that is approaching its centennial.
Don’t be surprised if Erdogan annuls the century-old treaty to re-establish the Ottoman Caliphate that will make Central Asia its Turkic backyard after Armenia, the only obstacle, is eliminated,” the article read.