Աղիքային վարակիչ հիվանդության ևս 28 նոր դեպք է գրանցվել
Տաշիրի տարածաշրջանի Կաթնառատ գյուղում հոկտեմբերի 9-ի` ժամը 11-ի դրությամբ, շարունակվում են հայտնաբերվել աղիքային հիվանդության նոր դեպքեր:
Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ իրականացված համաճարակաբանական հետազոտության և բակային համայցի ընթացքում հայտնաբերվել է ևս 28 նոր դեպք:
Ընդհանուր դեպքերի թիվը 73 է, որից 64-ը հոսպիտալացված են, մնացած 9-ը գտնվում են ամբուլատոր հսկողության տակ:
Ներկայումս գյուղում ջրամատակարարումը դադարեցված է, բնակչության համար ջուրը բերվում է ցիստերներով` մինչև ջրամատակարարման համակարգի ամբողջական մաքրման և ախտահանման աշխատանքների ավարտը:
Մանրէաբանական հետազոտության նպատակով վերցված ջրի 12 նմուշից 7-ում հայտնաբերվել է շեղում, պացիենտներից վերցված 64 նմուշից 10-ում հայտնաբերվել է դիզենտերիայի հարուցիչ:

В Армении выявлено ещё 28 новых случаев кишечной инфекции
В селе Катнарат Таширского региона 9 октября по положению на 11:00 продолжают регистрироваться новые случаи кишечной инфекции.
Как сообщают из Министерства здравоохранения Армении, в ходе проведенной соответствующей эпидемиологической экспертизы выявлено ещё 28 новых случаев.
Таким образом, общее число случаев достигло 73, 64 из которых – госпитализированы, остальные 9 находятся под амбулаторным контролем.
В настоящее время в селе прекращено водоснабжение, вода поставляется населению в цистернах до полной очистки и дезинфекции системы водоснабжения.
В 7 из 12 образцах воды, взятых для проведения бактериологического исследования, обнаружено отклонение, а возбудитель дизентерии – в 10 из 64 проб, взятых у пациентов.