Կարմիր խաչը իր թիմի անվտանգության համար մարդասիրական միջացառում կանցկացնի ամբողջական հրադադարի պայմաններում միայն
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն չի սկսելու ներգրավվել որևէ մարդասիրական գործողության մեջ, մինչև Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում հումանիտար հրադադարն ամբողջությամբ չպահպանվի: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
«Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն չի սկսելու որևէ մարդասիրական գործողության մեջ ներգրավվել նման իրավիճակում, որովհետև այդ հումանիտար հրադադարը պետք է պահպանվի ամբողջությամբ, որն իր հերթին նաև կապահովի այնտեղ աշխատող մեր թիմերի անվտանգությունը:
Մենք տեսնում ենք հրետակոծությունների մասին հրապարակումներ երկու կողմերից էլ»,- ասաց Ամատունին՝ ավելացնելով, որ բնականաբար, նման իրավիճակը թույլ չի տալիս գործողություններ սկսել, նման պայմանները բավարար չեն:
Մոսկվայում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հոկտեմբերի 9-ին մեկնարկած և ավելի քան 11 ժամ տևած հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված կրակի դադարեցման պայմանավորվածության կետերից մեկով նշվում է, որ կրակը դադարեցվում է մարդասիրական նպատակով՝ ռազմագերիների և այլ պահպանման տակ գտնվող անձանց ու զոհվածների մարմինների փոխանակման համար: Հարցին թե, ովքեր են մտնում «պահպանման տակ գտնվող անձինք» ձևակերպման մեջ, Զառա Ամատունին պատասխանեց, որ այդ կապակցությամբ որևէ հստակեցում առկա չէ:

МККК из соображений безопасности своих команд начнет гуманитарную деятельность лишь при полном соблюдении режима прекращения огня
19:17 11/10/2020
Международный комитет Красного Креста (МККК) не будет участвовать в каких-либо гуманитарных операциях до тех пор, пока не будет полностью соблюдено гуманитарное прекращение огня на линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана. Об этом в беседе с Арменпресс сказала руководитель коммуникационных программ армянского офиса МККК Зара Аматуни.
«Международный комитет Красного Креста не начнет никакой гуманитарной деятельности в такой ситуации, поскольку гуманитарное прекращение огня должно полностью соблюдаться, что, в свою очередь, обеспечит безопасность наших команд, работающих там.
Мы видим сообщения об артиллерийских обстрелах с обеих сторон», – сказала Аматуни, добавив, что, конечно, такая ситуация не позволяет действовать, таких условий недостаточно.
Один из пунктов соглашения о прекращении огня, достигнутого после продолжавшейся более 11 часов встречи министров иностранных дел Армении, России и Азербайджана в Москве 9 октября, гласит, что огонь прекращается в гуманитарных целях.