Այս գիշերը ներառյալ՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում  արդեն մենք արձանագրել են 25 զոհ. Արտակ Բեգլարյան
20:40 11/10/2020
Այս գիշերը ներառյալ՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում արդեն մենք արձանագրել են 25 զոհ. Արտակ Բեգլարյան
«Մինչև երեկ, այս գիշերը ներառյալ քաղաքացիական բնակչության շրջանում  արդեն մենք արձանագրել են 25 զոհ, որոնցից 5-ը երեկ հոկտեմբերի 10-ի են արձանագրվել»,- մամուլի ասուլիսում հայտնեց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի:
Նրա խոսքով, պատերազմի հենց սկզբից Ադրբեջանը դիտավորյալ և չտարբերակված սկսել է թիրախավորել քաղաքացիական բնակչությանը՝ առաջնագծի և խորքի բնակավայարերում: Բեգլարյանի խոսքով, առաջնագծից մինև 90-100 կմ խորության վրա գտնվող բանակավայրերը նույնպես թիարխավորվել են հրթիռներով և ԱԹՍ-ներով:
Արցախի օմբուդսմենը տեղեկացրեց, որ մինչև հոկտեմբերի 10-ը սպանվել է ընդհանուր թվով 20 խաղաղ բնակիչ և վիրավորվել առնվազն 102-ը:  Վերջինս արձանագրեց, որ զոհերն ու վիրավորներն արձանագրվել են բոլոր ուղղություններով և բոլոր բնակավայրերում՝ ընդհուպ մինչև Քաշաթաղի կենտրոնական շրջաններում:
Արտակ Բեգլարյանը տեղեկացրեց, որ զոհերի կեսից ավելին 50-ից ավելի տարիքի են:  25  զոհերից  9-ը  կին է մեկը՝ 9 տարեկան երեխա:
«Փաստացի Ադրբեջանը միտումնավոր և համակարգված ձևով թիրախավորել է քաղաքացիական բնակչությանը»,- հայտնեց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը և շեշտեց, որ քաղաքային բնակչության դեմ կիրառվել են նաև բարձր ճշգրտության զենքեր և եթե որեշ դեպքերում կարելի էր ասել, որ չտարբերակված հարվածներ են եղել, որը նույնպես միջազգային իրավունքի խախտում է, սայկայն մեծ թվով դեպքրեում էլ ակնհայտորեն եղել է ուղիղ դիտավորյալ թիրախային հարված քաղացիակն բնակչությանը:
«Դեպքեր ունենք, որ կիրառվել է իսրայելական  «Հարոպ» տիպի ինքնասպան ԱԹՍ Հադրութ քաղաքաքում քաղաքացիական բակչության դեմ»,- հայտնեց Արտակ Բեգլարյանը և ցույց տվեց սեպտեմբերի 27-ի քաղսաքացիական մեկ տան վրա հարվածած ԱԹՍ-ի բեկորները՝ իսրայելական գրությամբ:

Омбудсмен: В результате обстрела Азербайджаном гражданского населения Арцаха у нас уже 25 погибших
По последним данным, в результате обстрела азербайджанской стороной гражданского населения Арцаха (НКР) у нас в целом есть 25 погибших, при этом 5 мирных жителей были убиты азербайджанскими вооруженными силами после вступления в силу соглашения о прекращении огня с 12:00 10 октября. Об этом сообщил сегодня на брифинге омбудсмен Республики Арцах (НКР) Артак Бегларян.
По его словам, с самого начала войны Азербайджан преднамеренно и без разбора начал целиться по гражданскому населению – во всех населенных пунктах, как в прифронтовых, так и в расположенных на глубине.
По словам Бегларяна, населенные пункты, расположенные на глубине 90-100 км от линии фронта, также были обстреляны Азербайджаном – ракетами и БПЛА.
Как отметил омбудсмен Арцаха, в республике до 10 октября вследствие действий азербайджанской стороны были убиты 20 мирных жителей, как минимум, 102 получили ранения. При этом, по его словам, пострадавшие и раненые есть по всем направлениям, во всех населенных пунктах Арцаха, вплоть до центральных районов Кашатага.
Как сообщил Артак Бегларян, более половины жертв агрессии Азербайджана – старше 50 лет. 9 из 25 убитых – женщины, одна – 9-летний ребенок.
«Фактически, Азербайджан преднамеренно и координированно целился в гражданское население», – сказал защитник прав человека Арцаха и подчеркнул: против гражданского населения применялось также сверхточное оружие.
Если в некоторых случаях можно говорить о беспорядочных ударах со стороны Азербайджана, что также является нарушением международного права, то в большинстве случаев явно был нанесен прямой преднамеренный удар по населению.
«У нас есть случаи применения против гражданского населения Гадрута дрона-камикадзе Harop израильского производства», – сообщил Бегларян, продемонстрировав обломки БПЛА израильского производства, который атаковал один из гражданских домов 27 сентября.