Հուշարձանների համաշխարհային հիմնադրամը դատապարտում է Սուրբ Ղազանչեցոցի թիրախավորումը
«Հուշարձանների համաշխարհային հիմնադրամը (WMF), տեղեկանալով, որ ԼՂ հակամարտության հետևանքով վնասվել է Արցախի Սուրբ Ամենափրկիչ Մայր տաճարը, բացարձակապես անընդունելի է համարում մշակութային ժառանգության որևէ նմուշի միտումնավոր ոչնչացում»,- հայտնում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Որպես Ղազանչեցոց եկեղեցական համալիր հայտնի տաճարը կառուցվել է 19-րդ դարում, ապա վերակառուցվել 1990-ականներին՝ պատերազմից հետո, և դարձել տարածաշրջանի վերածննդի խորհրդանիշ:
«Ամբողջ աշխարհում ծավալած մեր գործունեության միջոցով ականատես ենք եղել, թե մշակութային ժառանգության ոչնչացումն ինչպիսի անդառնալի կորուստ է ինչպես տեղական համայնքների, այնպես էլ համաշխարհային պատմության տեսակետից, քանի որ ընդմիշտ խզում է մեր կապերը անցյալի հետ` վերքեր հասցնելով ժողովուրդների ինքնությանը:
Ուստի, մենք կողմերին կոչ ենք անում ցուցաբերել զսպվածություն և զերծ մնալ մշակութային ժառանգության վայրերը որևէ կերպ թիրախավորելուց:
Հուշարձանների համաշխարհային հիմնադրամը հավատարիմ է բոլոր համայնքների հետ համագործակցելու միջոցով համայն աշխարհում մեր ընդհանուր պատմությունը պահպանելու իր առաքելությանը»,- ասված է նախարարության տարածած հաղորդագրությունում:

Всемирный фонд памятников осуждает удары по Собору Сурб Аменапркич Казанчецоц в Шуши
«Всемирный фонд памятников (WMF), узнав о том, что вследствие конфликта в Нагорном Карабахе поврежден Собор Святого Христа Всеспасителя Казанчецоц, считает абсолютно неприемлемым умышленное уничтожение какого-либо объекта культурного наследия», – говорится в сообщении Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Известный Собор был построен в качестве Церковного комплекса в 19-м веке, затем был реконструирован в 1990-х гг. – после войны, и стал символом возрождения региона.
«Благодаря нашей деятельности по всему миру мы были очевидцами того, как уничтожение культурного наследия становилось необратимой потерей как для местных общин, так и с точки зрения всемирной истории, поскольку навсегда перечеркивает нашу связь с прошлым, причиняя раны самобытности народов.
Посему, мы призываем стороны продемонстрировать сдержанность и воздержаться от нацеливания на объекты культурного наследия.
Всемирный фонд памятников остается приверженным своей миссии по сохранению нашей общей истории во всем мире посредством сотрудничества со всеми общинами», – говорится в сообщении.