Քննչական կոմիտե. Ադրբեջանի կողմից սպանվել է 25, վիրավորվել 100 խաղաղ բնակիչ
Քննչական կոմիտեում շարունակվում է Արցախի Հանրապետության շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված և վարվող ագրեսիվ պատերազմի, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ կատարելու (1945 թվականի հունիսի 26-ին ստորագրված ՄԱԿ-ի կանոնադրության 2-րդ հոդվածի 4-րդ կետի, 1974 թվականի դեկտեմբերի 14-ի ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի XXIX նստաշրջանի թիվ 3314 բանաձևի «ա», «բ», «գ» կետերի, 1998 թվականի հունիսի 17-ին ընդունված Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի 8-bis հոդվածի, «Միջազգային զինված կոնֆլիկտների զոհերի պաշտպանության վերաբերյալ» Ժնևի 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի կոնվենցիաներին կից Ժնևի 1977 թվականի 1-ին Լրացուցիչ արձանագրության 48-րդ, 51-րդ (2), 52-րդ (2) հոդվածների, 51-րդ (4) հոդվածի 3-րդ կետի և 85-րդ հոդվածի 5-րդ կետի դրույթները, միջազգային սովորույթային մարդասիրական իրավունքի 1-ին, 7-րդ, 11-րդ, 12-րդ, 54-րդ նորմերի (այսինքն՝ պետությունների պրակտիկան սահմանում է պատասխանատվություն՝ անկախ այն հանգամանքից, թե տվյալ պետությունն արդյոք հանդիսանում է 1-ին Լրացուցիչ արձանագրության կամ ՄՔԴ ստատուտի մասնակից)), զինված ընդհարման ժամանակ հանցավոր հրաման արձակելու, վարձկանության դեպքերով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողները համագործակցում են Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեի ծառայողների հետ։
ՔԿ տարածած հաղորդագրության համաձայն, ՀՀ քննչական կոմիտեի և ԱՀ քննչական կոմիտեի ծառայողների համագործակցությամբ քրեական գործերով իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև հոկտեմբերի 12-ը Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ականանետային-հրթիռահրետանային միջոցների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ է դարձել Արցախի Հանրապետության ավելի քան 120 քաղաքացիական բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությունը։
Մասնավորապես՝ սպանվել է ընդհանուր 25 խաղաղ բնակիչ, որից 1 մանկահասակ աղջիկ, 8 կին և 16 տղամարդ: Սպանության դեպքերն արձանագրվել են Ստեփանակերտ (7 անձ), Մարտունի (6 անձ), Հադրութ (6 անձ) և Մարտակերտ (3 անձ) քաղաքներում, Մարտակերտի շրջանի Ալաշան բնակավայրում (1 անձ) և Մեծ Շեն համայնքին հարակից վայրում (1 անձ), Ասկերանի շրջանի Այգեստան համայնքում (1 անձ):
Մարմնական վնասվածքներ են ստացել ընդհանուր առմամբ 100-ից ավելի քաղաքացիական անձինք, որոնցից 80-ից ավելին ստացել են լուրջ վնասվածքներ։
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից կոպտորեն խախտվել է 1954թ. մայիսի 14-ին Հաագայում ընդունված «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» Կոնվենցիայի 25-րդ հոդվածի պահանջները՝ ինտենսիվ գրոհների թիրախ դարձնելով պատմամշակութային առանձնակի արժեք ներկայացնող եկեղեցիները, հուշարձանները, գերեզմանատները։ Գրոհների արդյունքում վնասվել են կարևորագույն քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, մասնավոր գույք, մասնավորապես՝  5800 մասնավոր սեփականության անշարժ գույք (բնակելի տներ, խանութներ և այլն), ավելի քան 520 մեքենա, շուրջ 960 ենթակառուցվածքային, հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտներ:
Ըստ աղբյուրի, նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության դեմ լայնորեն կիրառվել և շարունակում է կիրառվել ծանր ու լայն ազդեցության շառավղով հրթիռային ու ավիացիոն միջոցներ, որոնց մի մասը միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերով արգելված կասետային բնույթի է:
Նախաքննությամբ տվյալներ են ստացվել, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, կոպտորեն խախտելով «Միջազգային ահաբեկչության վերացման մասին» 1994թ. դեկտեմբերի 9-ի ՄԱԿ-ի գլխավոր Ասամբլեայի  49/60 հռչակագրի նորմերը, Արցախի Հանրապետության ներքին վիճակն ապակայունացնելու նպատակով պայթյունի, հրկիզման և այլ հանցավոր գործողությունների կազմակերպման և իրականացման միջոցով, որոնք ուղղված են մարդկանց ոչնչացնելուն կամ նրանց մարմնական վնասվածքներ պատճառելուն, շինություններ, կառույցներ, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, կապի միջոցներ կամ այլ գույք ոչնչացնելուն կամ վնասելուն, զինված ընդհարմանը ներգրավել է միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների։ Ստացված փաստական տվյալները դարձվել են քննության առարկա և կարժանանան պատշաճ իրավական գնահատականի։
Քրեական գործի շրջանակներում իրականացվում են մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողություններ, որոնց արդյունքների մասին պարբերաբար կտրամադրվի տեղեկատվություն։

СК Армении: С начала войны вследствие действий ВС Азербайджана в Арцахе убиты 25 мирных жителей
Следственный комитет РА сообщает, что продолжает предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по фактам развязывания и ведения агрессивной войны военно-политическим руководством Азербайджанской Республики по всей линии соприкосновения с Республикой Арцах, серьезных нарушений норм международного гуманитарного права (пункта 4 статьи 2 Устава ООН от 26 июня 1945 года, пункта "a", “б’, “г”  резолюции 3314 XXIX заседания Генеральной ассамблеи ООН от 14 декабря 1974 года, статьи 8-bis Римского статута Международного уголовного суда  (далее МУС) от 17 июня 1998 года, положения статей 48, 51 (2), 52 (2), пункта 3 статьи 51 (4) и пункта 5 статьи 85 первого Женевского Дополнительного протокола к Женевским конвенциям от 12 августа 1949 года, касающегося защиты жертв международных вооруженных конфликтов, норм 1, 7, 11, 12, 54 обычного международного гуманитарного права (практика государств определяет ответственность, независимо от обстоятельства, является ли данное государство участником 1-го Дополнительного протокола или статута МУС)), отдачи преступного приказа, наемничества, в рамках которого служащие Следственного комитета РА сотрудничают со служащими Следственного комитета Республики Арцах.
В результате масштабных следственных и процессуальных мероприятий, произведенных в сотрудничестве Следственного комитета РА и Следственного комитета Республики Арцах, установлено, что с 27 сентября по 12 октября 2020 года Вооруженными силами Азербайджана в качестве мишени для систематизированных, преднамеренных и целенаправленных атак было выбрано гражданское население более 120 гражданских населенных пунктов. В частности, убиты в целом 25 мирных жителей, из которых 1  малолетний ребенок, 8 женщин и 16 мужчин. Случаи убийства зафиксированы в городах Степанакерт (7 лиц), Мартуни (6 лиц), Гадрут (6 лиц), Мартакерт (3 лица), населенных пунктах Мартакертского района – Алашан (1 лицо), в месте, прилегающем к общине Мец Шен (1 лицо), в общине Айгестан Аскеранского района (1 лицо).
Телесные повреждения получили в общей сложности более 100 гражданских лиц, из которых более 80 лиц получили серьезные повреждения.
Вооруженными силами Азербайджана грубо нарушены требования 25-ой статьи Конвенции “О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта”, принятой в Гааге 14 мая 2006 г., превратив в мишень интенсивных атак церкви, памятники, кладбища, имеющие особую историческую и культурную ценность. В результате атак повреждены важнейшие гражданские инфраструктуры, частная собственность, в частности – 5800 единиц недвижимого имущества частной собственности (жилые дома, магазины и т.д.), более 520 автомобилей, около 960 объектов инфраструктурной, общественной и производственной важности.
Предварительное следствие установило, что Вооруженными силами Азербайджана против гражданского населения Республики Арцах широко применялись и продолжают применяться тяжелые и ракетные и авиационные средства большой дальности, некоторые из которых носят кассетный характер, что запрещено международным гуманитарным правом.
Предварительным следствием получены сведения о том, что военно-политическое руководство Азербайджана, грубо нарушая нормы Декларации 49/60 Генеральной Ассамблеи ООН “О мерах по ликвидации международного терроризма”, с целью дестабилизации внутренней ситуации в Республике Арцах путем взрывов, поджогов, организации и осуществления других преступных действий, которые направлены на уничтожение людей и причинения им телесных повреждений, уничтожению либо повреждению сооружений, зданий, дорог, средств коммуникации и средств связи либо другого имущества, в вооруженном конфликте задействовало группировки международных террористов. Полученные фактические данные стали предметом расследования, им будет дана должная правовая оценка.
В рамках уголовного дела производятся масштабные следственные и процессуальные действия, о результатах которых будет регулярно предоставляться информация.