Տեղեկատվական միասնական կենտրոնում ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանին «Ազատություն» ռկ-ն հարց էր ուղղել՝ արդյո՞ք Թալիշ գյուղը գտնվում է ադրբեջանական վերահսկողության ներքո, ինչի մասին պնդում կար «Եվրանյուզ» հեռուստաընկերության պատրաստած ռեպորտաժում։
«Գյուղն ադրբեջանական վերահսկողության ներքո չէ, գյուղի մատույցներում են ադրբեջանական զորքերը։ Քանի որ հյուսիսային՝ Թալիշ, Մատաղիս ուղղությամբ մենք կատարել ենք զորքերի համապատասխան խմբավորումներ, հետևաբար կարող են նման տեսանյութեր հրապարակել»,-նշեց նա։
Ա. Հովհաննիսյանը հիշեցրեց՝ մի քանի անգամ խնդրել ու հորդորել է, որ կոնկրետ գյուղերի, դիրքերի, մատույցների վերաբերյալ հրապարակումներից չկատարել այնպիսի եզրակացություններ, արդյո՞ք այս դիրքը, բլուրը վերահսկո՞ւմ ենք, թե՞ ոչ։
Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը նաև վստահեցրեց, Հադրութ քաղաքը հայկական ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ է։
«Հադրութի մերձակայքում եղել են դիվերսիոն խմբեր, կարող են այս պահին էլ լինել, բայց քաղաքը մեր վերահսկողության ներքո է։ Ադրբեջանը շատ բան է հայտնում, օրինակ Ալիևը հայտարարում էր, որ այցելելու է Հադրութ կամ վերաբնակեցնելու է այն»,-նշեց նա։
Անդրադառնալով հարցին, թե շրջանառվող խոսակցությունների համաձայն հայկական կողմն ունի 2-3 հազար զոհ, ճի՞շտ են դրանք, Ա. Հովհաննիսյանը խնդրեց ապատեղեկատվություն չտարածել։
«Պետք չէ չհիմնավորված խոսակցությունները բերել հարթակներ, հայկական կողմի կորուստները իդենտիֆիկացնելուց հետո բոլորը հրապարակվում են»,-ասաց նա։

Представитель МО: Село Талиш не находится под контролем ВС Азербайджана
«Село Талиш не находится под контролем ВС Азербайджана, азербайджанские войска находятся на подступах к селу», – заявил представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян, отвечая на вопрос о том, действительно ли село Талиш находится под контролем ВС Азербайджана, поскольку подобное утверждение есть в подготовленном «Euronews» репортаже.
«Поскольку на северном – в направлении Талиш, Матагис – мы осуществили соответствующие перегруппировки войск, следовательно, подобные видеоматериалы могут быть опубликованы», – отметил он.
А. Ованнисян напомнил, что он несколько раз просили призывал, не делать выводы о взятии под контроль или потере конкретных сел, позиций, исходя из публикаций.
Представитель Минобороны заверил также, что город Гадрут находится под полноценным контролем армянских сил.
«Близ Гадрута были диверсионные группы, могут быть и в данный момент, но город находится под нашим контролем. Азербайджан заявляет о многом, к примеру, Алиев (президент Азербайджана Ильхам Алиев – Прим.ред.) заявил, что посетит Гадрут», – отметил он.
Обратившись к вопросу, что, согласно к муссируемым сведениям, с армянской стороны уже 2-3 тысячи жертв, А. Ованнисян попросил не распространять дезинформацию.
«Не нужно распространять на платформы необоснованные слухи, все потери армянской стороны после идентификации публикуются», – отметил он.